Sigortacı AXA geçim satarak küçülüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İtalya’nın dev sigorta şirketi Generali, AXA’nın Malezya’daki sigorta varlıklarını satın almayı ve yerel varlığını pekitmek için ülkede yürüttüğü bire bir kuma girişimin eksiksiz mülkiyetini almayı akseptans etti.

Salı günü yapılan açıklamada, ittifak sonucu Generali ilçe ve dünyalık sigortası alanında Malezya pazarındaki arz balaban ikinci sigorta şirketi haline geldiği belirtildi. Anlaşmanın şirketin bölgedeki hayat sigortası sektörüne girmesi üzere bile olanak sağlayacağı üstelik açıklamaya eklendi.

Reuters’ın haberine bakarak bir anlaşmaların toplam değeri yaklaşık 262 milyon euro.

Fransız sigortacı AXA’nın Malezya pazarından çekilmesi CEO Thomas Buberl aracılığıyla başlatılan ve şirketin getirileri bırakmak için bazı ülkelerde ve pazarlarda dirlik satmayı içeren yeniden organize sürecinin bir parçası. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, AXA güzeşte ara ayında birlikte Yunanistan’daki sigortacılık faaliyetlerini Generali’ye satmayı kabul etmişti.

Serencam anlaşmaya bakarak Generali, AXA ile Malezyalı Affin Bank ortaklığındaki AXA Affin General Insurance ünlü girişimin yaklaşık %53’ünü satın matlup. Generali antrparantez, Affin Bank’la AXA’nın kuma hayat sigortası girişimi AXA Affin Life Insurance’ın dahi %70 hissesine erbap olacak.

AXA’nın Salı günü yaptığı açıklamada iki satıştan tahminî 140 milyon euro sağlık elde edeceği belirtildi

Generali ayrıca Malezyalı yetkililerden yerli tıpkı ortak hamle olan ‘MPI Generali Insurans Berhad’ firmasındaki %49 hissesini %100’e çıkarmalarına izin vermelerini istedi. İtalyan sigorta devi gelecekte AXA Affin General Insurance şirketiyle bu şirketi birleştirmeyi planlıyor.

Kavil sonrasında Generali Malezya’birlikte biri ilçe ve mal sigortası, diğeri hayat sigortasında koyulmak üzere iki şeriklik eliyle canlılık gösterecek. Generali seçme şirketin %70’ini elinde tutarken, mütezayit %30’luk kısım ise Affin Bank’a ait olacak.

Generali ve Affin Bank, kaymakamlık ve mülk sigortası ve yaşam güvencesi ürünlerini dağıtımını ulaşmak için hususi tıpkı banka-sigorta anlaşması üstelik yapacak.

Affin Başkanı ve Grup CEO’su Wan Razly Abdullah Wan Ali yaptığı açıklamada, şeriklik evliliğine ait “Umumi sigorta işletmeleri arenasında ikinci sıraya almaktan heyecan duyuyoruz ve işlerimizi gelişigüzel büyütmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerine düzlük verdi.

Generali ve AXA, anlaşmanın 2022’nin ikinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi. İtalyan sigorta şirketinin ifa gücü oranı kesim sonucu %3,5 oranında olumsuz etkilendi. Malezya anlaşmaları üzerine HSBC, Generali’nin bir tane mali danışmanı namına görev yaptı.

AXA’nın 167 milyon euroluk satışı tamamlandı

 

AXA Fransa’nın Kovid yükünden kurtulma teklifi

 

Bankalar stres testini bekliyor

 

Share: