Sigorta sektörü beceri zarara rağmen yüzdelik 74 büyüdü

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 2022 yılının ilk çeyreğinde avlu ve emeklilik sigortalarının beceri kârının geçen yılın bire bir dönemine nazaran yüzde 25 artarak 806 milyon TL, finansal gelirlerle gelişigüzel kesin kârının de yüzde 33 artışla 1,9 milyar TL olduğunu açıkladı.

Hanay dışı sigortaları bire bir esbak yılın bire bir çeyreğine bakarak yüzdelik 121 düşerek 423 milyon TL beceri zararla sonuçlanırken, mali gelirlerle alay malay yüzdelik 85 gerilemeyle mecmu 264 milyon TL kemiksiz fayda elde edildi.

Sektöre ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan TSB Umumi Sekreteri Hür Obalı, serencam 10 yılda sayı farkı yüzdelik 15 büyüyen sigorta sektörünün gelecek 5 sene süresince da büyümeye devam etmesini beklediklerini kaydetti.

TSB’nin Boğaziçi Üniversitesi ile gelişigüzel hazırladığı Türkiye Sigortacılık Sektörü Soylu Erki Etki Analizi’nde sigorta sektörünün nazik potansiyeline dikkat çekildiğini aktaran Obalı, şu değerlendirmelerde bulundu: 

Büyüklük ekonomimizin gelişmesine paralel yerine, sigorta sektörünün dakikasında büyümesini ve mali piyasalardaki ağırlığının artmasını bekliyoruz. Türkiye sigortacılık sektörü penetrasyon oranının kâin yüzdelik 2,2’den eş değer ülkelerde gözlemlenen yüzdelik 4,5 seviyesine çıkması durumunda sektörümüzün, ülkemizin milli gelirine ilave katkısı, dolaylı katkılarla gelişigüzel 421 milyar TL’ye kadar çıkabilir. Bu arttırma katkı, milli gelirde yüzdelik 7,5 büyümeye mukabele ediyor. Türkiye ekonomisine eklenmiş değer sağlamayı görevi bilici TSB adına, bu hedefimiz için çağ adına tamam gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz.

Sigortacılık sektörünün, karlılığını olumsuz etkileyen faktörlere karşın prim üretiminde yüzde 74 civarında büyüdüğünü vurgulayan Obalı, sektörün ekonomiye sunduğu fon desteğiyle dahi majör bire bir ağır olduğunu belirtti.

Detaylı vadeli bonolara ihtiyaç duyulduğunu nâkil Obalı, “Türkiye ekonomisine ek derece ulaşmak için göz kamu gücüyle çalışmaya bitmeme edecek. Büyüklük iç istikraz senetlerine 30 milyar lira murat oluşturulması benzer.” ifadelerini kullandı.

“Sürdürülebilir ekonominin güvencesi sigorta sektörü”

Hür Obalı, sigorta şirketlerinin fiyatlama politikalarını uygularken hele şişkinlik ve düzey etkisinin göz uğrunda bulundurulduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Nisan 2022 sonu bakımından prim üretimi sabık yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 81 artarak 49,4 bilyon TL’ye ulaşan hayat dışı sigortacılıkta, önce çeyrek altın dengelem döneminde teknik tarafta beis ettik. Yürürlükteki gidiş geliş poliçe adedimiz 21 milyona mümasil ve söz konusu dönemde gidiş geliş branşında kesin hasar prim oranı yüzde 188, kesin mürekkep büyüklük ise yüzdelik 214. Şirketlerimizin yazdıkları herhangi bir 100 TL prim için hasar ödemeleri, ödence karşılıkları, aracı komisyonları, umumi masraflar karışma 214 TL gideri oluyor. Kasko branşında 2021 yılı ilk çeyreğinde 656 milyon TL maharet kar elde edilirken bu dönüş 599 milyon TL ustalık kötülük oluştu. Kaskoda kesin hasar prim oranı yüzde 126’ya yükseldi ve kemiksiz bileşik orantı yüzdelik 156 oldu. Bu zararın esas nedeni, sektörümüzün sunma oylumlu üretim kaynağı olan motosiklet branşındaki maliyetlerin güç oranda artması. Maliyetler ile primlerin uyuşmadığı aynı dönemi yaşıyoruz; maliyetler erdemli, primler bağan kalıyor. Gidiş Geliş sigortalarının prim seviyelerinin hem geleceği koruması hem da gelecekte oluşacak bütün belirsizlikleri ortadan kaldırması geçişsiz.”

Obalı, yılın evvel çeyreğinde enflasyon, döviz kurundaki dalgalanmalar, minimum ücretteki artışa ilişkin yedek zerre ve işçilik maliyetlerinin yükselmesi ile parça tedarikinde yaşanan sorunların da ödenen tazminat tutarlarının, prim tutarlarının haddinden fazla konusunda çıkmasına bozukluk olduğunu vurguladı.

Çiplerdeki hazırlık sorununun 2022’bile dahi bitmeme edeceğinin öngörüldüğünü nâkil Obalı, “Bu dahi otomotiv ve dolaylı adına sigorta sektörünü damarlı etkileyecektir. Şirketlerimizin yükümlülüklerini eğlemek amacıyla yatırıma yönlendirdikleri aktifleri karşılığında elde ettikleri yüzdelik 25-30 bandındaki envestisman gelirleri, maharet zararların karşılanmasına yetmiyor. Bu çerçevede, ödenecek tazminatların olağanın üstünde artan maliyetlerinin karşılanması amacıyla minimal 30 bilyon TL tutarındaki enflasyona endeksli yatırım araçlarının ihracı ve branşımızın sürdürülebilirliği üzere yıpranmamış işlerde muteber prim tavanlarının artırılması yerinde olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kaynaklar, hasar ödemeleriyle ekonomiye anlayışsız dönüyor”

Sektörün prim üretimlerinden elde ettiği kaynağı hasar ödemeleriyle ekonomiye kavrayışsız kazandırdığına dikkati çekici Obalı, “Bizler kıpırdak birer ‘esmer çevrim’ dostuyuz. Bunun genişlik iri göstergesi olan kürsü şirketlerimizin canlı büyüklüğü, avlu dışı tarafta bire bir esbak yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 39 artarak 142 milyar TL’ye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sektörün lokomotif branşları arasındaki sağlık sigortalarına de değinen Obalı, şunları kaydetti: “Beis yok ama ustalık karlılığın düştüğü tıpkı esas. Yılın önceki çeyreğinde sağlık sigortasında şirketlerimiz 447 milyon TL teknik kar açıkladılar. Sabık yılın evvel çeyreğinde bu alanda 682 milyon TL maharet kar elde edilmişti. Mavera yandan, bu alanda kemiksiz mürekkep nicelik geçmiş çeyrek altın itibarıyla yüzdelik 117 seviyelerine yükseldi. Kesin hasar/prim oranına bakıldığında ise sağlıkta güzeşte senenin önceki çeyreğinde yüzdelik 74 olan şevket, bu sene yüzde 89’a yükseldi.”

Hanay sigortacılığı fayda etmeyi sürdürüyor

Obalı, hanay branşında ise prim üretiminin April 2022 sonu bakımından tıpkı geçmiş yılın benzeri dönemine göre yüzde 60 artarak 8,1 milyar TL büyüklüğe ulaştığını bildirdi.

Bu branşın beceri kârının önce çeyrekte ayrımsız önceki yılın bir çeyreğine göre yüzdelik 25 artarak 806 milyon TL, finansal gelirlerle gelişigüzel ise açık periyot kârının ise yüzde 33 artışla 1,9 bilyon TL olduğunu tamlayan Obalı, “Kar tutarındaki artışın primdeki artışın gerisinde kalmasının başlıca sebepleri, kar marjı oldukça düşük olan kompozit hayat sigortası ürünlerinin genel sahn branşı iş payındaki artışı ve 2022’birlikte yürürlüğe giren itimat bağlantılı sigortalarda brütten reddetme uygulaması kapsamında kalan aritmetik karşılıklar. Mavera yandan bu alanda net hasar prim oranı yüzde 29, kesin mürekkep rasyo yüzdelik 61 oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Sigorta sektörünün, ekonomiye sağladığı fayda yardımıyla kamunun üzerindeki yükü kesmek üzere kilit öneme sahip olduğunu vurgulayan Obalı, “Sigortalılık oranının artması, bu anlamda mevki ekonomisine doğrudan katkı sunuyor.” ifadesini kullandı.

Bireysel Tekaütlük Sistemi’ndeki (BES) ivmenin başarıyla bitmeme ettiğini aktaran Obalı, devamında şunları söyledi: “BES’e bandaj ve sistemin büyümesi devam ediyor. Bunun yeryüzü mefret nedeni dahi devletimizin sisteme olan teveccühü. Dünyanın hiçbir durumunda sıfır destekler ülkemizde bulunuyor. Belki dahi ülkemiz para sisteminin bildirme eke başarı hikayelerinden biri olan ve 18 yıldır kalburüstü tıpkı şekilde herhangi bir geçen zaman güçlenen Ferdî Tekaütlük Sistemi’mizle çalım duyuyoruz. Emeklilik Gözaltı Merkezi’nin 31 Mart 2022 günlü açıklamasına bakarak, BES ve OKS’üstelik mecmu 13,5 milyon katılımcıya 26,5 bilyon TL’si çap katkısı girmek üzere 277,1 bilyon TL kaynak büyüklüğüne ulaşıldı. 18 yaş şeş BES’te ise 2022 yılının ilk ilk çeyreğinde katılımcı sayısı 284,6 bine ulaştı, fon büyüklüğü cesamet katkısı karışma 692,5 milyon TL’ye yaklaştı.”

Afiyet sigortasında remiks kapıda

 

Sigorta sektöründe maliyet krizi artıyor

 

Neova Iştirak Sigorta zirvesinde misil değişimi

 

Share: