Sigorta krizi toptan hazırlık zincirini gözdağı ediyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Toptan tecim zincirinde şirketler alelumum ticari güven sigortası olmadan malların taşınması konusunda temkinli davranırlar. Tedarikçilerin müşterilerine ifa yapmaması ihtimaline yönelik ticari emniyet sigortası yaptırırken bankalar de bu sigortayı finanse ettikleri anlaşmaları garanti altına ahzetmek amacıyla satın alıyorlar.

Wall Street Journal’ın haberine göre malların ticaretinin korunmasında ve emtiaların dünyanın ciharıyek birlikte güvenle dolaşmasında koruyucu olan ticari kredi sigortaları güneş tacı virüs cihetiyle KUL şirketlerince gösterişli miktarda sınırlandı. Bu boyut küresel tedarik zincirinin metin işlemesini gösterişli derecede tehdit ediyor.

Habere göre sigortası olmayan metallere dilek arttıkça sevkiyatlarda gecikmelere ve iptallere hastalık oluyor. Sigortacılar alüminyum ve nikel kabilinden metaller üzere poliçe ayırmak konusunda giderek daha çok duraksama ediyorlar. Bu sebepten makine ve havacılık endüstrilerinde Kovid-19 salgını süresince bu satışların düştüğü görülüyor.

Şirketler sigortasız eş riskini karşılayamıyor

MEMLUK merkezli endüstri firması Imperial Zinc Corp.’un Başkanı Jay Sandler, “Bu içinden çıkılması oldukça yumruk bire bir çıkmaz. Emniyet sigortası işletmemiz amacıyla yabansı heybetli ayrımsız açacak” ifadelerinde bulunuyor.

Şirketin sattığı alüminyum genellikle otomotiv sanayisinde kullanılıyor. Şirketin sigorta poliçelerinin birçoğu sınırlandırılmış ve iptal edilmiş durumda. Imperial ise güvence kapsamına girmeden satma düzenlemek konusunda gönülsüz.

Güven sigortası BENDE’bile Avrupa’dahi olduğu büyüklüğünde ürün olmasa bile düşük kar marjı üzerinden yönetilen ve müşterilerin borçlarını ödememesi riskini karşılayamayan ESIR’li şirketler için az çok popüler. İhraç satışlarında itimat kullanan ihracatçılar sıkça bu sigortayı satın alıyor. 2019 yılında ÇAKER’bile yaklaşık 600 bilyon dolarlık emniyet sigortaları aracılığıyla karşılandı.

Sigorta şirketleri iki cephede birlikte kaybediyor

 

Sigorta şirketleri pandemide satır aralarını okuyor

 

Rüşvet ve sigorta borçları için yapılandırma gelebilir

 

Share: