Sigorta karda meydana mevrut ne hasarları karşılıyor

Geçtiğimiz hafta süresince ilkin İstanbul koyulmak amacıyla Marmara Bölgesi’ni etkisi altına düz tehlikeli kar yağışlarında ara bulucu hasar gören sürücülere müteveccih Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği’nden (TÜSED) açıklama geldi.

Dernekten yapılan açıklamada, kasko sigortası ve gidiş geliş sigortasının önemi vurgulanırken, hasar durumunda sürücülerin olay yerinde kabil olduğunca video ve foto çekmesiyle hasarın belgelenmesine özen etmeleri gerektiği kaydedildi.

Ayrıca gidiş geliş sigortası inanca limitlerinin günümüzde çevirici başına 50 bin TL, kaymakamlık başına ise 100 bin TL ile ilişkin olduğunu, hasarın trafik sigortası limitinin üzerinde olması yerinde, aşan kısmın alın vesile sahibi veya sürücüsünden talep edilebileceği hatırlatıldı.

HASARI ÇARPAN ARACIN SİGORTASI KARŞILIYOR

TÜSED açıklamasında, karlı ve buzlu yollarda aracın kayarak ayrıksı tıpkısı araca çarpması, bilavasıta bariyer, cidar, yaya kaldırımı kabilinden sabit ayrımsız cisme çarpma, kar veya buz kütlelerinin aracın üzerine düşmesi, aracın yoldan çıkması üzere durumlar sonucu meydana mevrut hasarların, belirli hallerde sigorta poliçesi kapsamında saha aldığı bildirildi.

Buna bakarak, sigortalı tıpkı araca eksantrik benzeri aracın çarpması halinde, çoğaltan aracın trafik sigortasının teminat limitleri içerisinde aracın hasarının karşılanacağı, çarpan aracın kar küreme uzlaştırıcı, tuzlama ara bulucu, kurtarıcı olması halinde da ayrımsız durumun muteber olacağı aktarıldı. Böyle ayrımsız durumda, çevre beyninde neva tutanağı ya dahi polis yahut jandarma tarafından kaza tutanağı düzenlenmesinin gerekli olduğu açıklandı.

SİGORTA TEMİNAT LİMİTLERİ DAHİLİNDE ÖDÜYOR

Aracın kayması sebebi ile eksantrik ayrımsız yahut şappadak aşkın araca çarpılması halinde ise, taraflar ortada uzlaşma tutanağı ya üstelik polis güçleri veya güllabi marifetiyle ilçe tutanağı sıralama edilmiş olması dolay şartı ile trafik sigortasının cebin aracın/araçların hasarını güvence limitleri dahilinde karşılayacağı belirtildi.

Kasko sigortası mevcut değilse, çarpan araçtaki hasarın çevirgeç sahibi yoluyla karşılanma durumuna özen çekildi.

ÇARPAN AÇAR KASKOSUZ İSE HASAR KARŞILANMIYOR

Aracın kayması sebebi ile sabit bire bir cisme yahut yayaya çarpılması halinde ise, polis veya açıkgöz vasıtasıyla kaza tutanağı tanzim edilmiş olması ön şartı ile trafik sigortasının madrup kamuya ilgilendiren veya hususi mülkiyette olan bariyer, tablo, cidar kabil cisimde meydana gelen hasarı güvence limitleri içerisinde karşıladığı kaydedildi.

Yayaya çarparak yaralanma, sakat kalma veya ölümüne sebebiyet ödeme halinde bile trafik sigortasının teminat limitleri içerisinde söz konusu zararları karşılayacağı aktarıldı. Bu durumda dahi şayet kasko sigortası bulunan değilse, çoğaltan araçtaki hasarın komütatör sahibi vasıtasıyla karşılanma durumu oluşacağı belirtildi.

ÇATIDAN DÜŞEN KAR HASARI KASKODAN KARŞILANABİLİR

Öte yandan, ilçe/hasar olmaksızın aracın zıypak zemin şartları sebebiyle ilerleyememesi ve yolda kalması halinde yada aracın kayması sebebi ile çekişme olmaksızın yoldan çıkması/devrilmesi sonucunda hasar görmesi halinde, kasko sigortası var ise asistans hizmeti içerisinde meydan alan çekme ve istirdat hizmetlerinden yararlanılabileceği vurgulandı.

TÜSED’den yapılan açıklamada, araçsız çatıdan sakit kar kütlelerinin, kopan buz parçalarının veya üzerindeki akıl ağırlığı sebebi ile devrilen dikme yahut kırılan dalların araca zarar vermesi halinde, şayet kasko sigortası var ise yazılmış bildirme ile sigorta şirketinden hasarın tazmin edilmesinin dilek edebileceği bilgisi paylaşıldı.

Gidiş Geliş sigortası tavan priminde yüzdelik 20 artış

 

Trafik sigortasına kullanılmamış aranjman

 

Share: