Sigaranın kötü etkileri 3 sulp sonradan üstelik ortaya çıkabiliyor

İngiltere’de Bristol Üniversitesi fen insanları çevresel aynı maruziyetin dört kuşak boyunca nesiller arası etkileri olduğunu keşfetti. Gelecek kuşakların atalarının sigara dumanı kabil toksik durumlara maruz kalmasının nesiller boyunca etkileri olduğu ortaya çıktı.

Epidemiyoloji uzmanı Jean Golding ve ekibi, 1990’ların başında başlayan ve önceki adına, iki canlı kadınlar ve aileleri üzerinde gözlemsel tıpkı himmet olan Avon Ebeveynler ve Çocuklara İlişkin Boylamsal Araştırma’dan elde edilen verileri değerlendirdi.

90’ların çocukları araştırmasından elde edilen anket verilerinin 2014 yılındaki analizi, 11 yaşından evvel sigara içmeye başlayan babaların oğullarının, sayı farkı meni çevresi ile birlikte daha efdal üst kitle indeksine eş olma olasılığının daha efdal olduğunu ortaya koydu.

Anne aracılığıyla dedelerin babaları ergenlik öncesi sigara içmeye başladıklarında, onların torunlarının değil, torunlarının torunlarının 17 ve 24 yaşlarında sivri cisim düşman bulundu.

Malumat elan üstelik genişletilerek, bu durumun nesiller boyunca henüz bile genişlediğini ve elden aynı babadan oğluna değil, tıpkı zamanda dededen torununa ve balaban büyükbabadan onun büyükbabasına aksettiği tayin edildi.

Obezite sigara içen atalarından gelmiş gibi

Araştırmacılar, analog ayrımsız etkinin, aradan geçen nesiller 13 yaşın altındayken düzenli kendisine sigara içmediğinde dahi görülebileceğini ve dört nesil boyunca nesiller arası bire bir etkinin kanıtlandığını gösteriyor.

Golding, “Çocukların ötede sakil olmasının nedenlerinden biri, atalarının yaşam tarzı veya yıllar boyunca bununla münasebetli faktörlerin kalıcılığından artış mevcut diyet ve egzersizleriyle çok çok ilgisi olmayabilir” dedi.

İstanbul’da sigara kaynaklı yangınlar önce sırada

 

Türkiye, Avrupa’birlikte yeryüzü haddinden fazla sigara içen ikinci talih

 

Share: