Sigara kalp aksesi riskini 5 hatim artırıyor

Önsezi Sağlığı Haftası dolayısıyla bağlanmış açıklama yapan Türkiye Sigarayla Cidal Derneği Umumi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Vazıh, ihtisas sağlığının yeryüzü nazik düşmanlarından birinin esrar ve yaman mamulleri olduğunu hatırlattı.

Sigara kullanımının kalp krizi riskini 5 kata kadar artırdığını tamlayan Doç. Dr. Aydınlık, “Sigaranın biri bile ayrımsız, bini da aynı. Günde 1 ila 4 sigara vira etmek bile koroner his hastalıkları riskini 2 kat artırıyor. ‘Ben günde 2-3 sigara içiyorum, benzeri husus gayrimümkün’ diyenlere hatırlatmak isterim” diye konuştu.

Rastgele sene 3 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor

Sigaranın kandaki kolesterin dengesini nakzen mebzul kolesterolü azaltıp acı kolesterolü yükselttiğini belirten Doç. Dr. Görgülü, bu durumun üstelik başta soy sertliği tutmak üzere ruh ve soy hastalıklarının sunu şişman tetikleyicisi olduğunu dile getirdi.

Elektronik sigaraların da sağlığı zılgıt ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Işıklı, “Acun Sağlık Örgütü, acun üstünde ihtisas rahatsızlıkları nedeniyle gelişigüzel sene yaşanan 18 milyon ölümün yüzde 17’sinin sebebinin sigara tüketimi olduğunu belirtiyor. Bu, 3 milyondan çok insanın doğrudan sigara zımnında hayatını kaybettiği anlamına geliyor. DSÖ uzmanlarına göre elektronik sigaralar de insanların arterlerini daraltıyor ve ruh atış hızı ile tansiyonu yükseltiyor” ifadelerini kullandı.

“Sigarayı çoğaltmak üzere tek ant geç eksik sayılmazsınız”

Sigara kullananlar ortada hoşgörülü olan “Ego yıllardır sigara kullanıyorum, çıktı bıraksam de bire bir faydası imkânsız” düşüncesinin akıbet kademe kavisli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mustafa Okumuş, “Sigarayı artırmak için tek ant geç eksik sayılmazsınız. Çünkü yapılan çalışmalara bakarak, sigaranın bırakılmasından sonraki 3 sene içre kalp aksesi geçirme riski yarıya düşüyor, 6 yılın böylece dahi riziko sigara içmeyen kişilerin düzeyine iniyor. Zımnında sigarayı tezyit etmek için yer akla yatkın zaman şimdidir. biricik ömrümüz var. Onu birlikte birinci sınıf ve dimdik geçirmek bizim elimizde” dedi.

Türkiye ilk yerli aşıyı hangi zaman kullanabilir?

 

Esenlik uzmanları, ‘güruh bağışıklığının’ gibi olup olmadığını tartışıyor

 

Share: