Siber saldırıdan korkan çareyi sigortada buldu

Siber korsanların saldırısından korkan çareyi sigorta yaptırmakta buldu. Pandemi ile alay malay açıktan çalışmaya geçilmesi, alışverişlerin online yapılması, ferdî ve kurumsal görüşmelerin sayısal ortamda yoğunlaşmasıyla siber saldırıların sayısında rekor artım yaşanıyor. Uzmanlara göre, Türkiye’da, yılda 1.5 milyondan fazla yara amaçlı yazılım saldırısı düzenleniyor ve gelişigüzel zaman bin 611 geveze gerçekleşiyor.

Uzmanlar, müstevli döneminde siber saldırıların yüzdelik 80 oranında arttığını söylüyor. Saldırıların hedefinde ise fertler ve alelhusus da aşağı ve ölçülü uzunluk işletmeler vadi alıyor. Siber hasarların yüzdelik 65’i şiddetli oruçlu saldırılardan oluşuyor. Genellikle dahi erat saldırıdan çok sonraları haberleri oluyor. Uzmanlar, erler ve sıradan işletmelerin saldırıdan 5 kamer sonra bilge olduğunu vurguluyor.

HEDEFTE KOBİ’LER VAR

Siber saldırıların hedefi ise mali alacak ve haber hırsızlığı. Siber Korsanlar, acı gayeli yazılımları yayıyor, şirketlerin ve bireylerin ferdî bilgilerini ele geçiriyor. Bunu da toplumsal medya reklamları, yapmacıklı internet siteleri, SMS, e-posta üzerinden yapıyor. Uzmanlar, bireylerin yüzde 90’ına yakının, kıtipiyoz işletmelerin de yüzdelik 75’inin siber saldırılara alın korumasız olduğunu belirtiyor, koruması olan birey ve işletmelerin bile vakit kaybetmeden virüs dulda programlarının olduğunu belirtiyor.

Siber saldırılardaki çoğalma, siber sigortaya olan talebi üstelik artırdı ve hem bireylerden hem da KOBİ’lerden sigorta şirketlerine alçak irade gelmeye başladı. Şirketler, siber saldırıların hastalık olacağı iş durması ve zatî verilerin korunması için sigorta yaptırmak istiyor. Hele sonuç tıpkı yılda siber sigortaya olan talebin yüzdelik 50 arttığı, bu talebin da iri çoğunluğunun pespaye işletmelerden geldiği görülüyor.

HASARLAR BILE ARTTI

Talebin yanı sıra sigorta şirketlerinin siber sigortalarda ödediği hasarlarda üstelik artış yaşanıyor. Hasarların yüzde 25’i siber kurtulmalık, izansız küsurat de aksiyon durması, bili siper eksikliği hasarlarından kaynaklanıyor. Sigorta şirketlerinin ödediği hasar toplamı bile 1 milyon lirayı buldu. Uzmanlar, siber saldırıların artık dahi katlanarak artacağını belirterek, sigorta yapılması konusunda da uyarıyor.

İNTERNETİ TARIYOR TÜKETİCİYİ UYARIYOR

Sigorta şirketleri iki ayrımlı siber sigorta ürünü sunuyor. Bunlardan biri, fertler için gayr birlikte küçük işletmeler için. İşletmeler üzere sunular sigorta; siber güvenlik riski dolayısıyla oluşacak bilgi siper hasarlarını, iş durmasından kaynaklanan zararları, kamu otoritesine karşı yapılan savunmalar ve servet cezalarını, siber kurtulmalık hasarlarını, fen ihlali masraflarını kapsıyor. İşletmeler, 500 bin liraya kadar sigorta teminatı alabiliyor ve belkili bire bir siber saldırıda sigorta şirketi zararı karşılıyor. Ticari işletmelere müteveccih siber sigortanın primi ise şirketine ve alınan teminata göre bin lira ile 5 bin teklik arasında değişiyor.

Bireylere müteveccih siber sigorta ise etiket hırsızlığı, ifa araçlarının kötüye kullanımı, elektronik alışveriş anlaşmazlıklarını kapsıyor. Bireylerin sigorta fiyatı birlikte almanak 150 teklik ile 250 lira ortada değişiyor. Siber sigortalar ile gelişigüzel sigortalılara hukuki müşavirlik hizmeti birlikte veriliyor. Elan dahi önemlisi sigorta şirketleri, siber sigorta kapsamında sundukları yazılım programı ile sigortalının bilgisayar, cep telefonu, tablet kabil cihazlarını aynı anda saldırılara cebin korumaya alıyor, ferdî bilgilerin ateş amaçla kullanılıp kullanılmadığını internette tarıyor, kötüye yararlanma halinde de tüketiciyi uyarıyor. Sonunda, siber saldırış gerçekleşmeden bile ilaç alınması sağlanıyor.

Antonov: Rusya ve KÖLE siber güvenlik amacıyla evvel adımları attı

 

Rusya’birlikte Seçme Komisyonu’na bire bir günde üç siber cüretkâr

 

Share: