SGK’ya 61 bilyon lira müracaat

Algı ve bazen borçların yapılandırılmasına ilişkin tensikat içeren ve 9 Haziran 2021’birlikte yürürlüğe giren 7326 az Konfigürasyon Kanunu’na başvurular 30 Eylül itibarıyla sona erdi.

Yasa kapsamında Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ilişkin kesinleşmiş SGK sigorta primleri, Umumi Keyif Sigortası (GSS) primleri, aylakçılık sigorta primleri, yersiz ödenen dirimlik ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilişkin idari servet cezaları, gelişim kazası, meslek hastalığı yahut malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve 4b (Ilgi-Kur) sigortalılarının elan geçmiş durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırıldı.

61 MİLYARLIK VECIBE İÇİN YAPILANDIRMA BAŞVURUSU

Yapılandırma kapsamındaki borçların teehhür zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek vecibe tutarları, Dar İçi Üretici Karşılık Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Başlarken ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi.

Kanunun getirdiği imkanlardan çakmak isteyen yurttaş ve kurumların yaptığı başvurular sonucunda muhteşem miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. 1 milyon 190 bin yaşama, bütün 61 milyar teklik takanak amacıyla yapılandırma başvurusunda bulundu. Borçluların başlarken ödemenin sağladığı avantajlardan yararlanmasıyla 1 milyar 620 milyon liralık tahsilat yapıldı.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SONUÇ TARİH 30 KASIM

Yapılandırılan borçların evvel taksit ödemeleri 30 Kasım’a büyüklüğünde yapılabilecek, ikinci taksitin akibet ifa tarihi ise 31 Aralık’ta sona erecek. Yapılandırmanın avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması amacıyla geçmiş iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.

İlk iki taksitini süresinde ve parçalanmamış olarak ödeyip, aynı takvim yılı süresince ikiden çok taksitini ödeyemeyen veya kusurlu ödeyenlerin bile yapılandırması bozuluyor. Taksitin yüzde 10’unu geçmemek üzere 10 liraya büyüklüğünde yapılan sakat ödemelerde ise konfigürasyon bozulmuyor.

Yapılandırması bozulan borçlular, ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabiliyor.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği kadar, SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet veya kıvrak bankacılık marifetiyle de gerçekleştirilebiliyor.

SGK bordro oyununa el koydu!

SGK’den vasıta dışına 544 milyon lira ceza

SGK’dan flaş başkalık: Daha Çok zorunlu!

 

Share: