Sevgili Karatay karşı yansıtma

Birlik Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Tavuk döner sermaye olan büfelerin önünden geçerken üstelik midem bulanıyor” sözlerine ait yanlışlık duyurusunda bulundu. Karatay’ın açıklamasından sonraları döner sermaye satışlarının yüzdelik 30 azaldığını tamlayan cemiyet başkanı Ramazan Bingöl, Karatay’ı “fiyatları etkilemekle” suçladı.

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, geçtiğimiz günlerde verdiği benzeri röportajda “Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner kebap olan büfelerin önünden geçe de midem bulanıyor” demişti. Karatay’ın bu sözlerine azık ve yemek sektörü temsilcilerinde tepkiler gelmeye başladı.

Suç duyurusunda bulundular 

Cemi Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ve dernek yönetimi, Karatay’ın bu sözlerini savcılığa taşıdı. Topluluk adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığ’na suç duyurusunda kâin Ramazan Bingöl, Karatay’ın TCK 237. maddesinde kayran alan “fiyatları etkileme” suçundan cezalandırılmasını kâm etti.

“Bir kişinin beyanıyla sektör etkilendi 

Cürüm duyurusunun ardından adliye önünde basın açıklaması yaptı. Bingöl, “Türkiye’birlikte âdeta dokunaklı ürün özne, insan sağlığıyla alakadar zararlı olan tam ürünlere kamu firmalara biz TÜRES kendisine yıllardır karşıyız ve savaş ediyoruz. Amma daha çok Türkiye’dahi hisse senedi o arkaç geldi ki kişilerin aynı kişinin beyanıyla ekonominin dayanaklık etmek olan milyonlarca insanın paketlemek yediği sektöre kalın edebiliyor. Ve nedeniyle benzeri zamanda Türkiye’nin bile ekonomisi etkileniyor” dedi.

“O ant bu kurumları kapatalım”

Karatay’ı kendini devletin kurumlarının hesabına koymakla suçlayan Bingöl, “Cumhurbaşkanlığı Keyif ve Azık Politikaları Yerleşmiş var. Besin ve Ekincilik Bakanlığı var. Keyif Bakanlığı var. Bu ürünlerde ayrımsız öz varsa zararlı olarak bu bakanlıklar bu azamet bu kurumlar hangi işe yarıyor. O devir bunları kapatalım. Hemen Sevgili Karatay hanımefendi ve onun gibileri dinleyelim. Ekonomiye verdiği uymazlık inanılmaz boyutta. daha çok bu ülkede TÜRES olarak bu cins beyanatların peşindeyiz. Genelleme yapılmasını asla istemiyoruz” şeklinde konuştu.

”Cebinde 10 Lirası olan adam hangi yiyecek” 

Karatay’ın açıklamasının hem cebinde tam parası olmayanı hem bile bu işi yapanları suratsız etkilediğini tamlayan Bingöl şöyle konuştu: “Cebimde 10 teklik param var. Karnım birlikte aç. Çocuğum üstelik var. Ne yiyeceğim arkadaş? Bana tıpkısı alternatif göstersin. Bu bir numara ayağı, ikinci ayağı ise diyelim kim dükkanı var adamın. İyi yapıyorum dönerimi, kayırıcı sağlığına uygun yapıyorum. Ve gayet güzel yapıyorum. Demin hangi oldu? Ego bu fiyata zinde evire çevire benzeri döner yiyebilirim. Deminden bu genellemeyi yapınca hem beni haris bırakıyorsun, hem burada benim ekmeğimle oynuyorsun.”

Satuşlar %30 düştü

Bingöl, Karatay’ın açıklamasından bu yana döner satışlarında yüzde 30 düşüş yaşandığını belirtti. (Sözcü)

Share: