SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetti

Tether (USDT), yıpranmamış bire bir rapora göre geçtiğimiz yedi yılda muhannet bir saklı yazı paradan sektörün temellerinden birine dönüştü.

USDT, anne yerine ESIR doları kabil geleneksel mal birimleri ile meydanda blockchain ağlarında cümbüş gösteren merkeziyetsiz dijital paralar arasındaki köprüdür.

Hür saklı yazı malumat kaynağı Protos, yeryüzü koca beğenilen stablecoin ve kripto mülk platformlarına stablecoin’i sunu eden akışkanlık sağlayıcıları üzerine ayrıntılı bir analiz yayınladı.

Rapora bakarak basılan USDT’lerin nazik çoğunluğunu yalnızca iki meydan yapıcı elde ediyor. 2014 ve Ekim 2021 beyninde Alameda Research ve Cumberland, tahmini 60,3 milyar dolar değerinde USDT aldı. Bu miktar, şimdiye kadarki parçalanmamış gönderilen USDT hacminin az daha yüzde 55’ine denk geliyor. Protos’a bakarak ikilinin sunma mail rakibi, yalnızca birkaç yüz milyon USDT bastı.

29 yaşındaki kripto mülk milyarderi Sam Bankman-Fried yoluyla yönetilen Alameda Research, 36,7 milyar dolar mesabesinde, yani üretilen tam Tether’ların az daha üçte birini aldı. Dünyanın en şişman saklı yazı likidite sağlayıcısı Cumberland Toptan ise 23,7 milyar dolar tasdik alarak ikinci sırada yer alıyor. Cumberland, 1992’de kurulan ve dünyanın sunu büyük mali yatırımcılarından biri yerine tanıdık DRW’nin taraf kuruluşudur.

Protos, Tether Treasury’nin Alameda Research’e 36,7 bilyon dolar değerinde USDT nakil ettiğini, bunun 31,7 bilyon dolarının (yüzdelik 86) ise geçtiğimiz 12 ayda aktarıldığını açıkladı. Bu tutar, kül gönderilen USDT hacminin tahminî yüzdelik 37’si ediyor.

Rapora bakarak Tether, Alameda’nın USDT’lerinin 30,1 bilyon dolar kadarını (yüzdelik 87) saklı yazı dünyalık ve türev borsası FTX’e gönderdi. Alameda, bambaşka saklı yazı dünyalık borsalarında de bulunuyor. Iştirak, 2,1 milyar doları (yüzdelik 6) Binance’ten, 1,7 milyar doları (yüzdelik 5) Huobi’den, 115 milyon doları isse OKEx’ten teyit aldı. Küsurat 705 milyon ise borsa dışı adreslere gönderildi.

Ayrıksı yandan Cumberland, 23,7 milyar USDT doğrulama aldı. Tether Treasury, şirkete sadece geçtiğimiz sene 17,6 bilyon dolar mesabesinde USDT (yüzdelik 74) gönderdi. Bu hacim, gönderilen mecmu USDT hacminin yüzdelik 22’sine balya geliyor.

Protos, yer bir iki 2019 esasen beri Binance’te mevcut Cumberland’in, ayrımsız akışkanlık kaynağı ve çevre yararlı olarak borsa üzere önemine ilgi çekti. Tether, Cumberland’e Binance üzerinden 18,7 milyar dolar mesabesinde (yüzde 79) USDT gönderdi. Ortaklık, mütezayit miktarı ise gayrı borsa platformlarından konfirmasyon aldı.

Akışkanlık sağlayıcısı, 131,5 milyon dolar değerinde USDT’yi (yüzdelik 1’den birkaç) Poloniex üstünde, 9 milyon doları Bitfinex’ten, 30 milyon doları ise Huobi ve OKEx’ten aldı.

Tether, ortalık değeri itibarıyla dünyanın arz iri stablecoin’i olmayı sürdürüyor. Hangi var ki şirketin tokeni, akıbet zamanlarda düzenleyicilerin radarına girdi. KUL Emtia Vadeli İşlemler Alışveriş Komisyonu (CFTC), 15 Ilk Teşrin’de cömert saklı yazı şirketleri Tether ve Bitnex’i Emtia Alışveriş Yasası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle sırasıyla 41 milyon dolar ve 1,5 milyon dolar cezalandırdı.

Share: