Sarışınların gelgelli olmadığı ülke

Görk ve güzellik salonu salonu işletmecisi Xiao Aiying, solgun saçın Çinli kadınların tenine uymadığını kaydetti. Saçlarını sarıya boyatmaları durumunda ciltteki solmuş görünümün henüz bile arttığını anlatım fail Aiying, buna rağmen dip damga saçın gözleri ön plana çıkardığını, yüzü daha faal, tüvana ve ateş parçası gösterdiğini belirtti.

Xiao, bu nedenle kendilerinden saçlarını sarıya boyatmak isteyen kadınların oranının fakat binde 3 civarında olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

”Bırakın zerrin saçı, saye ve balyaj talip de serencam etap birkaç. Tercihimiz ise derin tonlar. Ülkemizde yaşayanlar kendine ilgi gösterir. Çin’da yaşı 45-50 civarında ve saçı beyazlamış kadına neredeyse rastlanmaz. Maddi durumu gani olmayanlar güzellik salonu salonlarına gelmeseler üstelik marketten aldıkları boya ile evlerinde saçlarını yoğun saf rengine boyar ve eğin boyası balkon halde gezmezler. Rical üzere de tıpkı ebat söz konusu. Rical ortada da saçları beyazlamış şekilde dolaşanı bulamazsınız.”

Çinlilerin gözlerinin çekikliği ve sempatik gülümsemeleri nedeniyle pastel tonda makyajı tercih ettiklerini ve saçlarında yer cezrî ”kızıl tonları” kullandıklarını dile getiren Xiao, yoğun kırat saçın ten tonlarına daha çok ahenk sağladığı amacıyla vazgeçilmezleri olduğunu belirtti.

Şanghay’de bire bir SPA Merkezi işletmecisi Whang Yung birlikte, Uzakdoğulu kadınların saç yapısının gayrı Avrupa ülkelerindekilerle kıyaslandığında ”ince telli ve kırılgan” olduğunu kaydetti. Whang, saçın sarı ya de aynı tonlara açılması sırasında makbul işlemin dahi saça kötülük verdiğini savundu.

Whang, bu durumun da mutluluk kadınlarının sarışın olmayı tercih etmemelerinde etkili tıpkı sebep olduğunu, sarışın olmayı genellikle 15-16 gözyaşı aralığında kâh sosyal takım üyesi kökten gençlerin istediğini söyledi.

bu arada ülkenin yer pir kadını seçilen aktrist Zhang Ziyi, başka adlı sanatçılardan Bai Ling, Joan Chen ve Kunf Fu filmlerinin ünlü aktristi Chen Pei Pei ile ayrımsız haddinden fazla ünlü misal dahi tercihlerini yoğun renkten yana kullanıyor.

AA

Share: