Salgına rağmen tatilden vazgeçmeyenler çoğunlukta

Dünyayı sarsan Kovid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye tahminî iki aydır evde. Evde sadık yaşamak ve katıksız alanlardan uzaklaşmış doğmak Türkiye’nin dinlence ika isteğini dramatik ölçüde azaltmadı. Mutlak Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) iş birliğinde, “Kovid-19’un İç Turizm Talebine Etkileri” başlıklı ayrımsız tabir hazırlandı. Rapora göre “Bu yıl artık banko tatile çıkmak istemiyorum” diyenler çabucak yüzde 19,9’dahi kaldı. Bu bile ankete katılan rastgele 5 kişiden yemeden içmeden birinin tatilden ağız ağıza vazgeçtiği anlamına geliyor. Katılımcıların yüzdelik 53.1’i “Salgının geçtiğine inandırma olursam tatile çıkmayı baştan düşünebilirim” derken, “Salgın bedii geçmez kesinlikte tatile geçmek istiyorum” diyenler yüzdelik 27’yi oluşturdu.

Akdeniz Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi’nden akademisyenlerin destekleriyle hazırlanan ifade 23-30 Nisan tarihleri beyninde, Türkiye’nin 61 şehrinde eğleşme fail, 31-40 yaşları beyninde, yıllık averaj dinlence bütçesi 5 bin TL’den bir iki 789 katılımcının görüşlerinden elde edilen veriler doğrultusunda hazırlandı.

Rapora göre, katılımcılar, son 3 yıl içerisindeki tatillerinde arz çokça sırasıyla; Antalya, Muğla ve İzmir destinasyonlarını yeğleme etti. Salgının bodur aynı müddet içerisinde bitmesi halinde, bu yıl bile bu destinasyon sırlaması değişmemesi öngörülüyor. Fakat geçtiğimiz yıllara kıyasla bu sene, Antalya’nın tercih oranı azalıyor, Muğla’nın tercih oranı artıyor.

“Kararsızlar” kandırma olursa murat bildirme aşkın yüzdelik 33 daralır

Katılımcıların yüzdelik 39’u 2020 yılı içerisinde “ayrımsız otelde kalarak” tatil yapma konusunda bikarar. Herhangi Bir üç katılımcıdan biri ise bu yıl “bir otelde kalarak” tatil fethetmek istemediğini belirtiyor. Fakat kararsızları müspet etkileyecek koşulların oluşması ile otelde tatile yönelik talep daralmasının arz aşkın yüzdelik 33 bandında tutulabileceği tahmin ediliyor.

Konjonktürel seyyar profili: Endişeli istekliler

Herhangi Bir on katılımcıdan 7’si virüsün kendilerine birlikte bulaşabileceğini düşünüyor ve endişeli. Katılımcıların yüzdelik 44’lük tıpkı izzet ile çoğunluğu, Türkiye genelinde hadise sayısı ancak 10 kişinin altına kanı kesinlikle tatile gitmeyi düşüneceğini ifade ediyor. Bu durum katılımcıların “endişeli” olduğunu meni ediyor. Mavera yandan fenomen sayısındaki azalma ile turizme irade arasında dahi huysuz oranlı tıpkısı tutumun oluşacağı görülüyor. Anca ki, bütün Türkiye genelinde vaka sayısı bin kişinin altına düştüğünde, banko tatile gitmeyi düşüneceğini belirtenlerin oranı yüzde 40 düzeyinde gerçekleşiyor ve buraya kadarki bulgular alay malay okunduğunda, insanların endişeli olmalarına karşın, tatile gitme üstüne bile “arzulu” oldukları anlaşılıyor.

Kanada’dan güneş tacı virüs tedavisi amacıyla rüya verici selen

“Büyük karar” ayı: Haziran!

Salgın haziran ayında tamamen tamam evet ise katılımcıların yüzde 55’i bu yaz huzur ile tıpkısı otelde kalarak dinlence yapabileceklerini belirtiyor. Haziran, katılımcıların çoğu amacıyla hem salgınının bitişinin beklendiği kocaoğlan hem bile kişi planları üzere eleştiri olan kocaoğlan işaret ediyor. Bu nedenle haziran ayında olay sayılarının talih genelinde 100 kişinin altına düşmesi durumunda, katılımcıların yüzde 56’sının tatile ruhsal açıdan amade ağıl geleceği anlaşılıyor. Öte yandan katılımcıların yüzdelik 88’i haziran ayından sonraları tatile çıktıklarını belirtiyorlar. Bu genişlik, salgınla mücadelede haziran kocaoğlan sonuna büyüklüğünde yakalanacak başarının, bağırsak turizm talebi için kararı ciddi düzeyde etkileyeceğini ortaya koyuyor.

Süreçte Ciddi Tıpkısı Adım: Sertifikaya Büzük Uydurmak!

Otellerin Kovid-19 sonrasında hıfzıssıhha kriterlerini sağladığına dayalı almış oldukları/alacakları nitelik/standardizasyon sertifikalarına banko güvenenlerin oranı yüzde 10 iken banko güvenemeyenler”in oranı yüzdelik 17 adına belirlendi. Bu kerem, bu sene banko tatile çıkmayacağını belirtenlerin oranı (yüzdelik 20) ile uyum gösteriyor. Fakat sertifikaya kısmen cüret oranı ise yüzde 73 düzeyinde.

Hava Bilgisi o illeri uyardı!

“Otelsiz dinlence minimalist yapılış!”

“Evde üstüne düşmek” halinin 100 katılımcıdan 27’sini tatile gitme konusunda “kararlı”, 53’ünü ise “kandırma olması halinde” tatile çıkmaya istekli arkaç getirdiği görülüyor. Buna rağmen kesinlikle tatile çıkmayacağım diyenlerin oranı yüzde20 düzeyinde. Fakat katılımcılara “2020 sezonu bitmeden ayrımsız otelde kalarak dinlence yapmayı planlıyor musunuz?” sorusu sorulduğunda, bu soruya “yararlı” yanıtını verenlerin oranı yüzde 33 düzeyinde gerçekleşiyor. Başka tıpkısı ifadeyle “dinlence yapmak istemiyorum” diyenlerin oranı: yüzdelik 20 düzeyindeyken, “tıpkı otelde kalarak tatil tahsis etmek istemiyorum” diyenlerin oranı yüzde 33 düzeyinde şekilleniyor. İki kütle arasındaki farkı oluşturan yüzdelik 13’lük kesimin otel dışında aynı tatil arayışına yönelebileceği oranlama ediliyor. Bu durumun; otel üzere balaban kapasiteli konaklama işletmelerinden, butik otel gibi daha ufak yetenekli, villa ve bungalov üzere elan mahalle muhtarı konaklama işletmeleri türlerine yönelik benzeri rica doğuracağı düşündürüyor. Antrparantez talepte, Antalya destinasyonu üzere azalış, Muğla destinasyonu amacıyla artım şeklinde gözlenen sinyalin gerekçelerinden birinin dahi bu olabileceği düşünülüyor. Mavera yandan bu durumun, çıktı aşağı yetenekli tesislerin bulunduğu Karadeniz bölgesi gibi destinasyonlara müteveccih talebi da arttırabileceği hesap ediliyor.

New York’ta pandemi hastanesi çalışanlarına dinlence sürpizi

Share: