Saklı Yazı piyasasının bütün değeri kullanılmamış rekora ulaştı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Kripto para birimlerinin bireysel ve kurumsal yatırımcılar aracılığıyla benimsenmesi son 12 aydır heybetli ölçüde arttı. Bu genişlik kripto servet birimlerinin değerinin artmasına üstelik nöbet açtı.

Biraz sene öncesine büyüklüğünde, çoğu pejmürde yatırımcıların yatırımlarını dümen etmeleri için aynı kabzımal yahut yatırım uzmanının kullanılmasını gerektiriyorlardı. Günümüzdeyse tüketiciler, hem anadan görme finansal varlıklarda hem de giderek artan benzeri şekilde saklı yazı parada aracı olmadan özlük başlarına aracısız envestisman yapmalarına cevaz veren uygulamalara ve platformlara akın ediyorlar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Dijital varlıkların harabati alıcılar amacıyla üstelik hangi kadar erişilebilir hale geldiğinin benzeri işareti birlikte geçtiğimiz kamer MEMLUK Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) geldi. SEC geçen kamer tıpkısı kripto tamamıyla borsa yatırım fonuna Bitcoin işetebilme onayı vererek ülkenin ilk kripto türevi borsa envestisman fonuna müsaade vermiş oldu. Yetkililer onay süreçlerini hızlandırırken, Kanada, Almanya, Dubai ve Brezilya kabil mütenevvi denetleme bölgelerinde denetleyici kurumlar bile muadillerini izleme ettiler.

Envestisman firması Crypto UK’mağara Genel Müdürü Ian Taylor Financial Times’taki yazısında bu noktada İngiltere’nin özge ülkelere bakarak geride kaldığına dikkat çekiyor. Zira İngiltere Mali Yürütme Otoritesi (FCA) yaşayan kurumların şemsiyesi altında kripto ürünlerine muvasala onayı ita trendinden haddinden fazla uzakta. FCA geçen Familya ayında getirdiği ve kripto türevlerinin tarumar müşterilerine satışını yasaklayan yasağa sınırlanmış kalmayı tercih ediyor.

Taylor bu bakış açısının hâllenmek zorunda olduğunu belirtiyor. Zira kısıtlamalar geçekte işe yaramıyor. Yatırımcılar bu tuhaf ürünleri yurtdışından veya düzenleyicilerin kontrolü dışındaki çapraşık yollar üzerinden satın almaya bitmeme ediyor. Taylor’a göre FCA’mağara bu önlemleri yatırımcıların korumak bire bir yana onları elan çok tehlikenin içerisine atıyor.

Kriptoya müteveccih ölçüsüz ihtiyatlı bir yaklaşım, İngiltere’nin global bir finans merkezi olarak konumunu tezyit etmek adına, ülkenin süratle büyüyen bu devrimci pazardan hisse kabul etme yeteneğini üstelik sınırlıyor.

Taylor’a göre FCA yetkilileri ayrımsız yandan da yatırımcı korumasına odaklanmakta ve tezelden gelişen bir piyasanın yatırımcılar için tehlikeler oluşturduğundan bulut etmekte haklılar. Ancak yatırım uzmanı kaba yaklaşımlar hesabına yatırımcılara gerekli asayiş seviyesini sunabilecek elan elastik ayrımsız siyaset uyarlaması gerektiğini belirtiyor.

Brexit sonrası, İngiltere stratejik yerine tarumar kripto ticaretini benimseme konusunda proaktif tıpkı şekilperest takınmak amacıyla konumlanmıştı. Ancak bu konumunu koparmak hesabına devlet “bekle ve gör” yaklaşımını yatkın ve arada sırada öz araştırmalarıyla üstelik uyuşmaz olan tüketicinin korunmasına ilişkin endişelerini daima namına dile getirmiştir.

İngiltere’nin Mali Yürütme Otoritesi (FCA) bu yıl benzeri soruşturma yayınlayarak saklı yazı dirlik sahiplerinin çoğunluğunun yapıt karşı genel adına hikmet sahibi olduğunu, aranjör himaye eksikliğinin farkında olduğunu ve denk oynaklığı riskini anladıklarını kaydetti.

amma velakin, FCA Eş ayında pejmürde müşterilere kripto türevlerinin satışını yasaklanması sırasında esbabımucibe adına, “harabati tüketicilerin, vadeli işler, opsiyon piyasaları ve borsa işlem notları amacıyla sözleşmeler kadar türev varlıklarına atıfta mevcut kâh saklı yazı paraların değerlerini ve risklerini güvenli bire bir şekilde değerlendiremediklerini” açıklamıştı. FCA’nın gerekçeleri ortada tüketicilerin “valüasyon muktedir olmak üzere emin bire bir anne bilgiye” ehil olmadığı ve savruk müşterilerinin “güçlükle tıpkısı envestisman bilgisi ve açık envestisman ihtiyacı eksikliğine” ehil olduğu endişeleri kayran aldı.

Taylor bu ifadelerin şahsen FCA’mağara anketleriyle arasında meydanda çelişkiler bulunduğunu belirtiyor.

FCA’in kararı balaban ölçüde, kaldıraç tavanı tayin etmek kadar yardımcı önlemleri içeren daha stabil ayrımsız yaklaşımı savunan çağ marifetiyle gereksiz derecede ihtiyatkâr yerine görüldü. Taylor konuyla ilgili, “İngiltere’deki müşterilerin bibi 100 kata kadar kaldıraçla türev ticareti sunan offshore hesaplar açabildikleri göz önüne alındığında, bu kararın kimleri koruduğunu ihata etmek print” açıklamasında bulundu.

Taylor düzenleyici çalım engellerine karşın, İngiltere’deki karışık müşterilerin kriptoya olan iştahı artmaya devam ettiğini açıkladı. FCA, kripto mülk birimine topluluk tüketici sayısının Haziran 2021’e kadar güzeşte 12 ayda 2,3 milyona yükseldiğini tutum ediyor. Bu ölçü İngiltere’deki saklı yazı sahibi yetişkinlerin yüzdelik 3,9’undan yüzde 4,4’üne yükseldiğini belen ediyor.

Yatırım uzmanı saklı yazı yatırımı amacıyla riskleri yeterince azaltan, fakat kriptonun dağınık yatırımcılara getirebileceği birçok içtimai faydayı yok etmeyen düzenleyici bire bir angarya kurulması gerektiğini söyledi.

Öldüğünüzde saklı yazı varlıklarınıza ne olacak?

 

Bitcoin yükselse dahi Ethereum’a yenilecek

 

Miami Belediye Reisi maaşını Bitcoin ile alacak

 

Share: