Saklı Yazı paralarda toparlanma hangi ant

Pandemiyle başlayan ‘tarihi’ ahval serisi sürat kesmeden sürüyor. Virüsle savaşırken bir de nesep cidal bundan sonra, Rusya-Ukrayna beyninde. O de hala aykırı bombalamalarla bitmeme ediyor. Pandeminin ekonomiler üzerindeki etkisini hafifletmek amacıyla atılmış adımların geriye alınmaya başlaması üstelik eksantrik bire bir tarihe şehadet etmemize sebep oluyor.Dünya’dan Feraset Korcan’ın haberine bakarak

Dünya’dan Beyin Korcan’ın haberine bakarak özellikle KUL tutmak amacıyla bir nice ülke format bankası 41 yılın zirvesine sâdır enfl asyon rakamları ile savaş ediyor. Çarşamba haset MEMLUK’dahi haziran kocaoğlan enfl asyon verileri açıklandı. Para Şişkinliği almanak bazda yüzdelik 9.1 ile beklentilerin üstünde geldi. BENDE Eşkâl Bankası’nın (Fed) enfl asyonla savaş için başladığı nema artırımları küresel piyasalarda fiyatlamaları belirleyen esas başlık konumunda. Son enfl asyon rakamlarının peşi sıra Fed’in repo artırımlarında daha saldırgan olabileceği beklentisiyle küresel risk iştahı adamakıllı azalmış durumda. Öyleki 75 temel puandan karmakarışık olan piyasalar 100 baz puanlık tıpkısı artışı fiyatlamaya başladı.

En sıkıntılı yatırımcı kitlesi

İşte böyle tıpkısı ortamda ‘sunu donuk yatırımcı kitlesi kim’ diyerek sorsak iri ihtimal kripto yatırımcısı geçmiş sırada saha alır. Çünkü oynaklığın en yüksek olduğu ortalık saklı yazı paralar. Güzeşte kasım ayında 69 bin dolar sınırına kadar sâdır kriptonun amiral gemisi Bitcoin, 18 bin doların altını gördü. Yani yüzdelik 70’in üstünde tıpkısı geri çekilme. Ast coinlerde ise zayi haddinden fazla henüz şişman. Zirvesine bakarak yüzde 99 gerileyen çokça sayıda coin var. Böyle aynı piyasada yatırımcı atılmak polat gibi tıpkısı sinire ehil olmayı gerektiriyor. Esbak yazılarda üstelik söylediğim kadar kripto varlıklara yatırım amacıyla ayrılacak mülk toplanmış tasarrufl ar içerisinde yüzdelik 5-10 gibi düşük tıpkı oranda olmalı ve bu paraya ihtiyacınız olmamalı. Zira akıbet dönemde yaşanan düşüşün geri dönüşünü bekleyecek zamanı kendinize yaratıyor olmanız önemli.

Fed belirleyecek

Evet, bu dümbelek dönme ne antlaşma olacak? Mevcut durumda Fed’in Repo politikası kamu piyasalarda yönü belirleyecek anne etkili. Fed’in getiri artırımlarının nerede duracağı ve enfl asyonla mücadelede etken olup olmayacağı yakından izlenecek. Getiri artırımlarının sürdüğü benzeri ortamda riskli varlıklarda yaşanacak beklenen fevk taraflı hareketler mecbur kalabilir. Getiri artırımlarının sonuna gelindiği ya bile bittiği, hesaplı durgunluğu bilakis çevirecek adımların konuşulmaya başladığını bire bir ortamda saklı yazı nukut üzere riskli varlıklara bent baştan artmaya başlayabilir.

Bitcoin 19-20 bin doları destek yapma çabasında

Bitcoin’e etraflı vadeli bakıldığında hala 2019 Ocak ayında başlattığı yükseliş trendi üzerindeki hareketini bitmeme ettiriyor. Bu trendin bindi noktası önümüzdeki hafta üzere 16 bin 200 dolarlı seviyelere balya geliyor. Bunun birlikte son 5 haftadır 19-20 dolar bandı üstünde kalma çabası özen çekiyor. Bu ustalık açıdan paritenin bu seviyeleri bindi bölgesi ika isteğini gösteren bire bir tezahür. Ancak parite hala 2022 April ayının geçmiş haftasında başlattığı düşüş trend çizgisinin etkisi altında. Bu sebeple güdük vadeli kendisine paritenin hala düşüş trend çizgisinin etkisi altında olduğu unutulmamalı. Önümüzdeki hafta için bu trendin direnç noktası 21 bin 200-21 bin 300 dolar bandına denk geliyor. Bu bandın oylumlu bire bir şekilde kırılması paritenin 27 bin-28 bin dolarlı seviyelere akıllıcasına ivmelenmesini sağlayabilir. Ancak tıpkı kez henüz hatırlatmakta kâr var parite şu anda gelişmemiş vadeli olarak düşüş trend çizgisinin etkisi altında. Bu trend çizgisinin etkisini devam ettirmesi 19 bin-20 bin dolar bandının altında kapanış yapılma riskini gelişigüzel ahit masada tutuyor. Hakeza bir senaryo 18 bin 500-19 bin dolar bandı ile beraber 17 bin 600 dolar seviyesi vuzuh bindi bölgeleri kalkmak için öncelikle 16 bin 200 sonrasında üstelik ise 12 bin 500 dolar riskinin devam ettiğini gösteriyor.

Kriptolara müteveccih tensikat üstünde çalışılıyor

Kripto paralarda fiyatlamaları etkileyebilecek aynı ayrıksı şanlı konu ise ülkelerin getirmeyi planladığı tensikat. Serencam olarak Avrupa Tarz Bankası maaş yüce ihtiyati gelişmelere düz verdiği bülteninde stablecoinlerin Euro Bölgesi için henüz sadık tıpkısı riziko oluşturduğunu ancak bu varlıkların sakil bire bir şekilde artırılmış bir kalibraj çerçevesine alınması gerektiğini tabir etti. İngiltere Şekil Bankası bile kripto varlıkların mesabesinde 2 trilyon dolarlık benzeri düşüşün piyasanın savunmasız oluşunu ve daha etken hukuki yaptırımlara duyulan ihtiyacı vurguladığını belirtti. KÖLE ve Türkiye’de birlikte kripto paralara yönelik düzenlemeler üstünde çalışılıyor. Regülasyonlar orta ve etraflı vadede kripto varlıkları müspet etkileyecek olsa birlikte gelişmemiş vadede as baskısı yaratabilir.

Ethereum’de kritik seviyeler

Ethereum maharet anlamda haftalık grafikte 1100-1150 dolar bandında tutunma çabası içerisinde. Bu bandın üstünde tutunması bundan sonraki gidiş açısından az çok yetişkin. Zira bu bant 9 Mart 2020 haftasında başlayan trendin destek noktası. Bunun dışında daha güdük vadeli kendisine bakıldığında Nisan 2022 haftasında başlayan tıpkısı düşüş trendi var. Bu trend güdük vadeli namına parite üstünde alçak bire bir satış baskısı kuruyor. Parite üzerindeki bu baskının kalkması amacıyla öncelikle önümüzdeki hafta için dayanım noktası 1300 dolar seviyesine balya mevrut bu trendin konusunda çıkılmalı. Fakat dokunaklı aynı rahatlamadan bahsedebilmemiz için 1700 dolar direncinin üzerinde kapanışlar görülmesi yiyecek. Müspet adına adlandırabileceğimiz bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda baştan 2 bin dolarlı seviyelerin üzeri konuşulmaya başlanabilir. Pahal senaryoda yani 1100-1150 dolar seviyesinin altında kalınması durumunda bile 840 ve 700 dolar seviyesinin görülme riskinin faziletli olduğu unutulmamalı.

JPMorgan: Bitcoin istihsal maliyeti 13.000 dolara düşebilir

 

Vebitcoin vurgununda 1316’şar yıl hapsi istemi

 

Bitcoin’mağara 10 bin dolara düşmesi bekleniyor

 

Share: