Saklı Yazı paralara Fed darbesi

ABD’de enflasyonun 41 yılın zirvesine çıkması Fed’i harekete geçirdi.

Enflasyonla savaş için parasal sıkılaşmaya gideceğini duyuran Fed, getiri artırımlarına ve bilançosunu bu ay itibarıyla küçültmeye başladı.

Fed’in çarşamba günü yaptığı 75 temel puanlık faiz artışı sonrası ise kripto paralardaki yıkılma hızlandı. Verimli servet döneminin sona ermesi yatırımcıların risk iştahını azaltırken, Bitcoin bugün saat 10:25 itibarıyla yüzde 6’evet varan düşüş göstererek 20 bin doların altına sarktı.

Tıpkı bambaşka nazik kripto mal olan Ethereum ise 2021 Aile ayından sonra ilk defa 1000 doların altında muamele görüyor. Ethereum bugün saat 10:25 itibarıyla yüzde 8,10 düşüşle 998 dolardan muamele görüyor.

2022’ye 46 bin dolar seviyelerinde başlamıştı

Yıla 46.000 dolar seviyelerinden başlayan Bitcoin önce Nema artışının gerçekleştiği 17 Mart’ta 40 bin 557 dolar seviyelerindeydi. Mayısta ikinci tenzilat geldiğinde ise 37.660 doları gördü. Arkası Sıra Luna vakasının dahi etkisi ile düşüş hızlandı. Bu hafta Fed’in faizleri 75 baz benek artırması Bitcoin fiyatının daha de değer kaybetmesini tetikledi. 

Çoğu kişinin piyasadan küserek evet bile mal kaybıyla ayrıldığına özen çeken Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk yazısında, “Analistler, getiri artırımlarının devam etmesinin piyasada endişeyi artırdığını söylüyor. Yatırımcılar kripto mal piyasalarının Fed’in faizi sene sonuna büyüklüğünde üç yol daha artırarak yüzde 3.4’e yükseltme planından etkileyeceğinden endişe ediyor.” diye niteleyerek belirtti.

Elon Musk’a 258 bilyon dolarlık “Dogecoin” davası

 

Sene sonu enflasyon beklentisinde artış

 

Share: