Saklı Yazı paralar amacıyla 2022 evvel çeyrek ciddi dolaşma

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

2021’mağara başında, hemen aynı kol saklı yazı meraklısı NFT’lerin hangi olduğunu biliyordu. Fakat yıl sonuna büyüklüğünde, serencam verilere göre NFT’ler amacıyla kestirmece 41 milyar dolar harcandı. NFT’ler sayısal konuşma eserleri ve koleksiyon pazarlarını neredeyse global nutuk pazarı kadar zer arkaç getirdi.

Financial Times’Mağara haberine göre saklı yazı fen firması Messari’nin Araştırma Analisti Mason Nystrom, “Bu sene NFT pazarlarının noksan bilyon dolarlık piyasalardan iki haneli bilyon dolarlık pazarlara dönüşen tıpkı endüstri halini almasına hayalet oldu” ifadelerine meydan verdi. Nystrom, alıcıların “sayısal kimliklerine” akla yatkın sanatı satın almak üzere çabuk ettiklerini söyledi.

NFT çılgınlığı bu yılın mart ayında esas cereyan haline geldi. Sanatçı Beeple Londra merkezli artırma evi Christie’s’birlikte tıpkısı kolajını NFT üzerinden 69,3 milyon dolara satarak bu türün evvel örneğine imza attı. Temel adı Mike Winkelmann olan artist müzayede sonucunda Twitter üzerinden yazdığı mesajda şaşkınlığını rapor etmişti.

Konferans, spor ve çalgı kabil birçok alandaki kurumsal oyuncular, üste Melania Trump üstelik, bu akımı paraya isnat etmek ve hayranlarla etkileşim kurmanın bakir yollarını tedarik etmek amacıyla bir blockchain’e kayıtlı dijital mülkiyet sertifikaları olan NFT’leri kolaylıkla basmaya başladı.

Nystrom NFT’lere ilgilendiren açıklamasında, “İşin merkezinde halen imtiyazlılık var” dedi. Zira pahalı koleksiyonlar ayrıca alıcıları için dostane platformu Discord’birlikte sınırlanmış kanallara, buluşmalara ve partilere erişim imkanı sağlıyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak servet sahibi insanlar bu kanallar aracılığıyla kendileri kabilinden farklı bireylerle ayrıcalıklı ayrımsız ortamda etkileşime geçiyorlar.

Kripto analiz şirketi Chainalysis, yılın esasen 15 Mesafe tarihine kadar NFT oluşturmak amacıyla kullanılan Ethereum blockchain sözleşmelerine toplamda 40,9 bilyon dolar harcandığını açıkladı. Solana kabilinden başka blockchain’lerde oluşturulan NFT’ler da hesaba katıldığında toplanmış rakamın çok elan erdemli olduğu görülebiliyor.

Muvazene Etmek icabında UBS ve Dip Basel rakamlarına göre güzeşte sene küresel müzakere pazarı 50,1 milyar dolar değerindeydi.

Chainalysis, NFT’lerin saklı yazı dünyasına haddinden fazla sayıda dağınık yatırımcı getirdiğini ve 10.000 doların altındaki kıytırık işlemlerin pazarın yüzdelik 75’inden fazlasını oluşturduğunu ortaya koydu. Ancak ayrımsız saklı yazı para birimleri piyasası kadar, NFT pazarı da biraz şişman oyuncunun yahut “balinaların” hakimiyeti altında gelişiyor.

Şubat sonu ile Kasım ayları arasında, aralarında 2,7 milyon NFT’nin yalnız 360 bin adet sahibi bulunuyor. Chainalysis, bunların yaklaşık yüzdelik 9’unun gayrı benzeri deyişle 32 bin 400 cüzdanın çevre değerinin yüzde 80’ini elinde tuttuğunu ortaya koydu.

Saklı Yazı karşıtı yazılım mühendisi Stephen Diehl, saklı yazı fiyatlarındaki patlamalar sırasında beş altı balinanın “beniz milyonlarca dolarlık kriptonun üstünde oturduğunu” ve bu yatırımcılarını “kriptolarını henüz aşkın kriptoya dönüştürmek istediğini” belirtti. Twitter’birlikte Pranksy adına tanıdık ve kripto yatırımlarına 2017 yılında 600 dolarlık evvel sermayeyle başlamasıyla tanınan benzeri NFT yatırımcısının bugünlerde 20 milyon dolardan fazla NFT portföyüne cemaat olduğu söyleniyor.

Mehabet kurumlarınca düzenlenmeyen bu düzlük alelhusus alıcıların ve satıcıların hakikat dünyadaki kimliklerinin belgisiz kalması zımnında dolandırıcılık, yağız mal ibra ve meydan manipülasyonu üzere yolsuzluklara açık ağıl geliyor.

Blockchain çözümleme platformu Nansen’in verilerine bakarak meyan ayının ortalarına kadar 30 periyot içerisinde CryptoPunk ve Bored Ape koleksiyonlarının satışında 2 milyon dolarlık karanlık etkinlik görüldü. Benzer vermek gerekirse kâh NFT’ler sayı farkı satma fiyatının %95 iskontolu fiyatına satıldı. Bunun nedeni evet alıcı yahut vandöz hatlarından kaynaklandı ya bile alacak kaçakçılığı veya dolandırıcılık faaliyetleri sonucu gerçekleşti.

Araştırmacılar ayrıca müşteri talebinin hem müşteri hem dahi vandöz tarafında oluşmasının NFT piyasalarını şişirdiği konusunda üstelik uyarıyor.

Almanya merkezli Weng Fine Dip’ın Başlangıç Yöneticisi Rüdiger K. Weng, “Halka belirtik benzeri platformda bire bir NFT alıp satabilir ve fiyatı yükselten yemeden içmeden siz olduğunuz halde parçaya çokça fazla sargı varmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz” dedi.

Weng bu tür yönlendirme faaliyetlerinin anadan görme konuşma dünyasında bile gerçekleştiğini hatırlattı. Ancak nutuk eserleri uzmanı bir manipülatörün müzakere eserini gönderip bir trok girişiminde bulunması halinde müzayede evine satışın %25’kayınbirader bitmek zorunda kalacağını ve bu durumun birlikte söz konusu manipülasyonu ömre bedel aynı hareket ayla getireceğini belirtti. NFT’lerde ise bu maliyetler sadece kripto varlığın basılması veya satın alınması üzere sunulan ücretlerden ibaret oluyor.

Umum bunların birlikte, pazarın olgunlaşmakta olduğuna mümin ve NFT’lerin böylecene sanatçıların telif almasına imkan sağladığını tamlayan bir nice NFT destekçisi üstelik bulunuyor.

Bağımsız Milletvekili teknoloji analisti ve eski aynı riziko sermayedarı olan Benedict Evans, uzlaştırma konusu eserlerin bire bir yazılım olması halinde NFT’den bambaşka telif güvencesi için yapılacak çokça aşkın aynı madde olmadığını hatırlatıyor. Evans, “Benzeri sanatçının hisse alması ve tali satışları yapabilmesi kabilinden şeyler tür” dedi. Evans hele enstrüman telif hakkı hakları konusundaki er yeniliklere işaret etti.

beraber hükümetlerin algı idareleri NFT’leri daha direkt değerlendiremeseler dahi ara sıra uzmanlar bahis konusu yatırımların “koleksiyon” adına akseptans edilebileceğini belirtiyor. Bu genişlik NFT’lerin resülmal getirisi vergilerine tabi olacağı anlamına gelir.

Uluslararası hususiyet şirketi White&Case’mağara ortağı Pratin Vallabhaneni hükümetlerin yaklaşan NFT düzenlemelerine ilişik, “Bu, eksiksiz kürsü amacıyla yaklaşmakta olan tıpkısı varoluşsal sorundur” öngörüsünde bulunuyor.

Güney Kore NFT oyunlarını yasaklayacak

 

Melania NFT platformunu kurdu

 

NFT’birlikte ‘yanlışlıkla’ uymazlık: Bire Bir virgülle 297 bin dolar kaybetti!

 

Share: