Saklı Yazı nukut Kazakistan’ı kirletiyor

BENDE Eşkal Bankası başta koyulmak üzere kaslı ülkelerin illegal işlemlerde kullanıldığı amacıyla yasaklanmasını istediği saklı yazı paralarla aklama işlemleri kolaylıkla artıyor. Chainalysis’ın bakir raporuna bakarak, 2021 yılında 8,6 bilyon dolar kripto paralar yoluyla aklandı. 2020 yılına nazaran yüzde 25 artışı olta fail bu sayı, yeniden bile 2019 yılının tezyifkâr altında kalıyor.

Chainalysis’ın bakir raporuna göre, 2021 yılında 8,6 milyar dolar kripto paralar eliyle aklandı. 2019 yılında 10,9 bilyon dolar kripto nukut ile aklanmıştı. Chainalysis, 2017’den beri toplamda 33,4 milyar dolar mesabesinde saklı yazı paranın aklandığını aritmetik ediyor.

Chainalysis, 2017’den beri saklı yazı paralar eliyle aklanan 33,4 bilyon doların, herhangi bir sene mızrap ticareti üzere çevrimdışı suçlardan mevrut ve itibari para ile aklanan tahmini 2 trilyon doların yanında oldukça durgun kaldığına özen çekiyor. Ne var ki itibari para eliyle aklanan parayı hesaplamak, çevrimdışı suçlarda makbul nakit para takip edilemediğinden çevre kriptoya bakarak çokça elan zor.

Aklanan altcoin’lerin yüzde 68’i, gayrikanuni faaliyetlerde makbul genişlik balaban 20 yatırma adresine gönderildi. Bu mehabet Ethereum (ETH) üzere yüzdelik 63, stablecoin’ler için yüzde 57, Bitcoin (Kri) amacıyla ise sadece yüzdelik 19 ölçüldü.

Saklı Yazı boğası borsalarda kaba düşüş bekliyor

 

İran’ın saklı yazı parası “Ramzrial” kullanıma sunulacak

 

Share: