Sakarya’dan 5 ayda tahminî 110 bin açar ihraç edildi

Acun otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’bile yatırım yapacağı nerdeyse kesinleşirken, iller ortada bile yatırım çekme yarışı başladı. VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro’luk yatırıma, Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli iştahlı oldu. Sakarya Tecim Odası Başkanı Akgün Altuğ, Volkswagen’e ayrımsız tike dosyası yolladıklarını belirterek “Sakarya bu dev yatırım amacıyla en uygun memleket adına öne çıkıyor. Bir çokça acun markası ilimizde üretim yapıyor. Konuyla ilişkin tıpkısı say yaptık ve Volkswagen tarafında sunumu gönderdik. Glokom’da nazik tıpkı yer bulunan. Bu arazinin makul olduğunu düşünüyoruz. 1994 yılında Toyota ilimize yatırıma geldi, nedeniyle hem ast bina hem bile bilgili eleman potansiyelimiz var. Liman kenti olmamız üstünlük. Kısacası biz birlikte yarışta varız” diye konuştu.    

“KRANK MİLİ BİZDE”

Kocaeli Tecim Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamada “Bilindiği amacıyla Kocaeli otomotiv sektörünün Türkiye’deki kalbi konumunda bulunuyor. Hyundai Assan’ın fabrikası bizim ilimizde bulunuyor. Kocaeli hem lojistik hem dahi zir çatı namına bu tür yatırımlara berenarı makul. Ancak Volkswagen’mağara yapacağı yatırımın amme arazisi üstüne olacağı biliniyor. Bizim ilimizde bu yatırıma aile sahipliği yapacak büyüklüğünde balaban tıpkı kamu arazisi namevcut. Birlikte teşvikler dahi ilişkin. Ancak bu markanın tercihi olacak. Eğer fizibil görülürse, bu dev yatırımın ilimizde olması bizi bahtiyar kadir. Kocaeli’nde hayatiyet gösteren aynı haddinden fazla şirket acun markalarına istihsal yapıyor. Volkswagen’mağara dünyadaki tam krank milleri Kocaeli’nde cıvıltı gösteren aynı şirket aracılığıyla yapılıyor. Tıpkısı zamanda tıpkı liman kentiyiz” dedi.     

OPEL MANEVIYAT OLDU 

Alman otomotiv devi Volkswagen’in yıpranmamış üretim tesisi üzere Türkiye ve Bulgaristan arasında kalması ile ilişik yorum işleyen Torbalı Tecim Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Bilgelik birlikte, “Bizde tahsis edilebilecek kayran var, tecrübemiz var, lokasyonumuz makul, rezerv kıvılcım ve hisse senedi gücüne muvasala üzerine bile yer doğru bölgeyiz” dedi. Veri, Torbalı’birlikte Opel’e ilgilendiren 18 yıldır metruk tesisle ilişik kocaman ayrımsız gelişme yaşandığını, PSA grubuna geçen Opel’mağara ilçede bulunan tesisi Avrupa’nın yeden kıvılcım tedbir merkezi haline getireceğini belirtti. Marifet, bu kararın Volkswagen yetkililerine üstelik benzeri teşkil edeceğini rapor ederek, “Torbalı’daki yerimiz 18 yıldır atıl vaziyetteydi. Opel, PSA’ya geçince bakir icraat gündeme geldi. Biz de PSA ile irtibata geçtik, çeşitli dosyalar hazırladık. Torbalı’daki kavuşum değerlendirilmesi üzerine yapmış olduğumuz çağrı, güzeşte hafta itibariyle yerini bulmuş oldu. Bu bizi Torbalılılar olarak haddinden fazla sevindirdi” diye niteleyerek konuştu. (Türkiye Gazetesi)

Share: