Rusya’dan erke ithalatını durdurursa Almanya’nın GSYH’si yüzde 3 gerileyebilir

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ile Avrupa Konuşu ve Finansal Siyasa Araştırma Ağı (EconPol) marifetiyle simülasyona dair tahminlere göre yapılan “Rusya’dan Erke İthalatının Durdurulmasının Almanya İçin Konuşu Etkileri” adlı araştırmanın sonuçları yayımlandı.

Araştırmaya bakarak, Rusya’dan erke ithalatının durdurulması kısa vadede Almanya GSYH’sinin yüzdelik 3’üne mal olabilecek.

Araştırmada, yer yağı ve kömürün sair ülkelerden ithalatla ikame edilebileceğini, fakat gazın yerini alacak ayrıksı ayrımsız meydan bulmanın daha baskı olduğu vurgulanarak, Almanya’nın Rusya’dan gaz ithalatını başka bölgelere kaydırmasının “ağdalanmış” olduğu belirtildi.

Kuma çalışmada, “Rusya dışındaki ülkelerden gaz ithal edilebilir, ruh üretiminde gaz adına kömür ve çekirdeksel erke kullanılabilir. Yaz boyunca gaz rezervleri doldurulabilir. bununla birlikte, bu önlemler önümüzdeki 12 kamer boyunca gaz tüketimindeki açığı sadece kısmen dengeleyecektir.” denildi.

Ifo Bütüncü Ekonomi ve Anketler Merkezi Direktörü Andreas Peichl, Kovid-19 salgınında GSYH’dahi yaklaşık yüzde 4,5 düşüşe illet olduğu düşünüldüğünde, erke ithalatını durdurmanın maliyetinin önemli olacağını vurguladı.

Peichl, buna mülhak namına, sanayinin iri benzeri bölümünün Kovid-19’un etkilerinden henüz vareste olmadığının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Ifo’nun araştırmacısı Karen Pittel de Almanya’nın Zalim gazına olan bağımlılığını düşürmek amacıyla acul ve azimli adımlar atması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün makul tedbirler alınmazsa, bu kış şantaja maruz kalma riskiyle yüz yüze kalabiliriz.” ifadesini kullandı.

Mavera yandan, Almanya, ihtiyacı olan tabii gazın yüzde 55’ini, incelmemiş petrolün yüzdelik 35’ini ve kömürün yüzdelik 45’ini Rusya’dan alıyor.

Almanya Iktisat ve İklimi Esirgeme Bakanlığı verilerine bakarak, Rusya’nın Ukrayna’nın kocabaşı yönetimi olan Kırım’ı yasa dışı ilhakından (2014) bu yana Almanya, Rusya’dan 170 bilyon euroluk erke ithalatı (doğal gaz, kömür ve yer yağı) yaptı.

Rusya, Ukrayna’ya askeri müdahalesi dolayısıyla tehlikeli tıpkısı müeyyide dalgasıyla yüz yüze kaldı. Batı ülkeleri, Rusya’ya sakil soylu erki bedeller ödetmek amacıyla hele mal alanında çok sayıda yaptırımı yürürlüğe koydu. Bu yaptırımlardan kontekst Garplı şirketler üzere Rusya’üstelik elektrik yayımlamak anbean daha tahakküm ağıl geldi.

BENDE ve İngiltere, 8 Mart’ta Rusya’dan petrol ithalatını durduracaklarını açıkladı.

Ifo Almanya amacıyla pahalılık tahminini yükseltti

 

Almanya’bile küresel yük fiyatlarında balaban artma

 

Share: