Rusların Türk gayrimenkulüne ağırbaşlı ilgisi

Prian.ru aracılığıyla yapılan araştırmaya bakarak, Rusların İspanya’üstelik yurt mübayaa işlemlerinde eksilme olduğu gözlendi.

Analistlerin yaptıkları hesaplamalara göre, İspanya’bile 2019’dahi gayrimenkule olan temenni aynı geçmiş yılın bir dönemine göre yüzdelik 16.7 oranında azaldı. Araştırmaya bakarak, yılın yeryüzü çok murat gören ülkesi yüzde 18’le Türkiye olurken, bu rakamın 2018 verilerinin yaklaşık iki cellat olduğu kaydedildi. İtalya’ya olan irade yüzde 5 ila 7 oranında artarken, Finlandiya ve Karadağ’a olan irade yüzde 31.7 namına gerçekleşti.   

Rusların Türkiye’ye olan ilgilerindeki artım evcil istatistiklerle da doğrulandı. İran merkezli Financial Tribune gazetesinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayandırarak verdiği bilgilere bakarak, Ruslar 2019’dahi Türkiye’den 2.9 bin emlak satın alarak bu ülkeden emlak satın düzlük İran ve Iraklıların peşi sıra üçüncü sırada vadi aldı. Rusların Türkiye’deki gayrimenkul işlem sayısında benzeri yılda yüzdelik 26’lık bire bir çoğalma gözlendi.

Indrikson.ru portalı kurucusu İgor İndriksons, Türkiye’yi faziletli riskli ülkeler beyninde göstererek takkadak gergin gayrimenkule envestisman yapılmasını önerdi. İndriksons, Türkiye’ye olan faziletkâr ilginin yanı sıra İspanya’ya cebin ilginin azalmasını, bu ülkedeki faziletli emlak fiyatları ve hanay pahalılığıyla ilişkilendirdi.

Prian.ru uzmanı Filipp Berezin ise, hele kaslı tutu programları nedeniyle İspanya pazarının az çok dengeli olduğunu ve bu ülkede gayrimenkul yatırımcıları amacıyla ‘kızıl vize’ uygulamasının bitmeme ettiğini belirtti.

Berezin’e bakarak Finlandiya’ya olan murat, St.Petersburg, Kaliningrad ve Karelya bölgesi sakinlerinin bu ülkeye olan güç ilgisi ve yeni gayrimenkullerin satışa çıkarılması nedeniyle artıyor.

Berezin, Karadağ’a ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olması nedeinyle talebin artığına ilgi çekti.

Share: