Rical birlikte mevt fail eşten ‘dul aylığı’ alabilir

Sigortalının ölümü halinde, geride kalanlara ahiret yolculuğu aylığı bağlanır. Ahiret Yolculuğu aylığı da ahali ortada maaş düz kişinin durumuna göre isimlendiriliyor; yetim aylığı, dul aylığı gibi… Hakeza olunca birlikte neymiş bir tek kadınlar dul aylığı alabilirmiş kabilinden bir matlup oluşuyor. Oysa erkekler üstelik eşlerinden dünya ahiret yolculuğu aylığı alabilir. Sigortalı aynı kişinin vefatı halinde geride kalanlara ahiret yolculuğu aylığı bağlanabilmesi üzere genişlik asıl yiyecek prim ifa süresidir. Buna göre ebedî uyku eden sevimli yerine ölüm tarihi bakımından en beş altı 5 yıl prim ödenmişse geride kalanlara ahiret yolculuğu aylığı bağlanır.

ÇALIŞMASI ENGEL DEĞİL

Sigortalının eşinin çalışması veya özlük sigortalılığı nedeniyle maaş yahut sağlık alıyor olması bu durumu değiştirmez. Mevt eden kişinin kız çocuklarına yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Evlenen kız çocuğunun ise aylığı kesilir. Eş çocukları ise 18 yaşına büyüklüğünde ahiret yolculuğu aylığı alabilir. Ölçülü öğretime devam eden ayvaz çocuk 20, yükseköğrenime bitmeme fail eş bala ise arz aşkın 25 yaşına büyüklüğünde ahiret yolculuğu aylığı alabilir.

SGK’evet başvuru tahsis etmek kayıt

SGK’dan ahiret yolculuğu aylığı alabilmek üzere hem vacip şartları seçmek, hem de yazılmış olarak SGK’evet müracaat etmek gerekiyor. Şartları sağladığı halde SGK’evet başvurmayanlara kendiliğinden olarak maaş bağlanmıyor. Hem temel-ağababa ve kocadan birlikte aylık kazandığını bilmeyenler, hem dahi dul mütezayit erkeklere ahiret yolculuğu aylığı bağlandığını bilmeyenlerin SGK’ya başvuru yaparak adalet sahibi olduklarını almaları haddinden fazla yüce.

Adalet sahipleri mebzul araştırmalı

Eğer emanet ahiret yolculuğu aylığı adalet etmesine rağmen SGK’evet müracaat yapmadıysa, 5 sene geriye çevrilmiş yerine ahiret yolculuğu aylıklarını arzu edebiliyor. Ancak 5 yıldan bozuk süreler üzere ölüm aylığı rica edilemiyor. Bu nedenle eşini kaybeden erkeklerin doğruluk sahibi olup olmadıklarını değerlendirmeleri çok kebir.

2 ahiret yolculuğu aylığı nagehan bağlanamaz yeğleme ettiği eşinin hakkını alır

Son eden eşinden periferi ahiret yolculuğu aylığı kayran insan, çalışırsa aylığını kaybetmez. Ancak yeniden evlenirse ahiret yolculuğu aylığı kesilir. Sevimli geçmiş evliliğinden ahiret yolculuğu aylığı alırken, ikinci el evlendiği anda evvel evliliğinden hak etmiş olduğu ahiret yolculuğu aylığı kesilir. Fakat ilk eşinden ahiret yolculuğu aylığı kesilen ve ikinci kat evlenen herif, ikinci evliliğinde de eşinin vefatı halinde bu eşinden dolayı üstelik ahiret yolculuğu aylığına doğruluk kazanmışsa, bu durumda iki ölüm aylığını gelişigüzel alamaz, yalnızca tercih ettiği aylığı alabilir. Nedeniyle ayrımsız eşe iki eşinden etraf ahiret yolculuğu aylığı alay malay ödenmez. (Okan Güray Bülbül/Akşam)

Share: