Rastgele 10 hastadan 7’si ‘Uzun Kovid’ etkisinde!

İngiltere’da Kovid-19 dolayısıyla hastaneye kaldırılan hastaların, tafsilatlı vadeli esenlik durumunu araştıran Taburcu Sonrası Kovid-19 (Phosp-Covid) araştırmasında, Kovid-19 dolayısıyla hastaneye kaldırılan 10 hastadan 7’sinin 5 kamer sonradan bibi kül yerine iyileşemediği aktarıldı.

İngiltere’de Leicester NHS Trust Üniversite Hastaneleri’nden uzmanlar yoluyla yönetilen Taburcu Sonrası Kovid-19 araştırması (Phosp-Covid), Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların sağlıkları üzerindeki detaylı vadeli etkisini anlamayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.

BİN 77 KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU TAKİBE ALINDI

BBC Türkçe’deki habere göre; Phosp-Covid araştırması 2020’nin Mart ve Son Teşrin ayları beyninde taburcu edilen bin 77 kişinin afiyet durumunu takipte kaldı. Ayrıca bu kişilerin, kısık hizmet hastalarından hastaneyi elden birkaç saatliğine ülfet edenleri dahi kapsadığı belirtildi.

Araştırmalar, Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan 10 hastadan 7’sinin 5 kamer sonradan bibi parçalanmamış yerine iyileşemediğini ve semptomlarına göre 4 değişik kategoriye ayrıldığını gösteriyor.

5 ay sonradan hastaların bildirdikleri genişlik çok 10 koku; kas ağrısı, yorgunluk, fiziksel yavaşlama, yılgın gaflet uykusu kalitesi, mafsal ağrısı yahut şişmiş, uzuvlarda zafiyet, nefes darlığı, balkı, bodur kesiksiz hafıza kaybı ve aheste düşünme yerine kayran aldı. Antrparantez hastaların 4’te birinden fazlasının ayrımsız zamanda klinik olarak kocaman anksiyete ve buhran semptomlarına ve yüzdelik 12’sinin bile titreme sonrası ruhsal gerilim bozukluğu (PTSD) semptomlarına erbap olduğu ifade edildi.

HASTALAR GENEL OLARAK 4 FARKLI GURPTAN BİRİNE GİRİYOR

Araştırmanın henüz hakem denetiminden geçmediği birlikte anlatım edilirken; araştırmada hastaların zihnî ve fiziki bozukluklarına göre genel namına 4 farlı gruptan birine girdiği bulundu. Haddinden Fazla kötü zihnî ve fiziksel sağlık sorunları olanlar hastaların yüzde 17’sini, yavaş engeli olanlar yüzdelik 21’ini, hafif engeli olanlar yüzde 46’sını, kanı sisi ve mutedil derecede engeli olan 4’üncü grubun birlikte hastaların yüzdelik 17’sini oluşturduğu belirtildi.

Orta buğulanmış parafin kadınların alelhusus da obez ve tip 2 şeker hastalığı, ihtisas, yahut akciğer hastalığı kadar önceleri var olan rahatsızlıkları varsa alelumum önce 2 kategoriye duhul olasılıkları olduğu belirtildi. Sunma hafif semptomları bitmeme eden eşhas arasında genellikle 70 yaş üstü ve 40 yaşın altındaki kişilerin saha aldığı ve bunun nedeninin şu dakika belgisiz olduğu belirtildi. Fakat, metin üst kitle indeksi olan buğulu erkeklerin kanı sisi geliştirme olasılığının sunu faziletkâr olduğu rapor edildi.

İYİLEŞEMEYENLERİN ÇOĞU MUTEDIL YAŞTAKİ KADINLAR

Konu üzerine yapılan iki ayrı araştırı, koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına yakalandıktan aylar sonradan bibi iyileşemeyenlerin ağırlıkla orta yaştaki kadınlar olduğunu ortaya koydu.

Itidalli gözyaşı grubundaki kadınlarda etkilerin elan mufassal süre görülmesi, uzmanlara göre avrat bedeninin hastalıkla mücadelede gösterdiği farklılıklarla açıklanabilir.

“HASTALIĞIN ŞİDDETİYLE BAĞLANTILI DEĞİL”

Leicester Üniversitesi akademisyen ve solunum yolları hastalıkları uzmanı Dr Rachael Evans, “Kalıcı afiyet problemlerinin kocaman tıpkı kısmı, sunma çokça de akciğerlerde yol açtıkları tahribat ile tanım edilen, hastalığın şiddetiyle bağlantılı değil” diyor.

Bu üstelik uzmanların, orta yaş grubundaki kadınların hastalık hastalıktan elan uzun müddet etkilendiğinin gerisinde eksantrik sebepler olabileceği sonucuna varmasına sefer açmış.

Türk hekim Kovid’in çoğalmasını karşıcı madde geliştirdi

 

Kovid-19’u atlatan gençlerle ait azrail serencam!

 

Share: