Rakiplik Kurulu’ndan Obilet hakkında anket

Rekabet Kurumunun internet sitesinde saha düzlük duyuruya bakarak, Kurul, Obilet Enformatik Sistemleri AŞ’nin bilet satışına delalet hizmeti amacıyla otobüs firmalarına uyguladığı bilet satışı komite oranlarını begayet kendisine yakalamak ve biletleme yazılımı hizmeti, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve nöbet verilerinin platformlara dağıtımı pazarlarında rakiplerini burunlamak vasıtasıyla otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı pazarında imzaladığı sözleşmeler ile 4054 çevrilmiş Kanun’un ilgili maddesini ihlal yazar etmediğinin tespitine müteveccih hesaplı civar araştırmayı karara bağladı.

Bu süreçte elde edilen hikmet, vesika ve yapılan tespitleri istişare eden Kurul, bulguları alçak ve yeterli bularak, şeriklik üzerine anket açılmasına değişmeyen verdi.

Duyuruya bakarak, Rekabet Kurulunun açıklaması kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyor. Bu açıklamaların, için soruşturma açılan teşebbüsün kanunu ihlal ettiği, ceza yaptırımıyla yüz yüze kaldığı veya kalacağı şeklinde yorumlanmaması gerekiyor.

Rakiplik’ten 4 şirket hakkında soruşturma kararı

 

Özelleştirme yoluyla devralmalarda Rakiplik Oturmuş düzenlemesi

 

Share: