Putin: Katliam Köprüsü beni heyecanlandırdı

Libya’bile savaşçı muhit içinden Millî Uyuşma Hükümeti (UMH) ile Bahir Bitirme Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Düzenlilik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalayan Türkiye’ye cebin harekete güzeşte Atina’dan, Konfedere Milletler’e (BM) sadık Uluslararası Hak Divanı’na (ICJ) gidecekleri açıklaması geldi.

Henüz evvel Güney Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi, Lahey merkezli ICJ’ye başvurduğu açıklamasını yapmıştı. O dönemde bazen uzmanlar, Libya’dahi içsavaş yaşandığından ve iki hükümet bulunduğundan Uluslararası Türe Divanı’nın alacağı kararın bağlayıcı olmayacağı yönünde düşünüm bildirmişti.

‘To Vima’ gazetesine konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ankara ile UMH beyninde imzalanan ve Türkiye’nin Akdeniz kıyısından Libya’nın kuzeydoğu kıyısına dek mahsus ekonomik bölge (MEB) kurulması anlamına gelebilecek anlaşmayla ilgili soruları üstelik yanıtladı.

Hal niyeti beyanı
Ankara ile anlaşmazlıkları diyalogla çözme niyeti bildirme fail Miçotakis, Türkiye ile Veli ve Maşrık Akdeniz’deki deniz bitirme anlaşmazlıklarını siyasal ve diplomatik düzeyde müracaat etmeyi amaçladıklarını söyleyerek şöyle bitmeme etti:

‘Arsıulusal şiddet değişmeyen versin’
“Ama şunu celi ve açık şekilde söylemeliyiz: Eğer çözüm bulamazsak Yunanistan’ın tespit ettiği huzursuzluk hakkında Lahey’deki IJC kadar ayrımsız uluslararası organın egemenlik vermesi gerektiği konusunda uzlaşmalıyız.”

UMH ile anlaşmanın Türkiye açısından önemi, 2011’da Kuzey Kıbrıs’la yapılan geçim dışında Doğu Akdeniz’de bir sahildar ülkeyle yapılan geçmiş deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması olması.

Palikarya savları
Yunanistan, sözkonusu anlaşmanın 1982 tarihli Arsıulusal Bahir Sözleşmesi’ne hilaf olduğunu, bölgedeki Palikarya adaları Girit, Rodos, Kerpe ve Meis’in bahir yetki alanlarını ve nedeniyle kaime haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Mısır, İsrail, Yunanistan ve Cenup Kıbrıs’ın aynı tarafta, Türkiye ve Şimal Kıbrıs’ın başka tarafta olduğu yüklülük,Güney Kıbrıs’ın 2011’üstelik MEB zar edip gaz kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması için arsıulusal şirketleri devreye sokmasıyla başladı. 

Share: