Prof. Aydın’dan korona uyarısı: Sarılıp öpüşmeden bayramlaşın

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Okumuş, koronavirüs vakalarının tezce yükseldiğini belirterek, “Ülkemizde 10 bin civarında pozitif vakamız var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor ama gelişigüzel devir suret artıyor. Hadise artışı yüzdelik 10 ila 20 civarında ilerlerken şimdi yüzdelik 50’yi gördü. Bayramlarda mümkün aşama bire bir araya gelmemek gerekiyor. Sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşarak bayramı kutlamalıyız” dedi.

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Ziyalı, koronavirüs pandemisi sürecinde Türkiye’üstelik 15 milyondan aşkın kişinin virüse yakalandığını belirterek, tedbirlerinin 1 Mayıs’ta sona erdiğini, 2,5 kamer içre vakaların baştan yükselmeye başladığını söyledi. Fenomen artışı yaşanacağı öngörüsünde bulunduklarını kaydeden Aydınlık, “Orak Ayı’un evvel haftasını yürütme ediyoruz ve elan 2,5 kamer olmadan vakaların artmaya başladığı döneme geldik. Pandemiyle uğraşanlar, bu hastalığı bilenler hakeza tıpkı durumun yaşanacağını öngörmüş, mayıs ve haziranın tedbirlerle geçmesinin henüz akilane olacağını söylemiştik. Temmuz ve ağustos aylarında turizm sezonunu ve çocukların tatil dönemini bol geçirelim istiyorduk. Önlemler nagehan kalkınca bütün dünyada olduğu kabilinden bizde da vakalar artmaya başladı” diyerek konuştu.

‘YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE POZİTİFLİK VAR’

Mevki genelinde olduğu üzere Trabzon ve Şarki Karadeniz’da de vakaların çarçabuk yükseldiğini aktaran Prof. Dr. Aydınlık, “Ülkemizde 10 bin civarında zait vakamız var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor ama gelişigüzel dönem aynı artıyor. Trabzon’birlikte şu dakika 1 sınav merkezi var amma hep hastanelerde semptomları olan ve şüphelenilen insanlara test yapılıyor. Trabzon’birlikte testlerin yüzdelik 50’sinin üzerinde pozitiflik var. Fenomen artışı yüzdelik 10 ve 20 civarında ilerlerken deminden yüzdelik 50’yi gördü. Bütün ülkede olduğu kabilinden bire bir buut Gün Doğusu Karadeniz’bile üstelik var ancak tek tılsım namevcut. Hem şişman nakil araçlarında hem uçakta hem tutkun alanlarda maske uygulaması yok” ifadelerini kullandı.

‘SARILIP, ÖPÜŞMEDEN BAYRAMLAŞIN’

Bayramlaşmalarda insanların temastan kaçınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kültürlü, şöyle bitmeme etti:

“İnsanların toplumsal mesafeyi uygulamadığı benzeri çevrim yaşıyoruz. Hezel de bunlardan tıpkı tanesi. Önceki bayramlar zamanında virüsün çok acı hastalık oluşturduğunu bildiğimiz amacıyla bayramlarda bir araya gelinmemesi gerektiğini söylüyorduk. Demin bile benzer adım tıpkısı araya gelmemek gerekiyor. Gelirsek de sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşmanın, bayramımızı kutlamalıyız. Hem turizm, hem bayram, hem dinlence hareketliliği var. Tümce görünürlerde geziyor ve virüs oldukça bati şekilde toplum içinde dolaşmakta. Ahiret Yolculuğu sayısı düşük görünse dahi bu sayıya kimesne yok etmek istemiyor. Ego istemiyorum, kimse dahi istemez ama ortalama 25 gönül kategorik ölecek. Ölmemek amacıyla bu virüsten ırak duracak, korunacaksınız.”

Share: