Plastik ambalajlardaki kimyasallar obeziteye kat açıyor

EurekAlert’in haberine bakarak, “Environmental Science & Technology” adlı hakemli dergide saha alan mücahede, şizoit olması ve gıdanın sergen ömrünü uzatması dolayısıyla geniş yerine kullanılan plastik ambalajların binlerce farklı kimyevi madde içerdiğini ortaya koydu.

Norveç Olgun ve Teknoloji Üniversitesinin (NTNU) öncülüğünde ve Almanya’daki Goethe Üniversitesinin katkılarıyla oluşturulan benzeri araştırma grubu, plastiklerin ne kimyasalları içerdiklerini iletilmek için aralarında yoğurt kapları, meşrubat şişeleri ve mutfak süngerleri kabilinden günce ürünlerin düzlük aldığı 34 değişik plastik ürünü inceledi.

İncelenen ürünlerde 55 binden aşkın değişik kimyevi bileşen bulunurken, bunlardan 629’u tanımlandı. Tanımlanan maddelerden 11’inin insan metabolizmasına uymazlık verdiği gözlemlendi.

Yağ hücresini geliştiriyor

Bakir çalışmada incelenen plastik ürünlerin üçte birindeki kimyasalların, yağ hücresi gelişimine katkıda bulunduğun ortaya çıktı. NTNU Dirim Bilimi Bölümünden Martin Wagner, incelemelerinin, plastik ürünlerin ekstrem kilogram ve obeziteye illet olabilecek maddeler içerdiğini gösterdiğini aktardı.

Dünyada kısaca 2 milyar herif begayet kilo sorunu yaşarken, bunların tahminî 650 milyonu obezite kategorisine giriyor.

Pandemi döneminde obezite hastalığı arttı

 

Çok bunaltıcı kişilerin torunlarında obezite riski erdemli

 

Share: