Piyasaları etkileyen jeopolitik riskler

FİNANSGÜNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerika’nın sunu şişman ticaret ortağı olan Çin ile olan ilişkilerin bozulması çiftçisinden, borsasına kadar bir nice sektörü etkilemekte. ÇAKER – Çin arasındaki ticari gelirimler Almanya’nın ekonomisini birlikte karşıt yönde etkiledi. CNBC yazarı Dr. Michael Ivanovitch’ın haberine göre Alman iktisat uzmanları ati sene seçim sürecinde olacaklarından tecim savaşları ile uğraşamayacaklar. Almanya’nın ikinci balaban ticari ortağı olan İngiltere’nin Brexit sonrası oluşacak ticari yapıya hazırlıkları devam etmekte.
BENDE’nin hesaplı yaptırımları silah yerine kullanması uluslararası piyasaları etkileyen risklerden birini oluşturmakta. Almanya – Rusya ortada kurulan Kuzey Akımı 2 yer yağı hattı amacıyla alınacak yaptırım kararı, Fransız, Hollandalı ve bir nice Avrupa ülkesi üzere damarı bozuk sonuçlar doğurabilecek.
İran’ının yaptırımlar ile acun ekonomisinden soyutlanması bir değişik riski oluşturmakta. 80 milyon nüfusu, zengin doğalgaz rezervleri ve ticari yolların üzerinde olması İran’ı dünya ticareti açısından oylumlu tıpkısı talih yapmakta.
Şimal Kore’nin çekirdeksel gücü havza ve dünya için soylu erki riskler oluşturmakta. Çin ve Rusya’nın Kuzey Kore tarafında olması bölgeyi daha bile kontak hale getirmektedir.

Share: