Pfizer’dan değişinim açıklaması: Aşılama etkin oldu

Koronavirüsü acun genelinde etkisini çabukluk kesmeden sürdürürken, ilk defa İngiltere’dahi daha bilahare dahi Güney Afrika’üstelik ortaya çıkarak 30’u çok ülkeye yayılan yeni değişinim türü dünyayı endişeye sürükledi.

Mevcut korona virüsünden yüzde 70 daha geçici olduğu tamlanan mutasyonun, halihazırda geliştirilen aşıları etkisiz kılmasından korkuluyordu. Telkih şirketleri bu konudaki incelemelerini sürdürürken, yüreklere su serpen açıklama, BioNTech ile alay malay önce izin kayran aşıyı geliştiren ÇAKER’li çıkar yol şirketi Pfizer’dan geldi.

Pfizer’ın yaptığı düzentileme, özlük aşılarının İngiltere ve Güney Afrika’dahi ortaya çıkan bakir mutasyonlara cebin aktif olduğunu gösterdi. Daha yargıcı değerlendirmesi yoksuz araştırmada, Pfizer ve Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları aşının N501Y adı verilen koronavirüsü mutasyonuna alın enerjik olduğu sonucuna ulaştı.

’17’NCİ İÇİN KONUŞAMAYIZ’

Pfizer’dan Phil Dormitzer, “16 ayrımlı mutasyona cebin testler yaptık. Hiçbiri kayda derece bir ağırlık yaratmadı. Bu ferah bir bilgi. Ancak bu 17’ncinin ağırbaşlılık yapmayacağı anlamına gelmez” dedi.

Dormitzer, salgının çıkma hızının artmasında bu mutasyonların rolü olabileceğini söylerken, mutasyonun virüsün antikora alın bağışıklık kazanmasını sağlamasına müteveccih endişelerin bulunduğunu vurguladı.

DSÖ da Biontech aşısına icazet verdi

 

Danimarka’üstelik uygulanan Pfizer/Biontech aşısında yan etki görüldü

 

BioNTech CEO’su Delimsirek: Türkiye için ehliyetli doz depoladık

 

Share: