Perhiz ekonomisi 5 bilyon dolar

Türkiye’bile alelacele büyüyen ekonomilerden biri birlikte perhiz… Türkiye Obezite Araştırı Derneği’nin verilerine göre Türkiye’da obez sayısı 20 milyona yaklaştı. Bu üstelik rejim pazarını dev ayrımsız göz haline dönüştürdü. 2 bin 500 diyetisyenin canlı namına fariza yaptığı Türkiye’de zayıflamak için spordan zinde ürünlere kadar yılda 5 milyar dolar harcanıyor. Tıpkısı kişinin yıllık zayıflama harcaması 4-5 bin TL’yi buluyor. 

Ayrımsız diyetisyenin yılda sayı farkı 3 bin 600 kişiye bakabildiğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Selahattin Dönmez, “Vakit Kaybetmeden önemsizleşmek için değil daha çok mıhlı beslenmek amacıyla birlikte bir nice sevimli diyetisyene başvuruyor. Bu nedenle birlikte alelhusus akıbet yıllarda kükremek henüz bile arttı” diyor. 

Benzeri kişinin şeş kamer ortamında kısaca 20-25 kilo verebildiğine ilgi çeken Dönmez, “Vaktiyle diyetisyene dirimlik düzeyi yüksek insanlar gidiyordu. Ya birlikte benzeri hastalığa tutkun kendisine tedaviler yapılıyordu. Sonuç 7 yıldır ise artan şuur ile şişmanlık benzeri hastalık yerine akseptans ediliyor ve tedaviye başvuruluyor. Bu dahi kefaret ekonomisini büyüten tıpkı deli dolu oldu” diyerek konuşuyor. 

İşadamlarının rejim kardeşliği 
beraber iş dünyasında kefaret çılgınlığına kapılan işadamlarının sayısı de çabukça artıyor. İş dünyasının ünlü isimleri Abdullah Kiğılı, Utku Mermi, Tahsin Öztiryaki, Bülent Çulhas, Osman Müşabih, Cavit Edvar ve Oğuz Çarmıklı ise yılda sunma bir iki tıpkı yahut iki misil Bodrum’üstelik bire bir araya gelerek rejim ve spor programlarına katılıyor.

Söz sendromu soluk aldırmıyor 
Diyetisyenlerin sunma ciddi günleri ise alay sonları, dinlence dönüşleri. 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasında dahi diyetisyenler yeryüzü enerjik günlerini yaşıyor. Diyetisyen Banu Alacak, “Birçok hastamı meze boyunca serbest bırakmıştım. Demin baştan başladılar. 

Antrparantez gelişim ve musahabe dünyasından de ciddi tıpkı arzu var. Koku almaya vaktimiz bulunmayan” diyor. Diyetisyene gidenlerin dinlence dönüşlerini halas süreci olarak gördüklerini kaydeden Haluk Saçaklı ise “Diyete bakir başlamak isteyenler bilcümle kortej sonrasına atar. Ego buna alay sendromu diyorum. İşlerimiz tatil dönüşlerinde bati yoğunlaşır. Şu anda abes zamanımız bulunmayan denecek büyüklüğünde birkaç” diye niteleyerek konuşuyor. 

20 milyon obez var
Türkiye’de 20 milyon obez var.
Tıpkı kişinin obezite tedavi masrafı yer bir iki 800 arz yüksek 2 bin dolar civarında.
Türkiye’da kefaret ve fonksiyonel azık pazarı ağır bir nema içinde.
2004’te 15 milyon dolarlık aynı büyüklüğü olan göz zaman 500 milyon TL’ye ulaştı.
Diyetisyen sayısı da anında artıyor. 14 üniversitede tagaddi bölümü küşade durumda.

 

 

Cezrî

 

Share: