Pekcan: Karşılık artışlarının önüne geçilecek

Ticaret Bakanlığının, İkinci Ahali Motorlu Esmer Taşıtlarının Ticareti Için Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dayalı Yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Nazır Ruhsar Pekcan, yaptığı mukayyet açıklamada, yönetmeliğin ikinci halk pusat ticaretinin adaletli rekabet koşulları altında, süssüz, acul ve emin tıpkısı ortamda yapılmasını sağlamanın yanında sektörün mıhlı bire bir işleyişe kavuşturulması için hazırlandığını, bu kapsamda ilişik parçalanmamış tarafların fikir ve katkılarının alındığını belirtti. 

Pekcan, halihazırda faaliyette olan işletmelerin mezuniyet belgesi almaları üzere öngörülen ve daha evvel 2 sefer uzatılan intikal sürecinin bu kere uzatılmadığına işaret ederek, “İkinci el motorlu yağız taşıtı ticareti işleyen ve bitirme belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020’ye büyüklüğünde yetki belgesi almaları gerekmektedir. Bakanlıkça kontra belirleme edilmedikçe, bir takvim yılı içinde 3’ten çok araç satışı ticari ruh kabul edilecek ve anahtar dışı ticari cerrahi müdahale takip edilerek müeyyide uygulanacak.” bilgisini verdi. 

Satışı yapılan anahtar sayısı hesaplanırken Türkiye Noterler Birliğinden alınan verilerin temel olacağını belirten Pekcan, benzeri kişinin hem kişi namına hem de vekaleten yaptığı cemi satışların dikkate alınacağını bildirdi. 

Icra Vekili Pekcan, hisse senedi yeri açma ve say ruhsatının, mezuniyet belgesi verilmesinde aranan şerait arasına eklendiğini vurgulayarak şunları tabir etti:

“Bundan Sonra ikinci umum motorlu esmer taşıtı ticaretine ilgili hisse senedi yeri açım ve mesai ruhsatına sahip olmayan işletmelere izin belgesi verilmeyecek. Ayrıca belediyelere getirilen yükümlülükler ile ikinci el motorlu kişmiri taşıtı ticaretine ilgilendiren mezuniyet düzenlenen işletmeler de Bakanlığımızca izleme edilecek ve bitirme belgesi almadan faaliyette bulunan işletmeler belirlenebilecek. Mevzuata uygun ruh gösteren işletmelerin haklarını müzaheret etmek yerine şişman ehemmiyet taşıyan ve bu işletmelerce da temenni edilen söz konusu düzenlemelerle, ikinci ahali motorlu esmer taşıtı ticaretinde nahak yere rekabetin ortadan kaldırılmasını, takma fiyat artışlarının ve anahtar dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.”

“Yetki belgesi verilmesinde bürokrasi azaltıldı”
Düzenlemeyle izin belgesi verilmesi ve yenilenmesinde bürokrasinin birlikte azaltıldığına dikkati calip Pekcan, “Bugüne büyüklüğünde hem belediyeler hem bile ticaret diyar müdürlükleri tarafından 2 ayrı hisse senedi yeri kontrolü yapılmakta iken bundan hakeza bu kontrol sadece belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden evvel yapılacak.” ifadesini kullandı. 

Pekcan, daha önceki planlı ve kesim süresinin 5 sene olduğu belirtilen mezuniyet belgeleri amacıyla yenileme başvurusu yapılması gerekmediğini, Bakanlıkça sunulan yetki belgelerinin imdi talimatname hükümleri çerçevesinde fesih edilinceye kadar meri olacağını bildirdi. 

Yönetmelik hükümlerine aykırı cereyan fail işletmelere Tecim Bakanlığınca hem idari nakdî ceza uygulanacağını hem üstelik yapılan uyarıya karşın aykırılığı ortadan kaldırmayan veya tekrarlayan işletmelerin bitirme belgelerinin bozma edileceğini vurgulayan Pekcan, bu sayede hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine ulama sağlanacağını ve sektörün mevzuata uygun ruh göstermeyen işletmelerden arındırılacağını kaydetti. 

“İlanlarda tüketicileri kayışçı vukuf ve belgelere vadi verilemeyecek”
Pekcan, ikinci el motorlu karaca taşıtı ticaretine müteveccih car özne işletmelerin, bilcümle ilanlarında mezuniyet belgesi numarasına kayran yüklemek ve yetki belgesindeki pres adı yahut unvanını bağışlamak zorunda olacağına dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

“İlanlarda tüketicileri kayışçı vukuf ve belgelere düzlük verilemeyecek. Bu yükümlülüklere yöntemsiz işletmelere Ticaret Bakanlığınca yönetsel para cezası uygulanacak ve işletmenin mezuniyet belgesi tağyir edilebilecek. Özge taraftan, işletmelerin vasıta bey ilanlarının yayımlandığı ilan siteleri bitirme belgesine topluluk olmayan işletmeleri unsur yapamayacak, ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri aktif şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilişik bilgileri Bakanlığa iletecek. Vatandaşlarımızın, ticari elektrik kapsamında sıfır ikinci umum araç ilanlarına ise değme hacir getirilmiyor, bu ilanlar vaktiyle olduğu kabil verilmeye bitmeme edilecek. İlan siteleri amacıyla getirilen bu kavait 1 Eş 2021’da yürürlüğe girecek. Yapılan tensikat sayesinde yetkisiz sunulan ve yanıltıcı niteliği kâin ilanların faktör olduğu haksız rakiplik ve mütemmim mağduriyetleri önlenirken, bitirme belgesiz ticari cerrahi müdahale da Bakanlıkça strateji edilerek cezalandırılabilecek.”

Ekspertiz raporunun satıştan eski 3 bölüm zarfında alınması gerekeceğini ifade fail Pekcan, raporun bu müddet içre alınmaması durumunda, “rapor alınmamış üzere” muamelat göreceğini vurguladı.

“Emin ödeme sistemiyle dolandırıcılık riski kaldırılmış edilecek”
Pekcan, ikinci ahali taşıt kurum satımındaki akça ödemelerde “Güvenli Ödeme Sistemi”nin kullanılmasının mecburi ayla getirildiğini belirterek, “Emin Ifa Sistemi sebebiyle kayıt çekicilik satımında yaşanan dolandırıcılık ve düzmecilik faaliyetleri ile çalınma riskleri giderilmiş edilecek, mal transferlerinin çabuk ve çarpık çurpuk biçimde yapılması ve araç altına alınması sağlanacak. Ayrıca, bütün çevre açısından gündeş, emniyetli ve teknolojik bire bir altyapıyla antlaşma, aksiyon gücü ve maliyet avantajı yaratılacak, aynı zamanda işlemlerin araç altına alınması ve kamu otoritelerine emin verilerin sağlanması vasıtasıyla vasıta dışılığın azaltılmasına birlikte ulama sağlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha geçmiş yetki belgesi verilen işletmelere 30 Haziran 2021’e büyüklüğünde süre verildiğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Elan geçmiş Bakanlığımızca izin belgesi sunulan işletmelerin, ikinci halk motorlu karaca taşıtı ticaretine ait iş yeri açım ve düzentileme ruhsatlarını ve İşyeri Küşat ve Düzentileme Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’teki ilişik aksiyon yeri şartlarına haiz olduklarını gösteren belgeyi 30 Haziran 2021’e büyüklüğünde İkinci Halk Motorlu Karaca Taşıtları Bilgi Sistemi’ne aktarmaları gerekiyor. Yükümlülüğün bu tarihe büyüklüğünde adına getirilmemesi halinde bu işletmelerin izin belgeleri nakız edilecek.”

İkinci el şalter satışında muhtemel düzenleme geldi

 

Share: