Pandemi sonrası zenginler servetlerine dünyalık katacak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Dünyanın zenginleri pandemi sürecinde servetlerine mülk kattı. Bu geçim artışının ise toparlanma sürecinde de devam yazar etmeyeceği bilinmiyor. Ancak İsviçre bankası Credit Suisse’mağara 2021 yılı dirlik raporu, dünyanın dünyalık miktarının önümüzdeki beş yıl içre %39 artacağını düşünüyor. Bu servetin kapsamı dahilinde mali mevcudat ve emlak birlikte bulunuyor ve rakamın 2025 yılında 583 trilyon dolara ulaşacağı düşünülüyor.

Milyonerlerin sayısının birlikte az çok faziletli aynı birden büyümesi bekleniyor. Geçtiğimiz yılın böylelikle dünyada 56,1 milyon milyoner vardı. Milyoner sayısı önümüzdeki beş yılda %50 artarak 84 milyona ulaşacak. 50 milyon dolar ve gövde servete cemaat ultra milyonerlerin sayısı ise %60 artarak 344 bine yükselecek. Financial Times’ın haberine göre bu tahminler IMF aracılığıyla paylaşılan verilere dayanıyor.

IMF toptan ekonominin dinç aynı toparlanma göstereceğini ve gayrisafi yurtiçi hasılada yalnızca bu yıl %6 yükseliş görüleceğini söyledi. Mali piyasaların servetlere yardım sağlamadığı şartlar altında de, ekonomik büyüme zenginlerin servetine para katacak. Evre halkı serveti açısından dünyanın sunma nazik ülkesi ESIR olsa bile sunma şişman yükselişler, eşi tıpkı görülmemiş aynı aceleten servetlerin yükseldiği Çin ve Hindistan’üstelik görülecek.

Credit Suisse’e göre 2025 yılında Çin’in derece halki serveti, ÇAKER’nin 2017 rakamlarına denk arkaç gelecek. Umum bunlar zenginler için iyi marifet. Ancak hikayenin tamamı bununla mecbur değil. İsviçre bankasının birlikte altını çizdiği kadar, bu dünyalık birikimi tartılı tıpkısı eşitsizliği üstelik besliyor. Zenginler geçtiğimiz yıl servetlerini diğerlerinden henüz düşüncesiz oldukları üzere değil, yaşayış fiyatları hükümetlerin ve eşkal bankalarının pandemi politikaları dolayısıyla yükseldiği için artırdı. Credit Suisse, “hayat fiyatları ayrı tutulduğunda, global derece halkı serveti düşebilirdi” dedi.

Gayrı yandan kısır insanlar pandeminin yarattığı soylu erki hasarın etkisini hissetti. Birçok sevimli işini kaybetti, maaş kesintileriyle yüz yüze kaldı ve birikimlerini tüketmek yerinde kaldı. Toplamdaki eşitsizlik seviyesi 2016 yılından ilk kaydedilen seviyelerin altında seyretse üstelik Credit Suisse’e bakarak bazı ülkelerde yükseliş gösterdi.

Zengin müşteriler üzerine uzmanlığa erbap tıpkısı bankanın de eşitsizlik konusunda endişeli olduğu benzeri durumda, eşitsizliğin dikkate alınması müstelzim ayrımsız sav olduğu görülüyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak küresel seviyede ülkeler arasındaki müsavatsızlık düşüşte. Bunun arz kocaman nedenlerinden tıpkısı tanesi üstelik gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki gelir ve mülk açığının kapanmasına katkıda kâin Çin’mağara yükselişi. Fakat ülkeler içindeki eşitsizlik çok elan güçlü.

Zira burada sağlık, dünyalık, terbiye ve hatta keyif alanında farklılıklar bulunuyor. Hükümetler birlikte bu zorluğun farkında. ÇAKER Başkanı Joe Biden zenginler için yüksek rüsum getirecek benzeri hesaplı izlence öneriyor. Tıpkısı zamanda anamal kazançlarının da elan erdemli vergilere tabi tutulması ve miras vergilendirilmesinin daha imansız olması bekleniyor. Huzur vergileri konusundaki tartışmalar üstelik BENDE dışındaki ülkelerde de yükseliyor: İngilere’üstelik 1 milyon doların üzerinde varlığı bulunan gömlek halklarına bire bir defaya anlaşılan başlamak için %1’lik kazanç önerisi öne bundan sonra.

Ancak idrak politikalarında köklü değişimler istenmiyor. Hükümetlerin önceliği pandemiyle uğraşmak ve hesaplı toparlanmayı çoğaltmak. Daha bereketli tıpkısı terbiye, afiyet hizmetleri ve ulaşım insanların hayatlarını geliştirebilir. Ancak bunlar zenginler ve yoksullar arasındaki devasa dirimlik ve mal açığını gelişmemiş vadede kapatmak üzere ehliyetli değil.

Yatırım devi kripto uzmanları arıyor

 

Pandemi krizi dünya ekonomisi amacıyla vesile kabil

 

Domestik yatırımcı dövize yöneldi

 

Share: