Pandemi döneminde vitaminde derece kaçtı

Özgürlük gazetesinden Meltem Özgenç’mağara haberine göre, pandemi döneminde vatandaşların bağışıklık sisteminin yükseltmek üzere besin takviyeleri ile vitaminlere olan talebi arttı. Fakat, “Vitamin ve sağlamlaştırma edici gıdalara herkesin ihtiyacı var mı?” sorusu gündemde. Tekmil Eczacı İşverenler Sendikası Umumi Başkanı Nurten Saydan, “Berkitme edici gıdalar, vitaminler, mineraller açısından ülkemiz maalesef adeta tıpkısı çöplüğe dönüşmüş durumda. Seçkin vücudun ihtiyacı farklıdır” dedi.

ULUORTA SATILIYOR
“Ekincilik Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan ve reklamı yapılarak internet üzerinden ve marketlerde kontrolsüzce satışına müsaade sunulan bu ürünlerin şuursuz kullanımı şişman riskleri barındırıyor. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı zincir marketlerde el telefonu, elektronik pırtı, mobilya ve duman ürünlerinin satışının yasaklanacağını açıkladığı halde, azık takviyelerinin satışı bitmeme ediyor. Marketlerde, internette ve antrparantez tekel bayilerinde da ne şartlar altında sahabet edildiği anlaşılan olmayan, bilinçsiz benzeri şekilde satışı yapılan azık takviyeleri ve vitaminler, eczacı danışmanlığında satılmalı, seçme yerde satılmamalı.

GIDA TAKVİYELERİ DAHI İLAÇTIR
Tahkim edici gıdalar, vitaminler, mineraller ve bire bir tüketim ürünleri açısından ülkemiz maalesef adete bir çöplüğe dönmüş durumda Alelhusus marketlerden ve internetten satışları artarak sosyete sağlığını gözdağı eden boyutlara ulaştı. İlaç formundaki gıda takviyeleri hiçbir arama olmadan, saklanma koşulları gözetilmeden, kontrolsüzce vatandaşlarımıza reklamlarla sunuluyor. Market ve sosyal medya ile online ahzüita sitelerinde ilanlar marifetiyle bu ürünlerin serbestçe reklamı yapılarak, vatandaşımız özendiriliyor. Oysa kim eczacılarımız vatandaşların sağlık bilgilerini Reçetem Bilgelik Sİstemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Medula sistemi üzerinden taharri ederek, bu kalem tahkim edici vitaminler için ücretsiz danışmanlık hizmeti önermektedir.

Berkitme edici gıdaların, günce çalım dozu olan birer reçete olduğu unutulmamalı. İster kimyasal, icap nebati asıllı olsun, mecmu ilaçlar eczacının eksperlik alanıdır. Eczanelerimiz bile Sağlık Bakanlığı marifetiyle denetimi yapılan ısı, rutubet ve ayrıksı hıfız koşullarının birlikte mevcut ürünlerin serencam istimal tarihlerinin kontrolü yapılarak, nitelikli şekilde kayırma edilen, eş sağlığına yönelik ürünlerin yer emin şekilde korunup saklandığı yerlerdir.”

BAZI VİTAMİNLER HASTALIK TETİKLER
Kalp-soy cerrahı Prof. Dr. Melih Akıl, vitamin ve besin takviyelerinin kullanımına özen edilmesi gerektiğini belirterek, Hürriyet’e şunları söyledi:

“Vitamin takviyeleri veya rızık takviyeleri tılsım namına geçmiyor. O nedenle Keyif Bakanlığı değil, Ekincilik ve Orman Bakanlığı denetliyor. Bunların çoğu kontrolsüz iz. Bunlardan bazılarının fazla alınması durumunda keyif sorunları ortaya çıkabilir.

FAZLASI ZEHİRLER
Örneğin D vitamini ölçülebilir benzeri vitamindir. Insan özlük başına masraf alır ve kullanırsa, toksik olma durumu ortaya çıkar. Maatteessüf korona döneminde herkese D vitamini önerildi. Bu vitamin amacıyla önce vücuttaki seviyesine bakılması gerekir. Bizim hedeflediğimiz 50-60 ortada, 90’ın üstüne çıkarsa toksik olma durumu var. Özellikle diyabetik hastalar çokça özen etmeli. Faydamız olsun derken, zararı gibi.

HEKIM TAVSİYESİ ŞART
Aynı şekilde C vitamini, suda eriyen ayrımsız vitamindir. Çokça çabuk idrarla dışarı çıkar. Bu sebeple C vitamini verilecekse doz ayarlaması yapılması araç. Düze ayarı bile hastalığa ve endikasyona bakarak yapılmalı. Bilcümle bu ürünlerin nasıl hekim tavsiyesi ile tüketilmesi gerekiyor. Bu ürünlerle ilgilendiren devletler diyor kim, ‘Ben derman sanayinin ürettiği vitaminlere kefilim. Denetimden geçiririm ancak gidip vitamin shop’lardan alınanlara kefil değilim.’ Haddinden Fazla büyük marketler var, bunlar güvenilmez çeşitlilikte vitamin satıyor. Şuursuz tüketim şişman sıkıntı. Bunların kategorik mahsus faydaları var, mütenavip kendisine klasik tedaviye eklenmeli ama banko hekim kontrolünde olmalı. Ayrıca kontrollü satılmaları gerekiyor. Basak altı istihsal dahi haddinden fazla aşkın, özellikle Slovenya’den gelenler. İnsanlar bunları alırken nerede üretildiğine dahi bakmalı.”

Uzmanı uyardı: Vitamin ve mineral değerlerine ilgi!

C vitamini ve çinkonun Kovid-19 tedavisinde mehabetli bire bir etkisi yok

Share: