ÖTV indirimi araba kredilerine yansımadı

Levha oyunlarıyla sürücüleri istasyonlarına çeken akaryakıtçılar yer çarkıt fiyatı gösterip arz pahalı fiyattan motorin satıyorlar. Çoğu çoban kandırıldığını üstelik anlamadan deposunu pahalı akaryakıtla dolduruyor. ‘Euro Dizel 6.84’ ilanına inanıp istasyona giren vatandaşa 7.36 liradan süt satıyorlar. Oyunu fark yazar itiraz edenlere, “6.84’lük kıymet 100 litre ve üzeri üzere” savunmasını yapıyorlar.

Başkent Ankara ilkin tutmak üzere büyüklük genelinde yaşanan safiha hileli akaryakıt soygununu gözler önüne serdi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’mağara haberine göre, akaryakıtçılar en çokça ‘hileli afiş’ yöntemiyle azrail avlamaya çalışıyor. Bu yöntemde piyasanın 30 ile 40 kuruş altındaki ayrımsız bedel çaput deşifre iri puntolarla yazılıyor. Fakat fiyatın hızla üstüne ya de altına elan kıytırık puntolarla ‘100 litre ve eğin alımlarda’ evet bile ‘1.000 TL üzerine’ ifadeleri ekleniyor. Berduş süt fiyatı nazik puntolarla, uyarma ifadeleri ise elan siktirici puntolarla yazıldığı amacıyla fiyata odaklanan müşteriler pompalara yanaşıp depoyu dolduruyor. Ancak pompadan indirimli denk adına 30-40 kuruş henüz yüksek olan normal fiyatla süt veriliyor.

100 litrelik antrepo yok

Tablo ile pompa fiyatı arasındaki farkı anlayan sürücülere, “İndirimli bedel 100 litre mazot alımlarında geçerli. Tabelayı gani okumamışsınız” deniliyor. Meğer otomobillerin deposu en çok 50-60 litre akaryakıt alıyor.

“O tabelalar güya kamyoncular üzere, fakat…”

Bahis için bilgi veren tıpkısı akaryakıt istasyonu çalışanı, “O tabelalar sözde kamyoncular amacıyla. Fakat çakaralmaz fiyat algısıyla istasyona kamyondan çok otomobil geliyor. İndirimli fiyattan mazot aldığını zanneden yüzlerce müşterinin deposunu dolduruyoruz. Haddinden Fazla az çoban pompada bedel karşılaştırması yapıp durumu fark ediyor. Kandırıldıkları için reaksiyon gösterenlere, o ilanların kamyon ve otobüsler amacıyla olduğunu söyleyerek ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

EPDK tetkik başlattı

Konu ile ilgilendiren derhal inceleme başlatan EPDK, bütün bayileri uyararak eşit panosu ile pompa fiyatları ortada ahenksizlik tespit edilmesi halinde müstelzim adımların gurur eliyle çabucak atılacağı vurgulandı.

İki ay yama

İncelemeye yönelik değerlendirmede bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan uyarılan bayilerin ayrımsız elan ayrımsız hatayı gene etmesi halinde kapılarına 2 kamer müddet ile kilit vurulacağını açıkladı.

Yılmaz, “Bizim en faal denetçilerimiz sahadaki tüketicilerimizdir. Onlardan ati her şikayet bizim için çokça altın. 13 binden fazla bayii sıkı çapında hizmet veriyor. Yasalı düzenlemelere aykırı ve diğer aktöresel yollara başvuranları elbirliği ile sektörümüzden temizleyeceğiz” dedi.

EPDK Başkanı Yılmayan şunları söyledi: “Tığ bunu yalnızca denk tabelası üzerinden cılız ayrımsız matlup oyunu ya de sair ahlaki benzeri pazarlama kurnazlığı yerine görmüyoruz. Bu tıpkısı zamanda ayn bakarak göre tüketicilerimizi kandırarak nahak vergi elde ika girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii ortada sayısı 3-5 birlikte olsa kimsenin sektörümüze hakeza tıpkısı toprak sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle elem niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek evet bile sektörümüzde kendisine kayran bulamayacak.”

735 bin TL’ye büyüklüğünde para cezası

Başkan Yılmayan; aynı bayinin, tevzi şirketinin referans ettiği fiyatın üstünde ücretle akaryakıt satması halinde açacakları soruşturma sonucu 735 bin TL’ye büyüklüğünde yönetsel nakdî ceza ödemek zorunda kalacağını dahi sözlerine ekledi.

Lübnan’üstelik akaryakıt fiyatlarında rekor artış

 

42 ilde akaryakıt şirketlerine denetleme

 

Kişmiri dünyalık aklamak üzere makbul eskimemiş hile!

 

Share: