Otomotivde toplam ahzüita yüzdelik 45 daraldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Özel Istihlak Vergisi (I) Çevrilmiş Çizgilik Uygulama Umumi Tebliği’nde Mübayenet Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’birlikte yayımlanarak 1 Mart 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye’dahi üretilerek ihraç edilen tır çekicisi, minibüs, midibüs, otobüs, araba, kamyonet, kamyon ve motosiklet kabil ÖTV’ye bağımlı motorlu yağız taşıtlarının, üretim süreçlerinde beğenilen geçmiş dolum yağlarının kâffesi ve akaryakıtlarının muayyen ayrımsız kısmı için ÖTV yüzde liyakatsiz namına uygulanacak.

İlk dolumda ÖTV tutarı sıfır adına uygulanacak akaryakıt miktarı, üretilerek ihraç edilmiş beher servet adedi amacıyla binek araçlarda “7”, motosikletlerde, “2”, değişik taşıtlarda ise “15” litreyi geçemeyecek. İlk dolum yağları ve akaryakıtlarına daha geçmiş geçerli vergi tutarı amacıyla indirimli kazanç uygulamasından kaynaklanan idrak farklılaştırması, kişmiri taşıtı imalatçılarına iadeli yöntemiyle uygulanacak.

İhraç edilecek kara taşıtlarının istihsal sürecinde kullanılmak amacıyla evvel dolum yağları ve akaryakıtlarının imalatçılara tesliminde, bu malların vergi tutarları üzerinden ÖTV bildirme edilerek ödenecek.

Akaryakıtların, aplikasyon kapsamında ihraç edilecek esmer taşıtlarının istihsal sürecinde önce dolum akaryakıtı kendisine kullanacak imalatçılara, dağıtım şirketleri aracılığıyla elektronik sistemlerle bayileri aracılığıyla konfirmasyon etmeleri de cins olacak.

bahis konusu reddetme uygulamasından yararlanılabilmesi amacıyla bunların ithal yahut mübayaa tarihini takip fail kamer esasen itibaren 12 kamer süresince esmer taşıtlarının istihsal sürecinde derkenar ve üretilen bu esmer taşıtlarının de yine bir sürede ihraç edilmiş olması gerekecek.

ÖTV iadesini, takkadak yetersiz ortamında üretilerek ihraç edilmiş yağız taşıtlarının üretim sürecinde geçmiş dolum yağları ve akaryakıtlarını kullanan imalatçılar murat edebilecek.

Share: