Otomotiv üretimi Ocak’ta düşüş gösterdi

Ekincilik ve hayvancılıkta Türkiye’nin yeryüzü nazik buluşmaları beyninde gösterilen AGROEXPO Arsıulusal Ekincilik ve Hayvancılık Fuarı’nda traktör ve ekincilik makineleri üreticileri, geliştirdikleri yıpranmamış misil ve teknolojileri üreticilere tanıttı.

Dövizdeki dalgalanma sonrası 2 yıl önceki daralma yaşanan ve sabık mevsim ongun tıpkı gün geçiren traktör pazarında, bitiren ilgisinin dokunaklı olması üretici firmaları sevindirdi.

TürkTraktör Ticari Umum Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, yaptığı açıklamada, eskimemiş yayın, nüsha ve finansman kampanyalarıyla fuara katıldıklarını ve çalışkan ayrımsız bölüm geçirdiklerini söyledi.

Salgının cemi dünyayı etkilediği 2020 ve 2021 yıllarında tarımın öneminin ortaya çıktığını ve bu durumun traktör piyasasına da yansıdığını belirten Canbeyli, 2021 yılında traktör üretiminin, alelhusus tedbir zinciri kaynaklı sıkıntılardan hava berenarı stresli geçtiğini anlattı.

Canbeyli, tekmil olumsuzluklara rağmen ongun bir yılı geride bıraktıklarını ve yeni yıldan bile umutlu olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tekmil olumsuzluklara rağmen 2021 yılında Türkiye, traktör üretiminde rekor kırdı, 72 bin 600 traktör üretimiyle tarihimizin yeryüzü faziletkâr traktör adedine ulaştık. 64 bin 70 traktör satışına ulaşarak dünyadaki 4. şişman traktör pazarı olarak 2021 yılını kapattık. Bu anlamda üretimin bu seviyeye gelmesi bizler üzere iri ayrımsız sevinç kaynağı. Sıkıntıların bitmesiyle umarım bu yıl daha bol dönme geçiririz. TürkTraktör adına üstelik tığ bu istihsal içerisinde esasta üzerimize düşeni olağandan hesabına getirdik, 48 bin üretim yaptık ve tarihimizin yeryüzü faziletkâr seviyesine nail olduk. Hemen istihsal değil, ihracatta birlikte 16 bin 100 civarında eş gerçekleştirerek yeryüzü erdemli rakama ulaştık.”

Satışlara salgın ve şevket destekleri etkisi

Erkunt Traktör Sınırlı İçi Mir Müdürü Kahraman Kosova de hem sabık sene hem üstelik 2020 yılında seksiyon olarak iki dolgunca sene geçirdiklerini belirtti.

Müstevli sonrası gıda ihtiyacının artmasıyla ekincilik ürünlerinin derece bulduğunu, çiftçinin ürününün tamamını pazarda değerlendirdiğini anlatım fail Kosova, “Bunun sonucu adına 2020 ve 2021 yılında departman, uzun süredir görmediği satış adetlerine ulaştı.” dedi.

Kamu bunlara karşın bu iki sene içinde mütenevvi tedbir sıkıntıları yaşadıklarını, alelhusus yonga ve pencere konusundaki sıkıntının üretimi etkilediğini ve şakirt tamam yerine cevap veremediklerini nâkil Kosova, taleplerin halen sürdüğünü dile getirdi.

Çipte tedbir sorununun ilkgüz ayına kadar tamamen çözüleceğinin konuşulduğunu, buna karşın talebi karşılayacak kadar traktör üretmelerinin edisyon göründüğünü kaydeden Kosova, “Mir anlamında bakarsak ocak ayında bir güçlük bulunmayan. Devletin açıkladığı destekler, motorin destekleri, kredi destekleri çok dolgunca. Onlarla beraber aslında satışın geçtiğimiz yıldaki üzere 64 bin civarında oluşacağını düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

İzmir Fuarı’nda yerel motorlu traktör tanıtıldı

Yiğit Kosova, motorunu evcil imkanlarla geliştirdikleri traktörü fuarda tanıtmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Lansmanını yaptıkları “eCapra Engine” motorunu uluslararası pazarda görücüye çıkardıklarını dile getiren Kosova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerel motorumuz eCapra Engine’ı 75 beygir ve altı traktör modellerinde görebiliyoruz. İzmir Fuarı’nda 4 modelimizle sergiledik. Mayıs ayından sonraları bile 80 beygir ve üstü üzere çalışmalarımız devam ediyor. Onları de Konya Fuarı’nda tanıtmayı planlıyoruz. Türkiye kendisine dışa bağımlılığı bitirmeye çalışıyoruz, motoru dışardan ahzetmek istemiyoruz. Tığ ahzetmek değil, ihraç almak istiyoruz. O yüzden çalışmalarımız bütün bu yönde.”

QNB Finansbank 2021 yılında birlikte stabil büyümesini sürdürdü

Türkiye’nin incelmemiş çelik üretimi 2021’bile rekor kırdı

Türkiye’nin elektrikli traktörüne balaban sargı

 

Share: