Otomotiv sektörü algı indiriminden memnun

Türkiye’nin yıllardır üstünde çalıştığı yerel motora evvel gaz verildi ve çalıştı. Denizli Sümer Mahallesi’nde Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Tesislerinin Açılışı ve Kullanılmamış Otobüslerin Hizmete Methal Töreni düzenlendi.

Törende konuşan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sembol, BMC’nin kendileri almadan 4 yıl büyüklüğünde evvel işletmecilerinin başka nedenlerden girdiği buhran zımnında dağıldığını belirterek, “Orayı aldık ve ayağa kaldırmaya soyunduk. Bu şeriklik bugün 70 im üretiyor ve ordunun göz bebeği mahsulat. ‘Kirpi’ bir acun markası haline geldi. Ordunun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Onun beraberinde 13 ülkeye bile dış satım yaptık. ‘Kirpi’nin birlikte aynı derinti kardeşi var, ‘Amazon’, ‘Vuran’, ‘Mecnunca’… 70 ürünümüz var. Bunlar defans sanayisi alanında yaptığımız işler.” dedi.

“Bir Tane ulus, tek alem, tek yurt, yegâne cesamet” gitmek olan “rabia” üzere apayrı bazı “rabia”ların henüz lazım olduğunu dile getiren Öncü, şunları tabir etti:

“Milli motosiklet, milli acul şimendifer, milli tank ve milli otomobil. Bunlar üstelik tamamlayıcı 4 rabiadır. İzin aldık, bunlarla uğraşıyoruz. Prototipini Otokar yapmıştı, ihaleye girdi 4 firma, dizi film üretim ihalesini yer makul kıymet, en erken ve bildirme dolgunca kalitede BMC üstlendi. Bugün ferda inşallah eli kulağında, üretime başlayacağız ‘Altay’ tankını ve dünyanın en ferah tankını yapacağız. Şimdiden üstelik filhakika eksantrik ülkelerden bile siparişler gelmeye başladı haddinden fazla şükür. Bunun yanı sıra acul şimendifer meselesi var. Dünyada ilhanlık düzlük değiştirecek, Asya Pasifik’e geçecek ve çağcıl İpek Yolu düz yazı olacak. Sadece ülkemizin önümüzdeki 5 yılda hızlı trene ve metroya yapacağı envestisman, 30 bilyon avro civarında. Demin biz bunları acenteliğe devam ederek niçin yabancılara kaptıralım. Projelendirdik, iddialıyız, yüzde 100 evcil Türk lokomotifini, çabuk tren lokomotifini tığ yapacağız, BMC yapacak.”

Tankın, uçağın, geminin domestik üretimle müstakil olabilmesi amacıyla motorunun bile yüzdelik 100 yerli olması gerektiğine meni fail Simge, “Onu Savunma Sanayii Başkanlığı münakasa etti geçen sene. O ihaleye 4-5 firma girdi. Onlar ortada genişlik bol teklifi tığ verdik ve ihaleyi kazandık. Motoru yapacağız. Size beşaret. Yüzde 100’ü Türk mühendislerinin eseri olan 600 beygirlik motoru, güzeşte kamer Teknik Üniversitesinin heyetinin uğrunda denedik ve çalıştı. Yani Fatih’in ‘Şahi’ topları büyüklüğünde kebir bu. Yüzdelik 100’ü yerel Türk motorunun prototipini başardık. İnşallah Savunma Sanayii Başkanlığının bize verdiği süreden dahi 2 sene önce tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Milli otomobille ait çalışmada bile düz aldıklarını hatırlatan Bayrak, “Almanya’birlikte dünyanın yer iri kamyon fuarında 40’a mümasil ülkeden bayilik teklifi geldi bize, bire bir kısmı dahi Avrupa ülkesi ama ekserisi Afrika, Latin Amerika, Asya ülkeleriydi ve çok dikkat ettim ABD’den sıkıntısı olup Tayyip Erdoğan’ı muhip hep ülkelerden bayilik teklifi geldi. Tayyip Erdoğan ismi bile pazarda önümüzü açıyor. Hayatın gerçeği bu. Çünkü Türklerin sonuç 300 yılda ürettiği en balaban ayraç Recep Tayyip Erdoğan.” diye niteleyerek konuştu.

Denizli Valisi Hasan Karahan bile Denizli’nin Avrupa ve Türkiye’üstelik sunu yaşanılabilir kentlerden biri olduğunu belirtti.

Şişman şehirlerde genişlik kebir sorunun muvasala olduğunu vurgulayan Karahan, “Bunun birlikte çaresi şişko ulaşımdır. Denizli Büyükşehir Belediyesi bile bu konuda sunma adamakıllı çözümü buldu. Hem bu tesisle hem üstelik yeni hizmete alınan otobüslerle iri tıpkısı hamle yaptı.” ifadelerini kullandı.

SELIM Tümen Kadro Başkanvekili ve Denizli Mebus Cahit Özkan ise Türkiye’nin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde mukavim haddinden fazla yenilikle karşılaştığını belirterek, “Adeta dünyanın ışıltılı ayrımsız yıldızı haline geldi. İşte Türkiye hakeza kalkınır, büyürken Denizlimiz bile baştan sona bu gelişmeden kalkınmadan, refahtan payını aldı, almaya da bitmeme ediyor.” şeklinde konuştu.

Bugün vakit kaybetmeden belediye otobüslerinin hizmete açılış töreninde olmadıklarının altını çizen Özkan, şunları söyledi:

“Bugün Cumhurbaşkanımız sayesinde hamdolsun bu format aksine çevrildi. Zaman teknoloji üreten, destanlar yazan, hizmetlerle milletinin geleceğini vazıh hayallerini hayata nâkil bir liderimiz var. Hemen liderlikle olmuyor, o liderin daim yanı sıra sav ve kez arkadaşları var sapasağlam duran. Siyasette milletvekillerimiz, bakanlarımız var. Belediyecilikte başkanlarımız var. Ticarette sanayide yatırımcılarımız var, meslek odalarımız var, vatandaşlarımız var, görevinin başında etkin kamu personelimiz, işinde aşında esnafımız, sanayicimiz, çiftçimiz, köylümüz var.”

“TRAFİK SIKIŞIKLIĞINI HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN ÖLÇÜDE GİDERDİK”

Denizli Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan dahi Denizli’nin madun yapısıyla, ense yapısıyla, yeşil alanlarıyla, toplumsal alanlarıyla, değme yönüyle yaşıt bir kent olduğunu belirterek, “Son üç yılda bütçemizin yüzde 70’e yakınını ulaşıma aktardık. Büyükşehir olarak bir nice köprülü dudak yaparak ulaşımın akışını hızlandırdık, o sıkışıklığı haddinden fazla şişman ölçüde giderdik.” dedi.

Gidiş Geliş sorununun yeryüzü önemli hal yollarından birinin şişman taşıma olduğunu anlatım fail Osman Zolan, “Bugüne kadar 150 otobüsümüzle hizmet verdik. Bugün aha o 80 aracımız burada. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi domestik ve milli olma noktasında tercihimizi bu şekilde yaptık.” ifadesini kullandı.

SELIM Öğür Denizli milletvekilleri Atmaca Ruh ve Nilgün Ök ile BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk’ün birlikte katıldığı törende, Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Tesisleri ile muvasala filosuna katılan 80 kullanılmamış otobüs, kesilen kurdele ile hizmete girdi.

Ethem Öncü, Zolan’a otobüs maketi ile açacak teslimi yaptı, protokol üyeleri, tesisleri inceledi ve benzeri süre otobüsle gezi yaptı.

Share: