Otomobil stokçularına alın bakir hamle!

Otomotiv sektöründe meydana mevrut gayrisıhhi kıymet oluşumları ile ilgilendiren harekete geçildi. Bayilerdeki araçları toplayarak inhisar oluşturdukları ve şalter fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 çirkin hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Operasyonun 50 ilde gerçekleştirildiği rapor edildi.

Açacak fiyatları ile ait yıpranmamış ayrımsız hamle atıldı. Karabük merkezli 50 ilde başlayan operasyonlarda bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve dil fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 aynasız karşı kontrol kararı verildi.

BAKANLIK UKUBET VERMİŞTİ

Ticaret Bakanlığı, Nahak Kıymet Kıymetlendirme Kurulu’nca İzmir’da bire bir Otomotiv bayiine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza peş sınırı olan 545 bin 550 teklik idari para cezası verildiğini duyurmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denilmişti;

“Tecim Bakanlığınca, tam sektörlerde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını durdurmak üzere zorunlu olan mal ve hizmetlerde yapılan haksız kıymet artışları ile tüketicilerin mallara ulaşmasının engellenmesine amil olan stokçuluk faaliyetlerine müteveccih suiistimaller yakından izleme edilmektedir. Arz istek dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kaideli azade piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tamlık imkanlar seferber edilmektedir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DE UYARMIŞTI

Reisicumhur Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde istifçilik yapanlara sunu ağır sıklet cezaların verileceğini söyleyerek “Otomotivde de stokçuluk yapıyorlar. Bunun bedelini ciddi ödeyecekler. Vatandaşımıza, hele hele gıdada bu nev zulmü yapanlara biz ‘Buyur için gine devam vücut’ diyemeyiz” uyarısında bulunmuştu.

Reisicumhur Erdoğan yaptığı açıklamada “Benim bildirme çok huzursuz olduğum konu istifçilik. Istifçilik biliyorsunuz, Din İşleri Başkanımın birlikte bunu konuşmak bana düşmez ama bizim dinimizde dahi haramdır. Böyle bir şeye gidemezsiniz. Ancak görüyoruz kim istifçilik yapanlar var. Her alanda. Bakın akıbet zamanlarda otomotiv sektöründe da stokçuluk var. Birçok tutkun otoparklara başarısız otomobiller depolamak yoluyla onun birlikte stokçuluğunu yapıyorlar” demişti.

STOKÇULARA UKUBET ARTIRIMI TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU

YANLIŞSIZ Öğür milletvekillerinin imzasıyla verilen teklife göre, 6585 sınırlanmış Müteferrik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu’nda Istifçilik yapanlara muteber para cezalarının ‘50 bin TL’den 500 bin TL’ye büyüklüğünde’ çıkabileceğini öngören aranjman, ‘100 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar’ adına değiştirilecek.

49 YILA UZATILACAK

Teklifte düz düzlük benzeri gayrı düzenlemeye göre Denizcilik İşletmeleri ve Demiryolları’na ilgilendiren limanlarda 30-39 yıl beyninde olan ittifak süreleri 49 yıla kadar uzatılabilecek. Bunun üzere yasal aranjman çıktıktan bilahare 4 kamer içinde başvuruda bulunulması gerekecek. Hakeza tıpkısı durumda katma inikat düzenlenecek. Antant bedelleri ise, valüasyon raporlarıyla belirlenen rakamlarla oluşturulacak. Valüasyon beğenmek amacıyla birlikte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı genişlik birkaç iki kuruluşu müşavir kendisine görevlendirecek.

Dünyanın bildirme iri araba üreticisi Toyota’dan gözde değişmeyen!

 

Stokçuluğa alın aranjman Meclis’te

 

Otomotivde Türkiye’nin üretimi azaldı

 

Share: