Online alışverişin yüzdelik 63’ü yorumlara dair

Rakiplik Kurulunun, e-pazaryeri platformlarına ilişik yürüttüğü kesim incelemesi kapsamında hazırlanan “e-Pazaryeri Platformları Departman İncelemesi Sonuncu Raporu” tamamlanırken, bu ifade kapsamında internetten aksata özne tüketicilere müteveccih da anket gerçekleştirildi. Anket kapsamında 1860 tüketiciye ulaşıldı.

söz konusu anketten yapılan derlemeye bakarak, tüketicilerin fiziki mağazalar hesabına devir içi kanalları yeğleme etmesinin temelindeki arz majör güdeleme yüzdelik 60,7 ile “akıllıca eşit” oldu. Bunu, yüzde 50,4 ile “devir tasarrufu”, yüzde 45,6 ile “im çeşitliliği” izledi.

Tüketicilere devir içi ahzüita yapmalarını caydıran sebepler sorulduğunda ise katılımcıların yüzdelik 26,8’i ürünü deneyerek/görerek/dokunarak ahiz isteğini, yüzdelik 22,7’si reddetme güçlüğünü, yüzde 20,3’ü kişisel verileri paylaşma konusunda mahsus endişeyi, yüzde 20,2’si ise satıcılara güvenmeme ve kazık endişesini rapor etti.

İnternet alışverişlerinde e-pazaryerleri öne daha çok

Ürünü satın alma aşamasında ne platformun tercih edildiği birlikte sorulurken, tüketicilerin yüzdelik 76,6’sı “e-pazaryerleri”, yüzdelik 14,6’sı “işaret/firma genel ağ sitesi”, yüzdelik 8,8’i ise “sosyal iletişim araçları” yanıtını verdi.

Buna göre, genel ağ alışverişlerinde e-pazaryerleri öne çıkarken, e-pazaryeri platformlarının markanın genel ağ sitesine göre yeğleme edilme nedenlerinin başında yüzdelik 54,6 ile “akla yatkın fiyat” geldi. Bu nedeni yüzdelik 44,5 ile “im çeşitliliği”, yüzdelik 38,5 ile “emeksiz kargo”, yüzdelik 36,6 ile “veriş yerinin güvenilirliği ve bilinirliği” gerekçeleri izlem etti. Ayrıca ankete katılanların yüzdelik 31,6’sı bile tüketici yorumlarının çokluğu nedeniyle bu platformları yeğleme ettiğini belirtti.

Im yorumları yer koskocaman etkenler arasında

Ahzüita öncesinde yayın yorumlarını “gelişigüzel ant” ve “çoğu devir” okuyanların hep oranı yüzdelik 70,5 kabil az çok faziletkâr tıpkısı düzeyde oldu. Tüketicilerin yalnızca yüzde 2,4’ü ise ahzüita öncesinde e-pazaryerindeki yorumları okumadığını bildirdi.

Tüketicilerin yüzdelik 53,3’ü çoğu devir, yüzde 18’i bile her ahit yorumlarını okudukları e-pazaryerinden kitap aldıklarını aktardı.

Ankette, ürüne ilişkin yorumların tüketicilerin ahzüita kararını etkileme derecesi üstelik soruldu. Katılımcıların yüzde 46,2’si “çok etkiler”, yüzde 17,4’ü ise “etkiler” yanıtını verdi. Tüketicilerin yüzdelik 9’u ise yorumların aksata kararını etkilemeyeceğini anlatım etti.

Tüketicilerin yüzdelik 62,4’ü birlikte eser ve satıcı için on paralık değerlendirme bulunmamasının aksata kararını çokça etkileyeceğine bel etti.

İlk sayfadaki ürünler alınıyor

Ürünle ilgilendiren yapılan sorgulama neticesinde, kontrol sonuçlarında kaçıncı sayfaya kadar bakıldığı de araştırıldı. Tüketicilerin yüzde 28,4’ü takkadak önceki ve ikinci sayfaya büyüklüğünde baktığını aktardı.

Ankette, tüketicilerin işaret sorgulaması yaparken yer çok kullandıkları sıralama kriterleri da soruldu. Buna bakarak, tüketicilerin yüzde 39,6’sı “yer bağan kıymet”, yüzde 19,9’u “bildirme haddinden fazla satılan/estetik” kriterine göre tanzim yaptıklarını belirtirken, yüzde 16,9’u pazaryeri aracılığıyla önerilen sıralamayı kullandığını belirtti. Tüketicilerin yüzdelik 15,2’si ise “sunma faziletkâr” değer kriterine göre kontrol yaptığını bildirdi.

Pazaryeri vasıtasıyla geçmiş gösterilen satıcı, tüketicilerin yüzde 33,3’ü eliyle her ahit veya sıklıkla tercih edilirken, yüzdelik 43,6’sı eliyle bazen yeğleme ediliyor.

Mütemmim anketi bulgularına bakarak, bugüne kadar yapılan pazaryeri alışverişlerinde sorunla karşılaştıklarını dile getiren tüketicilerin yüzde 14,5’i ürünün geç ulaştığını, yüzdelik 12’si ise ürünün hasarlı doğrulama edildiğini belirtti.

Açar alım satımında ‘online’ dönemi!

 

İnternete ati zam 2 ay ertelendi

 

Dezenformasyon yasası geliyor

 

Share: