Omikron varyantı görülenlerin üçte ikisi daha evvel kovid geçiren kişiler

Ülke çapında pandeminin başlangıcından bu yana planlı React adlı tıpkı çalışmanın sonuçları, Kovid’e esasen yakalanma olasılığı daha faziletkâr zahirî grupları ortaya koyuyor.

Bugüne kadar 2 milyondan fazla kişinin katıldığı React’ın 17’inci fazı 2022’nin evvel iki haftasını kapsıyor. Bu sürede say kapsamında 100 bin kişiye PCR testi yapıldı.Bu kişilerin yaklaşık 4 bininin tesleri artı daha çok. Bu, pandemi başladığından beri tanıdık yer faziletli orandı.

Kovid vakalarının ne varyanttan kaynaklandığı taharri edildiğinde neredeyse tamamının Omikron olduğu görüldü.

Bu gönüllülerin üçte ikisi (Yüzde 65) elan önce Kovid geçirdiğini söyledi. Bu kişiler beyninde keyif çalışanları, çocuklu haneler yahut tıpkı evde cıvıl cıvıl çokça sayıda fert var.

Ancak bazı durumlarda PCR testlerinin çarkıt virüs izlerini yakalaması dahi mümkün. Bu nedenle birçok kişinin baştan Kovid’e yakalandığını stabil yerine terennüm etmek elan tür değil.
Diğer tahminler, seçkin 10 Omikron vakasından birini baştan Kovid’e yakalana kişilerin oluşturduğunu söylüyor.

Şu anda, hükümet eliyle açıklanan günlük Kovid hadise sayıları, test için gönüllü olan kişilerin sayısını yansıtıyor ancak İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Bir Krallık’ta hastalığın baştan bulaştığı kişileri karışma etmiyor.

‘Hastaneye yatışlar artabilir’

React bulguları antrparantez, koronavirüs enfeksiyonlarının akıbet zamanlarda yavaşladığını ancak hele füru ve zihayat gençler beyninde yüksek kaldığını gösteriyor.

Imperial College London’dan React Izlence Direktörü Prof. Dr. Paul Elliott, “Okuların açılmasından sonraları daha fazla bire bir araya geldikleri amacıyla çocuklar ortada aceleten artan benzeri genellik var. Meyan ayına kıyasla 65 gözyaşı üstü buğulu insanlarda da hastalığın yaygınlığı arttı. Bu dahi hastaneye yatışların artmasına illet olabilir” dedi ve ekledi:

“Bu nedenle durumu yakından izlemeye devam etmemiz dirimsel önem taşıyor.”

 İki doz aşı, Omikron’a alın çokça birkaç siper sağlıyor
Testi fazlalık sâdır gönüllülerden kaçının aşılarının tam kendisine yapıldığı daha galiba değil.
Fakat iki doz aşı, Omikron’a alın çokça bir iki esirgeme sağlıyor.
İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı CEO’su Dr. Jenny Harries, aşıların eksiksiz enfeksiyonları önlemese üstelik, hayatları korumada çokça muhteşem benzeri görkem oynadıklarını söyledi.
Dr. Jenny Harries, “Kendinizi yavaş hastalıklardan ve Omikron’a sadık hastaneye yatıştan korumanın sunma iyi yolu aşı almak. Elan aşılama idmansız herkesi olanaklı olan arz gelişmemiş sürede kül dozlarını olmaya çağırıyorum. Aşılamanın etkisi, ağır hastalıkları önlemede ve hastaneye yatışlarda görülüyor” dedi.
Harries, “Vakaların düşüş eğiliminin bitmeme etmesi ve insanları koruduğumuzdan güvenmek amacıyla, alelhusus hareketli ve havalandırmanın yurt olduğu alanlarda halk sağlığı tavsiyelerine uymamız bibi kebir. Arkadaşlarınızı ve ailenizi görüşme ediyorsanız, hariç çıkmadan ilk bir imtihan yaptığınızdan emin olun” diye konuştu.

Belçika’de vakaların yüzdelik 94,5’i Omikron

 

Share: