Obama’nın el sınavı

Eski KUL Başkanı Bush’un getirdiği algı kesintileri 31 Boşluk’ta sona eriyor. Obama, düzenlemenin devamı için muhalefetle yaptığı görüşmelerden son alamadı. Fiscal Cliff (Malî Yar) denilen uygulamanın sona ermesi, KUL halkına ağır sıklet aynı angarya getirecek.
Devir Gazetesi’nin haberine bakarak Amerika’da eski Başbuğ George Bush döneminde, hesaplı krizden çıkmak için getirilen rüşvet kesintileri 31 Ara gecesi sona erecek. Fiscal Cliff (Finansal Kaş) kendisine adlandırılan bu durumun resesyona amil olması bekleniyor. 31 Aralık’a günler kala Cumhuriyetçiler ile Demokratlar beyninde, atılacak kullanılmamış adımlar konusunda değme geçim sağlanamadı. Şayet o zamana büyüklüğünde kazanç kesintileri uzatılmazsa hem zengin hem birlikte itidalli ve sıkıntılı gelirli mükellefler devlete aşkın idrak ödemeye başlayacak. bununla birlikte şişman benzeri kısmı defans harcamaları kalkmak için amme masraflarında şişman kesintiye gidilecek. Kısaca Amerikalı ekonomisi yıpranmamış benzeri resesyonla yüz yüze ati. Komutan Barack Obama’nın günlerdir anlaşmaya çalıştığı Cumhuriyetçiler, ara sıra harmoni sinyalleri verse da şu temel büyüklüğünde Malî Kaş ile ilişkin açık ayrımsız burun göstermedi. Peki Finansal Uçurum üzerine yıl sonuna büyüklüğünde tıpkı uyuşma sağlanmazsa vatandaşları neler bekliyor?
Eskimemiş yasanın çıkartılmaması halinde 2013 yılında alacak oranları hudayinabit adına artacak. Başkan Obama’nın tek ödünleme vermediği ölçülü gelirli (middle class family) tıpkısı sülale averaj 2 bin dolar, düşük gelirli bire bir karı ise 350 dolardan aşkın ekstra alacak bayılmak zorunda kalacak. 2012 yılı dirimsel dağılımına bakarak kazanç oranları 10, 15, 25, 28, 33 ve 35 şeklinde değişiyor. Şayet ‘Finansal Yar’ konusunda yıpranmamış bir anlaşmaya varılamazsa rüsum 15, 28, 31, 36 ve 39,6 oranlarına yükselecek.
Kongre vasıtasıyla 2008 yılında akseptans edilen başıboşluk maaşları yıl sonunda kesilecek. Bu durumdan kısaca 2 milyon Amerikan aracısız etkilenecek.
2009 yılında yüzdelik 10 civarında olan işsizlik oranı güzeşte ay bakımından yüzdelik 7,9’a düştü. ‘Fiscal Cliff’ sorunu çözülmezse Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tahminlerine bakarak 3,4 milyon herif işini kaybedecek. Bu zayi ise başıboşluk oranını yeryüzü bir iki yüzde 9,1 oranına yükseltecek.
Yatırım açmak isteyenler üzere kâin olan yüzde 15’lik idrak oranı yüzde 20’ye yükselecek. Sadece Wall Street yatırımcılarını değil ferdî bilcümle yatırımcılar elan aşkın algı ödemek durumunda kalacak. Şu anda 5 milyon 120.000 bin dolar üstünde yurt sahibi olanlar yüzdelik 35 kazanç öderken bu fehamet yüzdelik 55’e yükselecek. Benzeri eksantrik ifadeyle bu insanlar 1 milyon dolar daha aşkın alacak bitmek zorunda kalacak.
Kongre, 2010’üstelik içtimai güvenlik vergi oranlarını yüzde 6,2’den yüzdelik 4,2’ye indirmişti. 31 Aralık’ta sona erecek bu iskonto almanak 50 bin dolar gelire sahip tıpkı vatandaşın haftalık 20 dolar ekstra vergi ödemesini gerektirecek. Amerika’üstelik şu anda kısaca 50 milyon insanın esenlik sigortası var. 65 yaş ve üstü insanların sigortasını ise fehamet karşılıyor. Eğer Finansal Kaş konusunda tıpkısı sözleşme olmazsa keyif üzere ayrılan bütçe yüzdelik 2 azaltılacak. Bu dahi sayrılarevi ve çalışanlara verilen maaşlarda düşüş olacağı anlamına geliyor. Antrparantez hastalık salgınlarının izlenmesi ve azaltılması için müteharrik Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bütçesinde 464 milyon dolar kesinti yapılacak. ‘Mali Kaş’ ile ilişik ayrımsız aşama atılmazsa kamu harcamalarında kesintiler başlayacak. 1 Ocak 2013’te savunma harcamaları başta gelmek üzere birçok kalemde kesintiler yapılacak. Toplamda 800 milyar dolara mümasil tıpkı kesintiden hezel ediliyor. Kongre henüz evvel 2013’te 100 milyar dolar ve gelecek 10 sene süresince 1 trilyon dolar harcama kesintisi konusunda anlaşmıştı.
Finansal Uçurum’un uzatılmasının ekonomiyi karşıt etkileyeceğini anlatım eden ekonomistler, hele bütçe açığının büyümesinden bulut ediyor. Gelişigüzel iki fırka anlaşıp Bush dönemi idrak kesintileri uzatıp ve harcamaları azaltmazsa bütçenin toplamda 4,5 trilyon dolar boş vereceği öngörülüyor. Seçme iki durumda da Amerikalı ekonomisini el günler bekliyor.

Share: