O teleskoptan yeni sezme: Gezegende su tayin etti

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan evrenin yıpranmamış görüntüleri cümle dünyayı hayran bırakırken James Webb’in keşifleri dahi devam ediyor. Akıbet olarak Erendiz ve uydularını dahi görüntülemeyi başaran rasıt bu öğün de aynı aut gezegende akarsu tayin etti.

söz konusu dış gezegen, teleskobun önce odaklandığı ilkokul hedeften biri olan WASP-96 B. James Webb, Karina Bulutsusu’nu ve ayrıksı hedefleri fotoğrafladığı yerde, WASP-96 B’yi de çözümleme etti. Ve vukuf insanları bu aut gezegende su keşfettiler.

NASA, dış gezegenin atmosferine derinlemesine dalmak üzere kızılötesine mail bire bir görüntüleyici kullandı. Bunu beğenmek amacıyla bilim insanları, felek süresince hareket ederken gezegenin atmosferinden filtrelenen talih ışığını, filtrelenmemiş yıldız ışığıyla karşılaştırdı.

NASA, oluşturduğu grafikte sergilenen 141 bilgi noktasının rastgele birinin gezegen vasıtasıyla bloke edilen belirli bir dalga uzunluğu miktarını gösterdiğini söylüyor. Bu verilere göre NASA, aut gezegen karşı henüz aşkın bilgelik edinebilir.

Elan önceki da Hubble, 2013 yılında bire bir dış gezegende akarsu tespit etmişti. Bu keşifle gelişigüzel Webb’mağara dahi suyu kemiksiz bire bir şekilde tespit edebildiği görülüyor. Webb’mağara bir aut gezegende su tayin etmesiyle, yaşamı destekleyen benzeri dış seyyare bulma şansı de daha faziletli.

Asuman cismi Jamess Webb feza teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev müşahit

 

Share: