Nissan 450 bin aracını izansız çağırıyor

Türkiye Cumhuriyet Suret Bankası’nın (TCMB) orak ayı, ilkgüz ve ilk teşrin aylarındaki Para Politikası Yerleşmiş (PPK) toplantısında sırasıyla 425, 325 ve 250 temel puan başlamak için yapılan hep 1.000 puanlık politika faizi indirimi, güven repo oranlarına dahi yansıdı.

AA muhabirinin Merkez Bankası verilerinden derlediği bilgiye göre, taşıt güven nema oranları, ilk yarının böylece mahiye averaj yüzde 2,5 civarında bulunuyordu. Yılın ikinci yarısında ekonomi yönetiminin aldığı tedarik ve kararların etkileri hissedilmeye başlandı. Enflasyonun yegâne haneye inmesi, mevki risk priminin düşmesi, TL varlıklara ilginin artması ve Forma Bankası’nın sert Faiz indirimleri vasıta itimat faizlerinde birlikte süfli yönlü hareketin başlamasını sağladı.

Pusat kredi faizleri, ağustosta aylık yüzdelik 2’nin altına gerilerken, 3 kamu bankasının (Kültür Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) hazırladığı “Otomotivde Yerli Üretime Hususi Kayıt Kredisi Kampanyası” ve sonrasında özel bankaların bile buna bindi vermesiyle vasıta güven faizlerindeki düşüş hızlandı.

Bu yılın ilkgüz ayında yüzde 1,50 sınırına büyüklüğünde gerileyen vasıta emniyet nema oranları, ekimde yüzdelik 1,30 seviyelerine indi. Kayıt kredi faizlerindeki düşüş bitmeme ederek kasım kocaoğlan başında yüzde 1,27 ile tahminî 2 yılın yeryüzü düşük seviyesini gördü.

Öte yandan, Tarım Katılma, Para Katılım ve EmlakBank dahi hazırladıkları özel pusat finansman paketleri ile müşterilere 60 ay mehil ve 500 bin liraya varan tutarlarda mahiye yüzde 0,49-0,69 nazaran finansman sağlayacak.

Pazarın 400 binin üstüne çıkacağı beklentisi 

Verilere bakarak, Türkiye otomobil ve hafif ticari şalter pazarı, güzeşte yıl 620 bin 937 adetle aynı önceki yıla bakarak anif daralmıştı. Anahtar itimat faiz oranlarındaki düşüş ve şirketlerin bankalarla yaptığı kampanyalarla yılın ikinci yarısından itibaren satışlarda artış görüldü.

Makine ve belli belirsiz ticari miftah pazarı, eylülde sabık yılın bire bir ayına bakarak yüzde 82,4 büyüyerek 41 bin 992 adetlik satma rakamına ulaştı. Sabık kamer de çoğalma devam etti. Ekimde makine ve belli belirsiz ticari dil satışı, sabık yılın ayrımsız ayına nazaran yüzdelik 127,5 artarak 49 bin 75 nüsha oldu. Böylelikle yılın 10 ayında otomobil ve belli belirsiz ticari çevirgeç satışı, 330 bin 384’e yükseldi.

Kısım temsilcileri, son teşrin ve mabeyin aylarında hem faiz oranlarındaki düşüşün sürmesi hem dahi şirketlerin sene sonu kampanyaları ile bütün pazarın 400 binin üstüne çıkabileceği tahmininde bulunuyor. 

Share: