New York borsası yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 150 puanın üstünde değer kazandı ve yüzdelik 0,47 artarak 32.548,68 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,57 artışla 4.114,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 kazançla 12.430,65 puana daha çok.

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti dolayısıyla KÖLE ve Çin ortada kalan tansiyonun etkisiyle güzeşte haset düşüşle tümleç endeksler, zaman açılışta toparlanma gösterdi.

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kongre heyetinin Çin’in tehditlerine karşın geçmiş Tayvan’a yaptığı müzakere, ABD-Çin ilişkilerinde gerilime, piyasalarda ise riziko iştahının azalmasına neden olmuştu.

Duraklık endişeleri ve jeopolitik risk algısının arttığı bire bir ortamda, ESIR Dalan Bankası (Fed) yetkililerinin “delice” tondaki sözle yönlendirmeleri üstelik piyasalardaki aksi seyirde hareketli olmuştu.

Fed yetkililerinden zaman da kullanılmamış açıklamalar gelmeye devam ederken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önden yüklemeli ürem artırma stratejisini desteklediğini aktardı. Bullard, getiri oranının sene sonuna kadar yüzde 3,75-4 aralığına yükselmesinden yana olduğunu kaydetti. MEMLUK ekonomisinin resesyonda olmadığını belirten Bullard, hisse senedi gücü piyasasının ateş parçası olduğunu söyledi.

Analistler, ABD ve Çin arasında küsurat çökme ait marifet akışının birlikte şirketlerin devam eden dengelem sezonu ile hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin piyasaların odağında olduğunu belirtti.

Avrupa borsaları elinin körü seyirle açıldı

 

New York borsası haset negatif kapattı

 

Share: