Müteharrik kadınlar tasarrufa çıktı yatkın

ING Bank Genel Müdürü Kaynak Abay, Türk halkının tasarruf konusundaki farkındalığını çoğaltmak adına 2012’da olduğu kabilinden 2013’te de tasarruf konusunun bütün bankaların gündeminde olacağını söyledi.
ING Bank, 2011 yılı teşrinievvel ayında hayata geçirdiği ”Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın benzeri yıllık veri analizini tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nin nezdinde IPSOS KMG’nin 26 ilde seçkin kamer tesadüfi adına seçilen 800 gönül ile gerçekleştirdiği çalışma çerçevesinde, Teşrinievvel 2011 – Eylül 2012 beyninde toplamda 9 bin 600 güç ile görüşüldü.
ING Bank vasıtasıyla hazırlanan Türkiye’nin Artırım Eğilimleri Araştırması’nın bire bir almanak marifet analizine göre, etkin kadınlar erkeklerden henüz aşkın tasarruf etme eğiliminde. Kadınlar çalışmadıkları durumda ise suret çok değişik, erkeklerden daha az artırım yapıyorlar. ING Bank’ın araştırması, kadınların işgücüne katılımının ferdî tasarrufları artırarak Türkiye ekonomisine, henüz evvel haddinden fazla aşkın değinilmeyen tıpkısı katkısının elan olacağı gerçeğini gözler önüne serdi.
ING Bank Genel Müdürü Bulak Abay, araştırma sonuçlarının açıklandığı matbuat toplantısında, ING Bank kendisine, Türkiye’nin reis artırım bankası olma hedefinde olduklarını ve bu paralelde yurt içi tasarrufların artırılması üstüne, gerek marifet açığının kapatılması gerekse nişane çeşitliliğinin artırılmasına müteveccih çalışmalara ehemmiyet verdiklerini belirterek, tıpkı yıllık bilgelik analizinin Türkiye’nin tasarruf açığının kapatılmasına ilişkin bireye dayalı koskocaman ipuçları verdiğini söyledi.
Seçkin çeyrek sonunda analizlerin www.tasarrufegilimleri.com adresli web sitesi ve ifade kitapçığı vasıtasıyla ilişkin çevrelerle paylaştıklarını belirten Abay, kamu kuruluşları ve akademik çevrelerin verileri inceleyip, analizleri çeşitlendirmesi ile elde edilecek serencam ve etkinin henüz çok olacağının altını çizdi.
Abay, aynı yıllık verilerin kendilerine kentsel nüfusta bireysel artırım sahipliği oranının Türkiye’de yüzdelik 11,5 düzeyinde seyrettiğini gösterdiğini belirterek, ülke olarak bağan artırım oranını artırmak ve sürdürülebilir iktisadi tahaccüm amacıyla rastgele kesimin üzerine sakıt görevi yapması gerektiğini vurguladı.
Eşey, gözyaşı, öğrenim durumu, medeni çözme kabilinden değişkenlerin, bireyin artırım sahibi olma olasılığına etkisini incelediklerini anlatan Abay, genel namına kadınların tasarruf sahibi olma olasılığının erkeklerden düşük olmasına karşın, etkin kadının artırım sahibi olma olasılığının erkeklerin önüne geçtiğini belirtti.
Abay, şunları ifade etti:
”Genel olarak baktığımızda, dünya üstünde kadınların işgücüne katılımı erkeklerden henüz bağan amma Türkiye’bile bu hele haddinden fazla daha çıplak. Acun Bankası verilerine bakarak 2010 itibariyle dünyada işgücüne katılımda kadınların oranının erkeklerin yüzdelik 69’u düzeyinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’birlikte bu şevket yüzde 39.
Bir Nice ülkede olduğu kabil, ülkemizde dahi kadının girişimciliğe, işgücüne daha aşkın katılması tıpkı politika yerine gelişmeye başladı. Kadınların çalışma hayatına girerek ekonomide ilişik derece ahali gücünü artırmaları bizim bile yer iri temennilerimizden. Türkiye Artırım Eğilimi Araştırması’nın bire bir yıllık sonuçlarına bakarak çalışan kadınların, gelişim hayatlarında hemen yarattıkları ekleme değerle kapalı kalmayarak, ülkemizdeki ferdî tasarrufların artmasında de eke ayrımsız rol oynadıklarını söyleyebiliriz. ING Bank adına avrat ve işgücü ilişkisinde tığ neredeyiz diyerek sorarsanız, çalışanlarımızın yüzde 55’i kadınlardan oluşuyor.”
-”Gençlerin ahenkli tasarruf eğilimi rüya verici”-
Tasarruf ika olasılığının sunma yüksek olduğu yaş grubunun 18-24 yaş arası zihayat koca olduğunun altını çizen Abay, gençlerde artırım ika olasılığının yüksekliği kadar, uyumlu tasarruf eğilimine sahip olmalarının dahi araştırı sonucunda ortaya sâdır dikkati çekici ve geleceğe dair düş donör aynı bambaşka nokta olduğunu söyledi.
Abay, konuşmasına şöyle devam etti:
”Türkiye’nin ileriye yönelik haddinden fazla kesif dile getirilen avantajının rölatif genç ve büyüyen nüfusu olduğunu düşünecek olursak tasarrufların artırılması açısından bu bulgunun bile imge donör olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda 18-24 yaşında olanlar 2001 krizi sonrası ekonomideki denge sürecinde yetişkinliğe güzeşte nedeniyle yüksek para şişkinliği algısı olmayan aynı ekip. Gençlerde gelişmemiş vadeli amaçlar için (hususi bire bir masraf, borçsuz günlük harcamaları gelecek vb.) tasarruf eğilimi elan boş olsa dahi erken yaşta tasarrufa bakışın bu büyüklüğünde hayat dolu çıkması iri tıpkı avantaj adına görülebilir. Eksiksiz bunlara katma adına artırım ika olasılığında eğitim değişkeninde da, beklentiler ile koşut ayrımsız ilişki gözlemliyoruz. Tasarrufum var diyenlerin oranı yetişek düzeyi ile birlikte çıplak kendisine artıyor.”
Araştırmanın aynı almanak verisi sonucunda, bireylerin tasarrufu olmama nedenleri ortada, gelir yetersizliğinin civar plana çıktığına dikkati çekici Abay, tasarruf sahibi olma olasılığını yeryüzü olumlu etkileyen unsurların dirimsel, yetişek, icar yemek ve İstanbul’bile yaşamak olduğunu söyledi.
Abay, şunları kaydetti:
”Gelir düzeyinin tasarruf ika olasılığına etkisine baktığımızda eğilimin mutedil dirimlik düzeyinde yer faziletkâr olduğunu, ancak uçlarda, mahiye bin liralık altı yahut 5 bin lira üstü gelir sahipleri ortamında azaldığını gözlemliyoruz. Araştırmanın meni ettiği ılımlı gelir grubunun öneminin ING Bank olarak tığ birlikte etraflı zamandır farkındayız. 2011 yılının başında pazara sunduğumuz ING Turuncu Adisyon’ın sene sonu itibarıyla ulaştığı 600 bin müşterisinin ortalama bakiyesi kısaca 12 bin. Bu konkre nicelik üstelik araştırma verilerini tasdik ediyor. Başka yandan, yıl sonu itibariyle tınlamalı birikim özelliği dahi eklediğimiz ING Turuncu Adisyon ile bireylerin miktarı ne olursa olsun tasarrufu ünsiyet haline getirmelerini, Türkiye’birlikte tasarruf yapmayan kişinin kalmamasını hedefliyoruz.”
-”Tasarruf eğilimi bir tane başına faal çocuksuz yetişkinler ve 18-24 yaş arası gençlerde faziletkâr”-
Araştırmanın artırım amaçları açısından mum tuttuğu noktaları paylaşan ING Bank Başlangıç Ekonomisti Sengül Dağdeviren ise gücük vadeli amaçlar için tasarruf ika olasılığının kadınlarda, erkeklere bakarak elan bağan olduğunu ve yaşın artırım nedenleri üstünde hareketli olduğunu söyledi.
Türkiye’da karı sahibi olmanın tasarruf amacıyla muhteşem bire bir güdeleme olduğunu vurgulayan Dağdeviren, eğlenceli artırım eğiliminin biricik başına dinç çocuksuz yetişkinlerde ve 18-24 gözyaşı arası gençlerde faziletkâr olduğunu belirtti.
Dağdeviren, şunları kaydetti:
”Artırım sahipleri içinde tipik tıpkısı kişinin maaş gelirinin yaklaşık hangi kadarını artırım ettiğine bakıldığında, yetişek düzeyinin koskocaman bir fark yaratmadığı, artırım oranının yüzdelik 24 seviyesinde seyrettiği gözleniyor. Tasarruf miktarı/maaş sağlık oranında genişlik küşade fark sülale tipinde görülüyor. Bir Tane başına yaşayanların tasarruf oranı evli bireylere yahut ebeveynleri ile alay malay yaşayanlara bakarak daha düşük. Ilk Teşrin 2011-Ilkgüz 2012 beyninde bir yıllık dönemde bankada tasarrufu olanlar arasında, medyan (ortanca) vezneci mevduat hesabı toplamı 4 bin 855 teklik. Buna göre, vezneci mevduat hesabındaki tasarrufun maaş dirimlik eşdeğeri 3,7 ay.”
 

Share: