Musk’ın şirketi Tesla’ya rekor ceza!

Tesla’ya kesilen cezanın sebebi ise şirkette asansör operatörü olarak etkin aynı kişinin maruz kaldığı gelişim ortamı. Basına yansıyan bilgilere bakarak Owen Diaz adındaki eski müteharrik 2015 yılında şirkette işe başladı.

Hasmane aynı hareket içinde çalıştığını tamlayan Diaz, ırkçlığa maruz kaldığını öne sürdü. Kaliforniya’dahi tanıdık davada duruşma Diaz’ı sahih buldu. Jüri, elektrikli araba üreticisi Tesla’yı 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

NTV’deki habere göre; Tazminatın 130 milyon doları ceza namına 6.9 milyon doları ise Diaz’ın yaşadığı stres dolayısıyla verildi. Sadece kendisinin değil apayrı zenci çalışanların de ırkçılığa maruz kaldığını belirtez Diaz kendisine, “Afrika’ya git” denildiğini aktardı. Diaz dolabında rasist karalamalarla karşılaştığını belirtti.

ŞİRKETLE ANLAŞMADI

ABD’de siyahiler özellikle gelmek üzere azınlıklara rasizm yapıldığı haberlere yansıyan ayrımsız ebat. Büyük şirketler bu suçlamalar ortaya çıktığında mağdurla uyuşma için gidiyor. Tesla daha geçmiş Melvin Berry adındaki tıpkı çalışana yaşadıklarından âlem 1 milyon dolar ödemişti.

Owen Diaz ise şirketin önüne koyduğu zorunlu takviye metnine imza atmadı. Böylelikle Diaz’a mahkemeye gitme şansı doğdu. Anlaşmayla 1 milyon dolar takanak olan Diaz, mahkemeden 137 milyon dolar kazandı.

Tesla’nın bu kararı temyize götürüp götürmeyeceği bilinmiyor. Şirketin sözcüsü, “Halen kusursuz değiliz ama haddinden fazla kat katettik” dedi.

Apple ve Tesla üretime uzaklık verdi

 

Elon Musk’dan, Joe Biden’a eleştiri

 

Hollanda’üstelik rasizm davası: Budunsal köken çizi kontrollerinde kriter benzer

 

Share: