Müşareket avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

ABD Doğruluk Bakanlığı, şirketin sakat genel sekreteri ve şirketler hukuku müdürü Gene Levoff’un “5 yılı kapsayan bir kamuya açıklanmamış bilgiye dair ticaret düzenine katıldığını itiraf ettiğini” belirtiyor.
Levoff, Gücük Ay 2011 ile April 2016 beyninde Apple hisselerini alıp satmak için ortaklık için kamuya münhal sıfır bilgiler kullandı, Apple’ı ve hissedarlarını dolandırdı ve makul işlemlerde yaklaşık 227 bin dolar fayda ederken diğerlerinde yaklaşık 377 bin dolarlık zarardan kurtuldu.

Independent Türkçe’de meydan alan habere bakarak buna eklenmiş kendisine Levoff, Apple’ın kayırıcı başkanıyken şirketin taslak üç aylık ve almanak algı materyalleriyle Mürekkep Devletler Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarını inceleyip ele alan Kamuyu Işıklandırma Komitesi’nden vukuf alabiliyordu.

Türe Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Levoff, Apple’ın vergi açıklamalarından evvel ortaklık hisselerini mübayaa ve koca kararlarına yan verebilmek için Apple için içeriden edindiği bilgileri suiistimal etti. Apple mukannen benzeri mali çeyrek amacıyla aktif ciro ve açık kâr paylaştığında Levoff, büyük miktarlarda hareket satın alıyor ve etraf haberlere aksülamel gösterince kâr görmek için satıyordu.

Ciro ve kemiksiz yarar beklenenden bağan olduğundaysa Levoff iri miktarlarda Apple hissesi satarak okkalı zararlardan kurtuluyordu.

Levoff, “karartma dönemleri” ile ilişik kısıtlamaları (kamuya vazıh sıfır bilgilere eş kişilerin iş yapmasına ilişkin yasaklar) da göz ardı etti ve şirketin bitirme bilgisi olmadan tekraren muamelat yaptı.

Levoff, karartma süresi sona erene büyüklüğünde Apple hisseleri almalarının yahut satmalarının yasaklandığını kısıtlamaya tabi değişik kişilere bildirdikten bilahare birkaç kat karartma süresi içre iş yaptı.

Levoff’un bu yıl 10 Kasım’bile hükümranlık giysi. Dolandırıcılık suçları için maksimum ceza 20 yıl mapus ve 5 milyon dolar para cezası.

Apple, The Independent’ın yorum talebine daha karşılık vermedi.

ÇAKER’de Apple çalışanlarından evvel sendika üyeliği

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a dava açıldı

 

Apple çalgı aleti ve oyunları 8 milyar doların üzerinde sağlık getirecek

 

Share: