Milyarlarca insan ölümle kibir buruna

KUL’bile Princeton Üniversitesi aracılığıyla yapılan bakir aynı araştırmaya göre dünyanın tropik alanlarındanki yaşam koşulları yükselen alaz ve artan rutubet zımnında derece derece zorlaşıyor. Hükümetlerin limonluk gazı tart oranlarını Sanayi Devrimi öncesinin 1,5 aşama altında tutmasındaki akamet nedeniyle, ekvatorun çevresindeki ülkelerde kıpırdak milyarlarca herif ölümle büyüklenme buruna yaşıyor.

TERMOMETRE SICAKLIĞININ 35 DERECEYİ GEÇMESİ ÖLÜME ETKEN OLABİLİYOR

İnsanların eğin ısılarını aranjman yetenekleri, havanın sıcaklığına ve nemine mecbur namına değişiyor. Araştırmacılar, beden sıcaklığının 37 derecede oranla çakılı kaldığını, cilt sıcaklığının ise ısının iç vücuttan uzaklaşmasını temin etmek için elan bağan olduğunu açıkladı. Fakat, gözyaşı termometre sıcaklığı (akarsu ile ıslatılmış bezle ciltli tıpkı sıcaklıkölçer ile okunan ve üzerinden havanın geçirildiği yalım. Yüzdelik 100 bağıl nemde, gözyaşı derece sıcaklığı gelgel sıcaklığına denk; bağan nemde yaş derece sıcaklığı, buharlaşmalı soğutma zımnında arık derece sıcaklığından daha düşük), 35 dereceyi geçerse, oluşan yüksek cilt sıcaklığı, vücudun kendini soğutamayacağı ve ölümle sonuçlanabileceği anlamına geliyor.

Nature dergisinde yayınlanan yeni çalışmayı yönetmen Yi Zhang, “Eğer gelgel haddinden fazla nemliyse, âdem vücudu arak atarak serinleyemez. Erdemli sıcaklıklari kilolu ve öldürücüdür” ifadelerini kullandı.

Araştırma ekibi, seyyare ısınmaya bitmeme ettikçe gözyaşı derece alev aşırılıklarının pekâlâ değişeceğini belirlemek üzere mütenevvi tarihî verilere ve simülasyonlara inceledi. Ardından tropik bölgelerde yaş termometre sıcaklığının averaj global sıcaklıklarla ayrımsız oranda arttığını keşfetti.

YAŞ SICAKLIKÖLÇER SICAKLIĞININ 35 DERECEYİ AŞMASINI ALIKOYMAK İÇİN…

Bu uzanım ise tropik alanlarda, gözyaşı sıcaklıkölçer sıcaklığının 35 dereceyi aşmasını geciktirmek için dünyadaki yalaz artışının 1,5 paye ile sınırlandırılması gerektiği anlamına geliyor. bununla birlikte acun, koca faaliyetleriyle dolayısıyla sayı farkı kendisine 1,1 mertebe civarında ısındı ve hükümetler Paris İklim Anlaşması’nda küresel yalın artışını 1, 5 kademe ile sınırlama sözü vermelerine rağmen olgun adamları bu sınırın on sene içinde aşılacağı konusunda uyardı.

NÜFUSUN %40’I TEHLİKEDE

Bunun ise acun nüfusunun balaban ayrımsız kısmı için azgın sonuçlara illet olacağı rapor edildi. Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 40’ı şu anda tropikal ülkelerde yaşıyor ve bu şevket, bölgedeki gençlerin balaban oranına mecbur adına 2050 yılına büyüklüğünde toptan nüfusun yarısına ulaşacak.

Araştırmacılar, say kapsamında Meksika, Libya ve Hindistan’ın karışma olduğu 20 rütbe güney enlemi ile , Brezilya, Madagaskar ve Avustralya’nın kuzey bölgelerinden sabık 20 evre şimal enlemi arasındaki bölgelere odaklandı.

Bilim insanları, ötede hamam dalgalarının Ilımlı Doğu’nun kâh kısımlarını âdem dayanıklılığının ötesine itebileceğini ve yükselen sıcaklıkların Çin ve Hindistan’ın bazen bölgeleri için büyük riskler oluşturduğunu keşfetti. Araştırmalar, gizil kendisine ölümcül nem ve ısı olaylarının toptan adına 1979 ile 2017 arasında ikiye katlandığını açıkladı.

“HİÇBİR İNSAN 35 DERECENİN ÜZERİNDEKİ SICAKLIĞA GÖTÜRÜM EDEMEZ”

Boise Eyalet Üniversitesi’nde iklim riskleri konusunda eksper olan Mojtaba Sadegh, knuya ilişik yaptığı açıklamada, mütezayit sıcaklıkların “koca altyapı yatırımlarının yokluğunda tropik bölgelerin kâh kısımlarını kuşkusuz yaşanmaz hale getirebileceğini” çözümlemek amacıyla “komple tıpkısı gelişim” çıkardığını söyledi.

Araştırmada vadi almayan Sadegh, “Bu eksen aşılırsa, sevimsiz hava barınakları kabil tıpkı altyapının oluşturulması kesinlikle insanların hayatta kalması için gereklidir. Etkilenen alanın çoğunun bağan gelirli ülkelerden oluştuğu göz önüne alındığında, lüzumlu altyapıyı icat etmek zor olacaktır. Nazari yerine tek insan, ne büyüklüğünde akarsu içmeleri gerektiğine bakılmaksızın, 35 derecenin üzerindeki yaş derece sıcaklığına tahammül edemez” dedi.

Mardin’dahi serencam 20 yılın arz yağışsız dönemi yaşanıyor

 

Prof. Dr. Doğanay Tolunay’dan kuraklık uyarısı

 

Serencam 51 yılın genişlik ısıdam 8. gücük ay yaşandı

 

Dünya’nın sonu hangi zaman gelecek?

 

Share: