Milyarderlerin ‘Generali Sigorta’ savaşı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İtalya’nın yeryüzü şişman sigorta şirketi Assicurazioni Generali Spa yönetiminde iki İtalyan milyarder hayat yönetimi birimine elan aşkın odaklanmak için pahal yarışına girişti. Milyarderler ilkbahar öncesine kadar şirketin kontrolünü envestisman bankası Mediobanca SpA’den almaya hazırlanıyor.

Insurance Journal’ın haberine göre İtalyan yapım patronu Francesco Gaetano Caltogirone ve dev gözene markası Luxottica’nın Kurucusu Leonardo Del Vecchio Generali üzere eskimemiş ayrımsız çekim hazırlıyor. Haberde bu damarı bozuk planın Generali CEO’su Philippe Donnet’ye 15 Mesafe tarihinde sunulacağı belirtiliyor. Haberin dayandırıldığı ismi açıklanmayan benzeri kaynağa göre, Caltogirone ve Del Vecchio, yaşayış yönetimi alanın daha fazla desteklenmesinin beraberinde Banca Generali’nin da kol içerisinde daha nazik bir gösteriş oynamasını talep ediyor.

İki milyarder aylardır Donnet’i devirebilmek üzere Generali’deki hisselerini artırıyor. Donnet ise 29 April’da idare kurulunun köylü kalanıyla alay malay yeniden seçilmeye hazırlanıyor. İddialara bakarak milyarderler, Donnet’e ve mevcut Mediobanca destekli umumi heyet tarafından hazırlanan plana vadi ihata etmek için şirketin yaklaşmakta olan yıllık genel kurulunu bekliyor.

İki milyarder, İtalya’nın arz şişman sigortacısı Generali’nin sonuç 15 yılda Mediobanca’nın gözetimi altında Avrupa’daki esas emsallerinin gerisinde kalarak yolunu kaybettiğini argüman ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre müttefikleri Fondazione Cassa di Risparmio di Torino’yla alay malay %15 hisseye vasıl muhalifler Mediobanca’nın %12,8’lik nasip payından çokça elan fazlasına eş.

Generali, Del Vecchio ve Caltagirone konuyla ilgili istimara yapmaktan kaçındı.

Milyarderler Savaşı

Mediobanca, milyarderlerin hisse inşasına cevap çevirmek ve yönetim kurulu restorasyon savaşına davranmak üzere Ilkgüz ayında bir hareket takanak ita mekanizmasıyla hissesini %17’nin konusunda yükseltti. Genel kuruldan hızla sonra sona erecek olan leasing sözleşmesinin meşruiyeti, İtalya’nın etraf düzenleyicisi Consob aracılığıyla inceleniyor.

Tıpkı ayın başlarında iki milyarder, sigorta şirketinin “henüz ekonomik ve etkin bire bir yönetimi” üzere birlikte harıldamak için ayrımsız aksiyoner konuşma anlaşmasında güçlerini birleştirdiklerini duyurmuştu. Fondazione CRT bu anlaşmaya elan sonra antre yaptı.

Generali’nin Komutan Yardımcısı Caltagirone, ince zamandır sigorta şirketinin stratejisinden şikayet ediyor. Milyarder idareci şirketin 2020 bilançosunu onaylamayı reddetti. Bu hamle Caltagirone’nin kâh yöneticilerle olan anlaşmazlığının altını çizen simgesel tıpkı debi.

Bloomberg verilerine bakarak, Del Vecchio ve Caltagirone bile Mediobanca’daki hisselerini sırasıyla %19’un ve %3’ün üstüne yükseltiyor.

Bloomberg News’te geçtiğimiz yıl öne çıkan benzeri habere bakarak, Del Vecchio, Generali’yi yaşayan İtalyan köklerine topluluk ense düzem tıpkısı Avrupalı aktör haline gelebileceğini öngörüyor.

Donnet’in Stratejisi

Milyarderler, bulunan idare altında Generali’nin, Allianz SE ve AXA SA kabil Avrupalı rakiplerine uygun benzeri temel taşı hazırladığını söylüyor. Antrparantez sigorta şirketinin satın alma politikasının çok çekingen ve Mediobanca’ya bağımlı ayla geldiğini argüman ediyorlar.

Örnek çevirmek gerekirse, Generali, en iri hissedarıyla rekabet etmemek için varlık yönetimi fırsatları üzere teklif vermekten kaçındı. Generali, Mediobanca’nın gelirinin kestirmece üçte birini oluşturuyor.

Donnet’in önemli planını sunacağı dönem aynı hesaplaşma gününe döneceğe benziyor. Donnet, şeriklik genel kurulunda Generali’nin pay fiyatını müzayede, maliyetlerini düşürme ve dijitalleşmeye yönelme konusundaki olumlu siciline bel edebilecek. CEO yönetimi sırasında Generali daha aşağılık rakibi Societa Cattolica di Assicurazioni SpA’yı devralarak kendi yerel pazarındaki varlığını sağlamlaştırdı ve daha soylu erki sigorta ürünleri alanında genişledi.

Generali hisseleri, Donnet’in geçmiş pres planını sunduğu Son Teşrin 2016’dan bu yana %60’tan çok değer kazandı. Bu süreçte Allianz’ın hisseleri %30 ve AXA SA’ın hisseleri %15 çoğalma gösterdi.

Generali AXA’nın Malezya birimlerini satın takanak

 

TSB’den kur uyarısı: Sigorta poliçe bedelleri güncellenmeli

 

Sompo Sigorta’nın kârı yarı yarıya düştü

 

Share: