Milli otomobilin prototipi Aralık’ta tanıtılacak

Mufassal Ramazan Bayramı tatilinde Türkiye’deki akaryakıt satışları geçen yılki bayrama bakarak umumi yerine gerilerken Veli, Karadeniz ve Şarki-Güneydoğu bölgelerinde artım gösterdi.

Alpet Satıştan Mesul Umum Müdür Yardımcısı Kemal Uludağ, Ramazan Bayramı’nda akaryakıt istasyonlarına uğrayan çevirgeç sayısı ile vesile başına satılan akaryakıt miktar ve cirolarının, iktisat ve ticari hayattaki gelişmelere dayalı ipuçları verdiğini tabir etti. Uludağ’ın verdiği bilgilere bakarak bu sene Ramazan Bayramı tatilinde istasyonlara uğrayan anahtar sayısında yüzdelik 2.11 azalış gözlendi. Bunun de etkisiyle istasyon başına yapılan bütün eş miktarı yüzde 13.5, elde edilen iş hacmi ise yüzdelik 2.11 geriledi.

Veli Bölgesi’nde azrail çoğalma

Büyüklük çapındaki genel eğilimin bilakis gâh bölgelerdeki istasyonlara mevrut averaj anahtar sayısı ile bey miktar eş cirosu rakamlarında artışlar gözlendi. Veli Bölgesi’nde istasyon başına sakıt vesile sayısı yüzdelik 10.39 artarken, as miktarı yüzdelik 3.08, mir cirosu ise yüzdelik 15.58 artım gösterdi.

Karadeniz ve Maşrık illerinde dahi yükseldi

Kortej dönemlerinde Karadeniz ve Maşrık illerindeki istasyonlara uğrayan sayı farkı anahtar sayıları dahi sırasıyla yüzde 5.36 ve yüzdelik 3.53 oranlarında arttı. Bu artışa rağmen, satılan akaryakıt miktarı litre bazında sırasıyla yüzdelik 5.84 ve yüzde 4.07 azaldı. Tutar bazındaki azalışa rağmen, bu iki bölgedeki istasyonlarda elde edilen ciro rakamları üstelik yüzde 7’den aşkın arttı.

Mutedil Anadolu’da azrail düşüş

İstasyon başına gelen şalter sayısı ile satış cirim ve cirosu verilerinin er çokça azaldığı bölgeler ise Ilımlı Küçük Asya ile Akdeniz oldu. Orta Rum’daki istasyonlara uğrayan vesile sayısı yüzde 15.86 azalırken, koca miktarı yüzde 36.54, satış tutarı ise yüzde 28.10 geriledi. Akdeniz Bölgesi’nde ise dil sayısı yüde 11.18 azalırken, eş miktarı yüzde 16.27, bey geliri ise yüzdelik 4.84 düşüş gösterdi.

Fiyatlar bitiren tercihini etkiliyor

Alpet Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eksiksizlik Uludağ, istasyon başına satışlar litre bazında azalırken, cirolarda artım yaşanmasını akaryakıt fiyatlarındaki artışlara bağladı. Uludağ, “Geçtiğimiz alay dönemine bakarak litre fiyatlarında averaj yüzde 13’lük tıpkısı artış var. As hacimlerindeki düşüşün mefret sebeplerinin başında da bu, yani fiyatlardaki çoğalma geliyor” dedi.

Mütemmim yoğun geliyor, birkaç alıyor

Alpet Satıştan Sorumlu Umum Müdür Yardımcısı Eksiksizlik Uludağ, istasyonlara gelen vesile sayısı ile hep ve şalter başına koca miktarlarının, tüketicilerin istasyonlara elan kesif uğradıklarını ortaya koyduğunu vurguladı. Alpet’teki verilerin üç kötü beş üst sektörün genelini birlikte yansıttığını anlatım fail Uludağ, “Ortaya çıkan verileri inceleyince anlıyoruz ki, insanlar gidecekleri yere büyüklüğünde zaruri yakıtı almakla yetinmeyi tercih ediyor. Yani elan kesif ama daha  az litre yakıt alma alışkanlığının gelişmeye başladığını söyleyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Share: