Mevhum maltalık ilişkileri lacerem etkiler?

Serencam yıllarda sık sık kullandığımız internet, hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Yordam siteleri, uyumlu siteler, oyunlar üzere hepimizin sonsuz kullandığı siteler var. Genel Ağ üzerinden yapılan evlilikler, aldatmalar, sık sık karşılaştığımız hâller. Öyle ki imdi birçok evli koşa tıpkı evde 2 bilgisayar bulunduruyor. Kadın ayrı tıpkı elektronik beyin, erkek ayrı tıpkısı bilgisayar başında mevhum alemde sörf yapıyor. Tamam, genel ağ toplumsal ilişkileri şüphesiz etkiliyor? Dizge tarafından hayatın seçme alanında geçer not internetin, adam ilişkilerine zararları karşı Reem Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi Dr. Mehmet Zor açıklamalarda bulundu.

İnternet bağımlığı yaygınlaştı mı?

İnternet haddizatında hayır alanlarda kullanıldığı sürece haddinden fazla çorlu bir teknoloji aracıdır. Fakat gelişen teknoloji yardımıyla genel ağ bağımlılığı her an arttı. İnsanların çevrelerinde bulamadıkları birçok bilgiyi ya bile tınlamalı ortamı internette bulması bu durumun artmasında etkili nümayiş oynadı. Kendisini boydak hisseden bir nice dirilik yakın ya de iletilerle usa vurma sohbetler kurmaya ve hempa gruplarını genişletmeye başladı. Bu sayede genel ağ bağımlığı artarken içtimai hayattan bile kopmalar gerçekleşti. Televizyonlar ile güzelce daralan sosyal hayat, sanal dünya ile elan ağdalanmış ayrımsız çözme aldı.

sosyal yaşam mevhum alemden zahir etkilendi?

İnternet kullanımın yaygılaşması ara sıra sorunları dahi yanında getirdi. Söz Gelişi daha çok arkadaşlıklar genel ağ üzerinden devam ettiği üzere kimse alay malay eskisi büyüklüğünde antlaşma geçirmiyor, aktivitelere katılmıyor. Anca kim bir nice hayat gittiği mekânlarda dahi bilgisayardan uzaklaşamıyor. Özellikle kollar internet üzerinde henüz aktiflerken okulda evet de ocak içerisinde elan asosyal bire bir yaşam sürmeye başladı. Birçok kişinin paylaştığı video iletiler bile ara sıra insanların bu paylaşımları kötü gayeli kullanımları sebebiyle hususi hayata duyulması gereken istinkâf etmek uymazlık gördü.

Sanal hilal evlilikleri ve ilişkileri lacerem etkiliyor?

Bir Nice evli koşa evinde konuşmak adına daha çok genel ağ üzerinden iletişime geçiyor. Eşlerden biri genel ağ başında espas geçirip eğlenirken ayrıksı çift serbest kalmanın verdiği rehavet ile psikolojik sorunlar yaşıyor. Toplumsal hiç ayrımsız şeyi paylaşmayan çiftler anbean birbirlerinde kopmaya başlıyor ve boşanmalar artıyor. İlişkideki kopmalar anksiyete ve kaygıları dahi artırıyor. Mevhum ortamda aldatmalar evet bile bu sorunla ilişik şüpheler çiftlerin birbirlerine olan güvenlerini da zedeliyor. Bu durumda can sıkıntısı riskini artırıyor.

İnternet üzerinden yapılan evlilikler…

İnternet aşkları, asıl aşklardan henüz kilolu ve daha faziletli tonda yaşanıyor. Sanal çok kuvveti, hakikat aşktan çok henüz keskin olabiliyor. Bu nedenle mevhum ve eflatuni aşklar engel tanımayabiliyor. İnternet üzerinden yapılan evliliklerle ilişkin sorunlar son yıllarda sık sık karşılaştığımız hâller ortada yer alıyor. Bu konuda sıkça kriz ve görüntü kırıklığı tüvana birçok marazlı bulunuyor. Yaşanan sorunları sebebi ise kişilerin birbirlerini yekpare kendisine tanımamsından kaynaklanıyor. İlk dönemlerde düzenli ve evire çevire giden değme özdek benzeri familya ortamını paylaşmaya başlayınca değişmeye başlıyor. Kişinin internette kendini tanıttığı insanla evlendiği kayırıcı beyninde farklılıklar yaşanıyor. Çünkü sanal alemde yaşanan ilişkilerde birçok domates dolması söylenebiliyor. Dolayısıyla bu buut karşısında çiftler birbirlerinde uzaklaşarak evliliklerini bitirmeye başlıyor. Ayrılığın yaşanması ile gelişigüzel kişilerde depresyon, depresyon, kibir değerinde zayıflama, başkalarını cebin güvensizlik, dalgı problemleri ortaya çıkıyor.

Dr. Mehmet Güç’un önerileri
Mevhum ilişkileri daha gerçekçi dostluklara dönüştürerek yaşamaya çalışın. İnternet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız tıpkısı süre internetten uzak yaşamaya çalışın şayet bu sorunu aşamıyorsanız uzmanlardan müzaheret karşı. İnternet üzerinden görüştüğünüz kişileri hayatınıza almadan ilk kesinlikle iyi tanıyın. Tanıştığınız kişilerle evlenmeden ilk mutlaka genişlik birkaç 6 ay nişanlılık ya dahi sözlenme dönemi geçirin. Evliliğinizde çıktı toplumsal ayrımsız maltalık yaşamaya çalışın. Sinemaya gidin, seyir izleyin eş paylaşımlarınızı çoğaltın. İnterneti kâr sağlayıcı alanlarda kullanın. Şayet internet üzerinden kurduğunuz benzeri ilişki var ise bunu kategorik aileden bir emanet ile paylaşın. Emanet ile gelişigüzel iletişime geçin ve tanıdığınız bire bir hayat aracılığı ile konuşma sağlayın.

 

Share: